

Valtiovarainministeri Katri Kulmuni (vas), sisäministeri Maria Ohisalo ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen ministeriaitiossa eduskunnan suullisella kyselytunnilla Helsingissä 5. maaliskuuta 2020. / LEHTIKUVA
PS:ltä kyselytunnilla pitkä lista toimenpiteitä laittoman siirtolaisuuden ehkäisemiseksi – hallitukselta ei vastakaikua
Perussuomalaiset vaati suullisella kyselytunnilla toimia laittoman siirtolaisvyöryn ehkäisemiseksi Suomessa ja EU:n alueella. Perussuomalaiset esitti muun muassa, että laiton siirtolaisuus estetään määrittämällä Turkki turvalliseksi maaksi, jolloin kaikki mahdolliset turvapaikkahakemukset tulee hylätä EU-maissa pikakäsittelyssä. Vastakaikua ei hallitukselta tullut.
– Eurooppaan laittomasti pyrkivät henkilöt eivät ole pakolaisia, eivät edes turvapaikanhakijoita vaan laittomia siirtolaisia, jotka pyrkivät kohdentamaan hakemuksensa maihin, joissa on paras sosiaaliturva – kuten tapahtui myös vuonna 2015.
– Vyöry tulee estää tiukasti EU:n ulkorajoilla, eikä minkäänlaiseen taakanjakoon tule lähteä mukaan. Kaikilla sisärajoilla on otettava käyttöön rajatarkastukset, perussuomalaisten kansanedustaja Sebastian Tynkkynen totesi.
Uusi siirtolaiskriisi uhkaa
Tynkkynen huomautti, että uusi siirtolaiskriisi uhkaa koko Eurooppaa ja että EU:n ja Suomen on reagoitava nopeasti, jotta vuoden 2015 kriisi ei toistu.
– Silloin pääministeri Juha Sipilä (kesk.) kutsui Lähi-idän Suomeen ja kokoomuksen sisäministeri Petteri Orpo viimeisteli, että pakolaisten motiivien arvostelu on rasismia, Tynkkynen huomautti.
– Koska pääministeri on poissa tästä keskustelusta, kysyn varapääministeri Katri Kulmunilta (kesk.), ottaako hallitus edellä mainitut linjaukset käyttöön?
Suomi Kreikan tukena, mutta miten?
Ministeri Kulmuni vastasi, että EU seisoo yhtenäisenä Kreikan tukena ja että EU:n ulkorajojen täytyy pitää. Hän kuitenkin lisäsi, että kaikki tehdään kansainvälistä oikeutta ja ihmisoikeuksia noudattaen.
Myöhemmistä sisäministeri Maria Ohisalon vastauksista päätellen Kulmuni todennäköisesti viittasi siihen, että kaikilla tulijoilla tulisi olla oikeus turvapaikkaprosessiin. Ohisalo antoi ymmärtää, ettei Suomi ei hyväksy Kreikan päätöstä olla kuukauden ajan ottamatta turvapaikkahakemuksia vastaan.
Kysymykset kierrettiin kaukaa
Tynkkynen lateli perussuomalaisten vaihtoehtoja lisää ja vaati hallitukselta täsmällisempää vastausta siihen, miten Suomi aikoo toimia.
– Suomen on tehostettava rajavalvontaa Ruotsin rajalla, pysäytettävä kaikki siirtolaiset ja hylätä heidän hakemuksensa pikavauhtia ilmeisen perusteettomina. Kaikki, joita ei voida jostain syystä palauttaa, tulee ottaa säilöön. Kaikki vetovoimatekijät tulee poistaa lainsäädännöllisin keinoin, Tynkkynen luetteli.
– Arvoisa sisäministeri, otatteko käyttöön edellä mainitut toimenpiteet. Jos ette, miksi ette?
Ohisalo totesi, että Rajavartiolaitos ei ole suositellut rajatarkastusten käyttöönottoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Ei ole missään nimessä hyväksyttävää, että ministeri jättää vastaamatta itselleen epämieluisaan kysymykseen – ”Vetää kyselytunnin idean ja periaatteet vessanpöntöstä alas”

Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa

Farage: Ranskan laivasto saattaa laittomien tulijoiden veneitä Britanniaan

Tutkimus: Lähes puolet arabinuorista haaveilee siirtolaisuudesta – Eurooppaan kohdistuva paine on valtava

Tunteet kuumenevat Kanarialla siirtolaisvyöryn vuoksi – sosialistihallitus ei halua luoda vetovoimatekijää

Ohisaloa hiillostettiin Kreikka-lausunnosta – pyöritteli päätään ja viittasi kansainvälisiin sopimuksiin, mutta ei vastannut kysymykseen
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











