Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Purra: Afganistanin tytöt ja naiset olivat heikossa asemassa jo ennen Talibania – afgaanimiesten asenteet tai kulttuuriset piirteet eivät poistu asuinmaata vaihtamalla

20.08.2021 |14:52

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran mielestä on hyvä, että ihmiset ovat heränneet puolustamaan tyttöjen ja naisten oikeuksia Afganistanin kriisin keskellä.

– Muistuttaisin kuitenkin, että Taliban ei ole näiden ongelmien yhtäkkinen syy, vaikkakin toki kärjistänyt niitä. Afganistan on yksi maailman epätasa-arvoisimmista maista, ja naisen heikko asema näkyy monissa asioissa. Se, miten paljon länsiliittouma onnistui asiaa muuttamaan – jos lainkaan – jää nähtäväksi, Purra kirjoittaa Facebookissa.

Miesten mielestä naisilla liikaa oikeuksia

Purra muistuttaa, että kaksi kolmasosaa afgaanimiehistä ajattelee, että naisilla on maassa liikaa oikeuksia.

– Osuus on jopa kasvanut, sillä kaatuneen hallinnon aikana aikuistuneista miehistä jopa keskimääräistä suurempi osa kannattaa tätä näkemystä.

– Vastaavasti nämä asenteet eivät yleensä poistu ihmisistä vaihtamalla asuinmaata, kuten eivät muutkaan kulttuuriset piirteet. Länsimaiden feministit tietenkin kuvittelevat toisin – eikä minkäänlainen evidenssi kuvitelmaa murra, Purra ihmettelee.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
4.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
7.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää