

Turvapaikanhakijoita Tornion ja Haaparannan matkakeskuksessa syyskuussa 2015. / LEHTIKUVA
Puolueiden puheenjohtajat täysin eri linjoilla maahanmuuttopolitiikasta – Halla-aho: ”Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille”
Alma Median tänään järjestämässä puheenjohtajatentissä puolueiden puheenjohtajat saivat esittää näkemyksiään maahanmuuttopolitiikan linjauksista. Erityisen konkreettisia esityksiä ei juurikaan kuultu, sillä monet puheenvuorot liittyivät epämääräisesti arvoihin tai sitten maahanmuuttopolitiikan integrointiin EU:n kanssa.
Sipilä siirtäisi päätösvaltaa Suomelta EU:lle
Pääministeri Juha Sipilä (kesk.) korosti yleiseurooppalaisen ratkaisun merkitystä, joka käytännössä tarkoittanee lisää päätösvallan siirtoa Suomelta EU:lle.
Sipilältä kuitenkin vaadittiin tarkennusta hänen viimeaikaisiin puheisiinsa, joiden mukaan suuri osa vuosina 2015-2016 Suomeen tulleista turvapaikanhakijoista oli liikkeellä taloudellisista syistä. Sipilä vastasi päätyneensä näkemykseen osin sen vuoksi, että monella edellytykset turvapaikan saamiselle eivät täyttyneet.
– Kun melkein kaksi miljoonaa ihmistä oli liikkeellä, oikeat turvapaikkaa tarvitsevat hukkuivat sinne joukkoon, Sipilä sanoi.
Orpo moitti Unkaria ja auttaisi Afrikkaa
RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henrikssonin mielestä pakolaiskiintiö olisi edelleen paras tapa auttaa hädänalaisia ihmisiä.
Kokoomuksen Petteri Orpo puhui Sipilän tapaan yhteiseurooppalaisesta ratkaisusta sekä yhteisistä pelisäännöistä. Orpo lisäsi pitävänsä vääränä sitä, että EU-jäsenvaltiot – kuten Unkari – ovat tehneet turvapaikka- ja maahanmuuttopolitiikassa itsenäisiä ratkaisuja. Orpo myös kaipasi voimakkaita toimia Afrikan auttamiseksi.
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne piti turvapaikkajärjestelmää olennaisena osana sivistysvaltiota, mutta mitään erityisen konkreettista ei hänkään esittänyt. Demareiden maahanmuuttopoliittiset linjaukset tosin lienevät muutenkin melko hyvin kansalaisten tiedossa.
Halla-aho lopettaisi humanitaarisen maahanmuuton
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aholta tiedusteltiin, onko hän romuttamassa sivistysvaltiota. Perussuomalaisten mielestä haitallinen maahanmuutto olisi lopetettava kokonaan.
– Suomi on yksi harvoja maita, joilla on pakolaiskiintiö. Se on kansainvälisessä vertailussa väkilukuun suhteutettuna hyvin suuri. Humanitaarinen maahanmuutto, joka on turvapaikkajärjestelmää hyväksikäyttävää elintasosiirtolaisuutta, olisi lopetettava kokonaan, koska naapurimaista olemme saaneet nähdä, mihin integroimattomuus johtaa, Halla-aho sanoi.
Hän linjasi, että turvapaikkapolitiikkaan olisi heti tehtävä kaikki EU:n sallimat kiristykset.
– Suomesta on tehtävä vähiten houkutteleva EU-kohdemaa turvapakanhakijoille. Epäterveet houkutustekijät on poistettava.
– Suomi on pussinperä. Lähes kaikki turvapaikanhakijat tulevat tänne turvallisista maista – ja jos ihminen ei jätä turvapaikkahakemusta turvalliseen maahan, häntä voidaan kutsua turvapaikkashoppailijaksi.
Pakolaisjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksia varten
Halla-aho muistutti myös, että kansainvälinen pakolaisjärjestelmä on muuttunut siirtolaisuuden kanavaksi, mihin sitä ei ole tarkoitettu.
– Pakolaisjärjestelmää ei ole luotu kansainvaelluksiin mantereelta toiselle vaan siihen, että vainoa pakeneville ihmisille myönnettäisiin turvapaikka siksi aikaa, kun he sitä tarvitsevat. Nyt järjestelmä on muuttunut siirtolaisuuden kanavaksi, sillä turvapaikka on tarkoitettu tilapäiseksi.
– Vaikka ihmiseen kohdistuva vaino loppuisi tai muuten syyt turvapaikalle katoaisivat, takaisinpaluuta ei nykyään ole. Sitä ei tapahdu vaikka laki mahdollistaa suojeluaseman poistamisen, jos vaikka turvapaikan saanut välillä lomailee omassa kotimaassaan, Halla-aho ihmetteli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puheenjohtajatentti humanitaarinen maahanmuutto haittamaahanmuutto Pakolaiskiintiö Anna-Maja Henrikkson Petteri Orpo Siirtolaisuus Antti Rinne Turvapaikanhakijat Juha Sipilä Jussi Halla-aho EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Ei suomalaisille köyhille tai kodittomille ole pystytetty vastaanottokeskuksia tarjoamaan heidän tarvitsemiaan palveluita – ”Sairaat ja vanhukset jätetään heitteille”

Perussuomalaiset budjettikeskustelussa: Turvapaikanhakijoiden vastaanottoon ja kotouttamiseen husattiin 1,4 miljardia euroa vuosina 2017-2019

Dalai-lama: Eurooppa kuuluu eurooppalaisille – ”Pakolaisten tulisi palata kotiin jälleenrakentamaan kotimaitaan”

Suomalaisista 62 prosenttia kannattaa turvapaikan väliaikaisuutta – Halla-aho: Oleskelulupa on lakkautettava, jos suojelulle ei ole tarvetta

Halla-aho epäilee kohutun irtisanomislain toimivuutta: Työttömyyden hoitamisessa keskeistä on yritysten kilpailukyvyn parantaminen – ”Onko hallitus tehnyt siinä kaikkensa?”

Immonen vaatii pakolaisaseman lakkauttamista olosuhteiden muuttuessa – ”Erityisesti Euroopan ulkopuolelta tulleet ja huonosti kotoutuneet palautettava”
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












