

Riikka Purra eduskunnassa. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Purra Kreikan siirtolaisasiasta: ”Eduskunnan kyselytunti oli farssi. Virallinen Suomen kanta ei selvinnyt, vaikka aiheesta keskusteltiin 45 minuuttia”
Kansanedustaja Riikka Purra (ps.) moittii hallituksen väistelyä farssiksi. Eduskunta keskusteli tänään kyselytunnilla Turkin liikkellelähettämästä, Kreikkaan suuntautuvasta siirtolaisvyörystä.
Purra kirjoittaa torstain kyselytunnista Facebook-sivullaan:
”Eduskunnan kyselytunti oli farssi. Virallinen Suomen kanta ei selvinnyt, vaikka aiheesta keskusteltiin 45 minuuttia. Varapääministeri Kulmuni puhui eri asiaa kuin sisäministeri Ohisalo. Molemmat väistelivät konkreettisia asioita ja pysyttelivät vahvasti abstraktissa.
Joka tapauksessa on selvää, että EU:ta uhkaavassa tilanteessa hallituksen pitäisi kiireen vilkkaa tehdä rakenteellisia ja lainsäädännöllisiä muutoksia maahanmuuttopolitiikkaan, jotta houkuttelevuutemme maasta toiseen kiertävien siirtolaisten viimeisenä kohdemaana heikkenee.
Hallitus tekee kuitenkin päinvastoin.
Olemme juuri saamassa käsiteltäväksemme esityksen, joka lisää tulijan oikeuksia ja käytännössä helpottaa maahan jäämistä.
Vielä ongelmallisempaa on kuitenkin ministeri Ohisalon tällä viikolla esittämät ajatukset perheenyhdistämisen helpottamisesta. Nämä tulivat esille yhdenvertaisuusvaltuutetun selvityksen julkaisun yhteydessä.
Väite on, että vaikka alaikäiset tai sellaisina esiintyvät olisi lähetetty maahan nimenomaan helpottamaan koko perheen tai jopa laajemman suvun maahan pääsyä (eli ankkureina), tämä ei saisi vaikuttaa perheenyhdistämisen mahdollisuuksiin.
Toisin sanoen säännösten tahalliset kiertämiset eli järjestelmän hyväksikäyttö ei saisi vaikuttaa lopputulokseen.
Olisin halunnut kysyä Kulmunilta ja Ohisalolta, aikooko hallitus todella tällaisessa eurooppalaisessa tilanteessa edelleen helpottaa perheenyhdistämistä ja kannustaa väärinkäytöksiin.
Jos kyllä, en voi tehdä mitään muuta johtopäätöstä kuin että hallituksen koko maahanmuuttopolitiikka on vihreiden suvereenissa omistuksessa.
Vihreiden edustama näkemys maailmasta on epärealistisuudessaan hyvin pelottava.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ohisaloa hiillostettiin Kreikka-lausunnosta – pyöritteli päätään ja viittasi kansainvälisiin sopimuksiin, mutta ei vastannut kysymykseen

Halla-aho Kreikan tilanteesta: ”Järki sanoo, että kyse ei ole mistään pakolaisista, kyseessä on invaasio” (video)

Ministerin Kreikka-lausunto ottaa Mauri Peltokangasta kunnolla pannuun (katso video)

Suomen sisäministerillä ja Euroopan komission puheenjohtajalla eri näkemykset unionin ulkorajapolitiikasta

Peltokangas: Ei ole missään nimessä hyväksyttävää, että ministeri jättää vastaamatta itselleen epämieluisaan kysymykseen – ”Vetää kyselytunnin idean ja periaatteet vessanpöntöstä alas”

Perussuomalaiset välikysymyksessään: ”Suomen on ajettava EU:n sisärajatarkastuksia ja hylättävä toisesta jäsenmaasta tulevien turvapaikkahakemukset”

Turvapaikanhakijoiden leiri paloi maan tasalle Kreikassa – levottomuudet leviävät Lesboksen saarella

Suomeen 11 pakolaista Morian palaneelta leiriltä – Ruotsi lähettää telttoja

Eduskunnan kyselytunnista tuli ministerien väistelytunti – kansanedustajien kysymyksiin ei tule vastauksia, aikaa palaa turhaan jaaritteluun: ”Kiitoksia kysymyksestä”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.