

PS:n Arja Juvonen vanhusten surkeasta kotihoidosta: tarvitaan ministerin mahtikäsky
Vanhukset ovat tyytyväisiä vähään eivätkä valita turhasta. Silti he kokevat olevansa yhteiskunnan ongelmajätettä. Tarvitaan ministeriltä mahtikäsky vanhusten palveluiden laadunvalvontaan, Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen sanoi torstaina Ylen A-talkissa.
– Nyt on tapahtunut Suomessa niin järkyttävä tapahtuma, tää Helsingin juttu, että tarvitaan ministeriltä mahtikäsky valtakunnallisesti Suomeen, Juvonen totesi viitaten Helsingin tapaukseen, jossa ikäihminen löytyi kotoaan menehtyneenä ja oli ollut siellä pitkään.
Tapauksessa vanhus oli ilmeisesti kotiutettu sairaalahoidosta ilman, että kotihoidon organisaatio tai omaiset olisivat saaneet asiasta mitään tietoa.
Perhe- ja peruspalveluministeri Annika Saarikko tunnustaa, että siirtymisessä laitoskeskeisestä hoidosta kotihoitoon on epäonnistuttu.
Kunnat säästävät vanhustenhoidosta
– Emme ole saaneet niitä samoja satsauksia henkilöstöön, joita laitoshoidossa on ollut, siirrettyä kotihoitoon, vaan tässä kunnat ovat säästäneet.
Juvonen vaati ministeriön mahtikäskyä juuri siksi, että kunnat eivät säästäisi väärässä paikassa.
Ylikuormittuneet vanhusten kotipalveluiden hoitajat olivat Ylen insertin mukaan itsekin huolissaan siitä, että väsyneinä saattavat jopa lääkkeet mennä väärin.
– Tämä on järkyttävää, mutta eihän tämä ole mitään uutta, Juvonen kommentoi.
Kansanedustaja Juvonen oli saanut puhelun kansalaiselta, joka kertoi, että hänen sukulaisensa on kaupunkiin tullut töihin ja todennut, että työ on liian raskasta kotihoidossa, eli että he joutuvat jäämään aamuvuorosta iltavuoroon, koska sijaisia puuttuu.
Juvonen piti suurena ongelmana, ettei vanhuspalveluissa ole minkäänlaista vakituista sijaisporukkaa tai sijaispoolia
– Mutta miten se houkutellaan, se houkutellaan toki palkalla, se houkutellaan hyvillä työoloilla, ehkä siinä voi olla tukea työsuhdeasuntoon, Juvonen pohti ääneen.
Laatujärjestelmät tulee auditoida
Juvonen on myös Espoon kaupunginvaltuutettu. Hän muistutti tehneensä äskettäin valtuustokysymyksen vanhusten kotihoidon potilasturvallisuudesta. Valtuustokeskustelussa Juvonen vaati lisää resursseja hoitajien palkkaamiseen.
Juvonen vaati, että kotihoidon laatujärjestelmät tulee auditoida välittömästi Helsingissä, Espoossa ja kaikkialla Suomessa. Auditoinnilla tarkoitetaan arviointia, jonka tarkoituksena on todentaa toiminnan tai järjestelmän vaatimustenmukaisuus.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri kommentoi A-talkia Facebookissa.
– Huolestuttavaa, kuten Arja Juvonen A-studiossa sanoo, että vanhukset kokevat olevansa ongelmajätettä.
– Tunnen monta kotihoitajaa ja tiedän, että moni heistä tekee kaikkensa työssään, mutta jos resurssit on liian pienet tai jos kotiututetaan liian aikaisin, niin se ei ole heidän vikansa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.