

Turvapaikanhakijoita Tornion ja Haaparannan matkakeskuksessa syyskuussa 2015. / LEHTIKUVA
Puolueiden puheenjohtajat täysin eri linjoilla maahanmuuttopolitiikasta – Halla-aho: ”Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille”
Alma Median tänään järjestämässä puheenjohtajatentissä puolueiden puheenjohtajat saivat esittää näkemyksiään maahanmuuttopolitiikan linjauksista. Erityisen konkreettisia esityksiä ei juurikaan kuultu, sillä monet puheenvuorot liittyivät epämääräisesti arvoihin tai sitten maahanmuuttopolitiikan integrointiin EU:n kanssa.
Sipilä siirtäisi päätösvaltaa Suomelta EU:lle
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) korosti yleiseurooppalaisen ratkaisun merkitystä, joka käytännössä tarkoittanee lisää päätösvallan siirtoa Suomelta EU:lle.
Sipilältä kuitenkin vaadittiin tarkennusta hänen viimeaikaisiin puheisiinsa, joiden mukaan suuri osa vuosina 2015-2016 Suomeen tulleista turvapaikanhakijoista oli liikkeellä taloudellisista syistä. Sipilä vastasi päätyneensä näkemykseen osin sen vuoksi, että monella edellytykset turvapaikan saamiselle eivät täyttyneet.
– Kun melkein kaksi miljoonaa ihmistä oli liikkeellä, oikeat turvapaikkaa tarvitsevat hukkuivat sinne joukkoon, Sipilä sanoi.
Orpo moitti Unkaria ja auttaisi Afrikkaa
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henrikssonin mielestä pakolaiskiintiö olisi edelleen paras tapa auttaa hädänalaisia ihmisiä.
Kokoomuksen Petteri Orpo puhui Sipilän tapaan yhteiseurooppalaisesta ratkaisusta sekä yhteisistä pelisäännöistä. Orpo lisäsi pitävänsä vääränä sitä, että EU-jäsenvaltiot – kuten Unkari – ovat tehneet turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikassa itsenäisiä ratkaisuja. Orpo myös kaipasi voimakkaita toimia Afrikan auttamiseksi.
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne piti turvapaikkajärjestelmää olennaisena osana sivistysvaltiota, mutta mitään erityisen konkreettista ei hänkään esittänyt. Demareiden maahanmuuttopoliittiset linjaukset tosin lienevät muutenkin melko hyvin kansalaisten tiedossa.
Halla-aho lopettaisi humanitaarisen maahanmuuton
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aholta tiedusteltiin, onko hän romuttamassa sivistysvaltiota. Perussuomalaisten mielestä haitallinen maahanmuutto olisi lopetettava kokonaan.
– Suomi on yksi harvoja maita, joilla on pakolaiskiintiö. Se on kansainvälisessä vertailussa väkilukuun suhteutettuna hyvin suuri. Humanitaarinen maahanmuutto, joka on turvapaikkajärjestelmää hyväksikäyttävää elintasosiirtolaisuutta, olisi lopetettava kokonaan, koska naapurimaista olemme saaneet nähdä, mihin integroimattomuus johtaa, Halla-aho sanoi.
Hän linjasi, että turvapaikkapolitiikkaan olisi heti tehtävä kaikki EU:n sallimat kiristykset.
– Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille. Epäterveet houkutustekijät on poistettava.
– Suomi on pussinperä. Lähes kaikki turvapaikanhakijat tulevat tänne turvallisista maista – ja jos ihminen ei jätä turvapaikkahakemusta turvalliseen maahan, häntä voidaan kutsua turvapaikkashoppailijaksi.
Pakolaisjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksia varten
Halla-aho muistutti myös, että kansainvälinen pakolaisjärjestelmä on muuttunut siirtolaisuuden kanavaksi, mihin sitä ei ole tarkoitettu.
– Pakolaisjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksiin mantereelta toiselle vaan siihen, että vainoa pakeneville ihmisille myönnettäisiin turvapaikka siksi aikaa, kun he sitä tarvitsevat. Nyt järjestelmä on muuttunut siirtolaisuuden kanavaksi, sillä turvapaikka on tarkoitettu tilapäiseksi.
– Vaikka ihmiseen kohdistuva vaino loppuisi tai muuten syyt turvapaikalle katoaisivat, takaisinpaluuta ei nykyään ole. Sitä ei tapahdu vaikka laki mahdollistaa suojeluaseman poistamisen, jos vaikka turvapaikan saanut välillä lomailee omassa kotimaassaan, Halla-aho ihmetteli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puheenjohtajatentti humanitaarinen maahanmuutto haittamaahanmuutto Pakolaiskiintiö Anna-Maja Henrikkson Petteri Orpo Siirtolaisuus Antti Rinne Turvapaikanhakijat Juha Sipilä Jussi Halla-aho EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Ei suomalaisille köyhille tai kodittomille ole pystytetty vastaanottokeskuksia tarjoamaan heidän tarvitsemiaan palveluita – ”Sairaat ja vanhukset jätetään heitteille”

Perussuomalaiset budjettikeskustelussa: Turvapaikanhakijoiden vastaanottoon ja kotouttamiseen husattiin 1,4 miljardia euroa vuosina 2017-2019

Dalai-lama: Eurooppa kuuluu eurooppalaisille – ”Pakolaisten tulisi palata kotiin jälleenrakentamaan kotimaitaan”

Suomalaisista 62 prosenttia kannattaa turvapaikan väliaikaisuutta – Halla-aho: Oleskelulupa on lakkautettava, jos suojelulle ei ole tarvetta

Halla-aho epäilee kohutun irtisanomislain toimivuutta: Työttömyyden hoitamisessa keskeistä on yritysten kilpailukyvyn parantaminen – ”Onko hallitus tehnyt siinä kaikkensa?”

Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.
















