

Turvapaikanhakijoita Tornion ja Haaparannan matkakeskuksessa syyskuussa 2015. / LEHTIKUVA
Puolueiden puheenjohtajat täysin eri linjoilla maahanmuuttopolitiikasta – Halla-aho: ”Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille”
Alma Median tänään järjestämässä puheenjohtajatentissä puolueiden puheenjohtajat saivat esittää näkemyksiään maahanmuuttopolitiikan linjauksista. Erityisen konkreettisia esityksiä ei juurikaan kuultu, sillä monet puheenvuorot liittyivät epämääräisesti arvoihin tai sitten maahanmuuttopolitiikan integrointiin EU:n kanssa.
Sipilä siirtäisi päätösvaltaa Suomelta EU:lle
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) korosti yleiseurooppalaisen ratkaisun merkitystä, joka käytännössä tarkoittanee lisää päätösvallan siirtoa Suomelta EU:lle.
Sipilältä kuitenkin vaadittiin tarkennusta hänen viimeaikaisiin puheisiinsa, joiden mukaan suuri osa vuosina 2015-2016 Suomeen tulleista turvapaikanhakijoista oli liikkeellä taloudellisista syistä. Sipilä vastasi päätyneensä näkemykseen osin sen vuoksi, että monella edellytykset turvapaikan saamiselle eivät täyttyneet.
– Kun melkein kaksi miljoonaa ihmistä oli liikkeellä, oikeat turvapaikkaa tarvitsevat hukkuivat sinne joukkoon, Sipilä sanoi.
Orpo moitti Unkaria ja auttaisi Afrikkaa
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henrikssonin mielestä pakolaiskiintiö olisi edelleen paras tapa auttaa hädänalaisia ihmisiä.
Kokoomuksen Petteri Orpo puhui Sipilän tapaan yhteiseurooppalaisesta ratkaisusta sekä yhteisistä pelisäännöistä. Orpo lisäsi pitävänsä vääränä sitä, että EU-jäsenvaltiot – kuten Unkari – ovat tehneet turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikassa itsenäisiä ratkaisuja. Orpo myös kaipasi voimakkaita toimia Afrikan auttamiseksi.
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne piti turvapaikkajärjestelmää olennaisena osana sivistysvaltiota, mutta mitään erityisen konkreettista ei hänkään esittänyt. Demareiden maahanmuuttopoliittiset linjaukset tosin lienevät muutenkin melko hyvin kansalaisten tiedossa.
Halla-aho lopettaisi humanitaarisen maahanmuuton
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aholta tiedusteltiin, onko hän romuttamassa sivistysvaltiota. Perussuomalaisten mielestä haitallinen maahanmuutto olisi lopetettava kokonaan.
– Suomi on yksi harvoja maita, joilla on pakolaiskiintiö. Se on kansainvälisessä vertailussa väkilukuun suhteutettuna hyvin suuri. Humanitaarinen maahanmuutto, joka on turvapaikkajärjestelmää hyväksikäyttävää elintasosiirtolaisuutta, olisi lopetettava kokonaan, koska naapurimaista olemme saaneet nähdä, mihin integroimattomuus johtaa, Halla-aho sanoi.
Hän linjasi, että turvapaikkapolitiikkaan olisi heti tehtävä kaikki EU:n sallimat kiristykset.
– Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille. Epäterveet houkutustekijät on poistettava.
– Suomi on pussinperä. Lähes kaikki turvapaikanhakijat tulevat tänne turvallisista maista – ja jos ihminen ei jätä turvapaikkahakemusta turvalliseen maahan, häntä voidaan kutsua turvapaikkashoppailijaksi.
Pakolaisjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksia varten
Halla-aho muistutti myös, että kansainvälinen pakolaisjärjestelmä on muuttunut siirtolaisuuden kanavaksi, mihin sitä ei ole tarkoitettu.
– Pakolaisjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksiin mantereelta toiselle vaan siihen, että vainoa pakeneville ihmisille myönnettäisiin turvapaikka siksi aikaa, kun he sitä tarvitsevat. Nyt järjestelmä on muuttunut siirtolaisuuden kanavaksi, sillä turvapaikka on tarkoitettu tilapäiseksi.
– Vaikka ihmiseen kohdistuva vaino loppuisi tai muuten syyt turvapaikalle katoaisivat, takaisinpaluuta ei nykyään ole. Sitä ei tapahdu vaikka laki mahdollistaa suojeluaseman poistamisen, jos vaikka turvapaikan saanut välillä lomailee omassa kotimaassaan, Halla-aho ihmetteli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puheenjohtajatentti humanitaarinen maahanmuutto haittamaahanmuutto Pakolaiskiintiö Anna-Maja Henrikkson Petteri Orpo Siirtolaisuus Antti Rinne Turvapaikanhakijat Juha Sipilä Jussi Halla-aho EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Ei suomalaisille köyhille tai kodittomille ole pystytetty vastaanottokeskuksia tarjoamaan heidän tarvitsemiaan palveluita – ”Sairaat ja vanhukset jätetään heitteille”

Perussuomalaiset budjettikeskustelussa: Turvapaikanhakijoiden vastaanottoon ja kotouttamiseen husattiin 1,4 miljardia euroa vuosina 2017-2019

Dalai-lama: Eurooppa kuuluu eurooppalaisille – ”Pakolaisten tulisi palata kotiin jälleenrakentamaan kotimaitaan”

Suomalaisista 62 prosenttia kannattaa turvapaikan väliaikaisuutta – Halla-aho: Oleskelulupa on lakkautettava, jos suojelulle ei ole tarvetta

Halla-aho epäilee kohutun irtisanomislain toimivuutta: Työttömyyden hoitamisessa keskeistä on yritysten kilpailukyvyn parantaminen – ”Onko hallitus tehnyt siinä kaikkensa?”

Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.
Uusimmat

Rintamäki: Vesivarat pysyvät kansallisessa hallinnassa

Jari Koskela: Kun autoilun kustannuksia lasketaan, talous vahvistuu

Antti Kangas: Suomalainen maito on jatkossakin turvallista

Seppänen: Porotalous tarvitsee tukea, ei uusia velvoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










