Artikkeli kuva

Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (vas), sisäministeri Maria Ohisalo ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen ministeriaitiossa eduskunnan suullisella kyselytunnilla Helsingissä 5. maaliskuuta 2020. / LEHTIKUVA

PS:ltä kyselytunnilla pitkä lista toimenpiteitä laittoman siirtolaisuuden ehkäisemiseksi – hallitukselta ei vastakaikua

05.03.2020 |17:32

Perussuomalaiset vaati suullisella kyselytunnilla toimia laittoman siirtolaisvyöryn ehkäisemiseksi Suomessa ja EU:n alueella. Perussuomalaiset esitti muun muassa, että laiton siirtolaisuus estetään määrittämällä Turkki turvalliseksi maaksi, jolloin kaikki mahdolliset turvapaikkahakemukset tulee hylätä EU-maissa pikakäsittelyssä. Vastakaikua ei hallitukselta tullut.

– Eurooppaan laittomasti pyrkivät henkilöt eivät ole pakolaisia, eivät edes turvapaikanhakijoita vaan laittomia siirtolaisia, jotka pyrkivät kohdentamaan hakemuksensa maihin, joissa on paras sosiaaliturva – kuten tapahtui myös vuonna 2015.

– Vyöry tulee estää tiukasti EU:n ulkorajoilla, eikä minkäänlaiseen taakanjakoon tule lähteä mukaan. Kaikilla sisärajoilla on otettava käyttöön rajatarkastukset, perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen totesi.

Uusi siirtolaiskriisi uhkaa

Tynkkynen huomautti, että uusi siirtolaiskriisi uhkaa koko Eurooppaa ja että EU:n ja Suomen on reagoitava nopeasti, jotta vuoden 2015 kriisi ei toistu.

– Silloin pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kutsui Lähi-idän Suomeen ja kokoomuksen sisäministeri Petteri Orpo viimeisteli, että pakolaisten motiivien arvostelu on rasismia, Tynkkynen huomautti.

– Koska pääministeri on poissa tästä keskustelusta, kysyn varapääministeri Katri Kulmunilta (kesk.), ottaako hallitus edellä mainitut linjaukset käyttöön?

Suomi Kreikan tukena, mutta miten?

Ministeri Kulmuni vastasi, että EU seisoo yhtenäisenä Kreikan tukena ja että EU:n ulkorajojen täytyy pitää. Hän kuitenkin lisäsi, että kaikki tehdään kansainvälistä oikeutta ja ihmisoikeuksia noudattaen.

Myöhemmistä sisäministeri Maria Ohisalon vastauksista päätellen Kulmuni todennäköisesti viittasi siihen, että kaikilla tulijoilla tulisi olla oikeus turvapaikkaprosessiin. Ohisalo antoi ymmärtää, ettei Suomi ei hyväksy Kreikan päätöstä olla kuukauden ajan ottamatta turvapaikkahakemuksia vastaan.

Kysymykset kierrettiin kaukaa

Tynkkynen lateli perussuomalaisten vaihtoehtoja lisää ja vaati hallitukselta täsmällisempää vastausta siihen, miten Suomi aikoo toimia.

– Suomen on tehostettava rajavalvontaa Ruotsin rajalla, pysäytettävä kaikki siirtolaiset ja hylätä heidän hakemuksensa pikavauhtia ilmeisen perusteettomina. Kaikki, joita ei voida jostain syystä palauttaa, tulee ottaa säilöön. Kaikki vetovoimatekijät tulee poistaa lainsäädännöllisin keinoin, Tynkkynen luetteli.

– Arvoisa sisäministeri, otatteko käyttöön edellä mainitut toimenpiteet. Jos ette, miksi ette?

Ohisalo totesi, että Rajavartiolaitos ei ole suositellut rajatarkastusten käyttöönottoa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
4.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
5.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
6.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – “Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”

07.02.2025 |17:39
10.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää