

SU
Purra: ”Paperittomilla” on paperit – ja niissä sanotaan, etteivät he ole oikeutettuja suojeluun tai oleskelulupaan
Poliittinen suunnittelija Riikka Purra (ps.) moittii suomalaista turvapaikkajärjestelmää, joka kannustaa papereiden hukkaamiseen. Katso video ylläolevasta videoikkunasta.
Paperittomat-sana on Purran mukaan uuskieltä. Ideologista ja moralistista kielenkäyttöä, jonka tarkoitus on siirtää katse pois rakenteista ja kokonaisuudesta yksilöitä kohti. Vielä joitain vuosia sitten kaikki vakavasti otettavat toimijat käyttivät termiä laiton. Englanniksi: ”illegal”, ”undocumented” tai joskus ”irregular”. Mutta pian alkoi painostus, jonka mukaan laiton-termi oli väärä, koska tällöin olisi saattanut syntyä mielleyhtymä siitä, että kyseessä olisivat rikolliset ihmiset.
– Niinpä ranskankielen ”sans papiers” (”ilman papereita”) -tyyppisiä ilmaisuja alettiin ottamaan käyttöön, myös täällä Suomessa.
– Kyse ei ole kuitenkaan paperittomista. Suomessa suurin osa näistä ihmisistä on kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita, Heillä todellakin on paperit ja heidän papereissaan sanotaan, että he eivät ole oikeutettuja kansainväliseen suojeluun tai oleskelulupaan.
Paperittomaksi ylentäminen
Suomalaiseen turvapaikkajärjestelmään syvällisesti perehtyneen Purran mukaan Suomen turvapaikkajärjestelmä kannustaa hukkaamaan paperit.
– Näin sen ei tarvitsi olla. Esimerkiksi Tanskassa tämä vaikeuttaa henkilön turvapaikkakäsittelyä, mikäli hänellä ei ole papereita. Suomessa papereiden hukkaaminen helpottaa turvapaikanhakijan asemaa.
– Papereiden hukkaamisella ei pitäisi olla mitään yhteyttä siihen, että henkilö ”ylennetään” paperittomaksi. Myöskään sillä, että henkilö on EU-kansalainen ja kuuluu vähemmistöön, josta oma maa ei pidä riittävää huolta, ei kuuluisi olla syy siihen, että hänet ylennetään paperittomaksi.
Miksi Purra käyttää termiä ”ylentäminen”?
– Siksi, koska monet tahot ovat valmiita ja halukkaita laajentamaan nimenomaan näiden henkilöiden palveluita ja oikeutta niihin. Tällainen ylennys poistaa eron laillisen ja laittoman maassa olijan väliltä. Se poistaa eron sellaisen ihmisen, joka kiertää maailmaa löytääkseen parempaa elintasoa ja poliittista vainoa ja hengenhätää pakenevan ihmisen välillä. Minä en hyväksy tätä, eikä perussuomalaiset hyväksy tätä.
– On tarkoitus herättää meissä vahvaa sääliä ja empatiaa näitä ihmisiä kohtaan. Empatia ja vastaavat emootiot eivät kuitenkaan voi olla valtiollisen maahanmuuttopolitiikan taustalla, vaikka me voimme yksilöinä tietenkin tällaisia tunteita kokea.
Ongelma kohdattava asiapohjalta
– Maassamme on yhä kasvava määrä kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita ihmisiä. Turvapaikanhakijat tekevät yhä uusia hakemuksia välttääkseen poistamisen maasta. Monet katoavat, vastustavat palauttamista. Tämä on se konkreettinen ongelma, jonka parissa meidän tulee toimia.
– Asia ei siis muutu muuksi puhumalla paperittomista, aliarvioimalla heidän lukumääräänsä tai kustannuksia tai turvallisuusuhkaa. Se ei myöskään poistu paheksumalla niitä ihmisiä, jotka haluavat ottaa huomioon kokonaisuuden ja Suomen edun, ja jotka eivät ole niinkään kiinnostuneita yksittäisistä ihmiskohtaloista.
– Suvereenilla valtiolla on oikeus päättää, keitä maahan saa tulla ja oikeus tietää, keitä maassa oleskelee. Ihminen, jolla ei ole oikeutta oleskella täällä, on maassa laittomasti. Sen vuoksi minä puhun laittomista maassa olijoista ja perussuomalaiset tekevät samoin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Teollisuusliiton Lehtonen kutsuu maahanmuuttajia voimavaraksi – luvut kertovat toista
Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo maahanmuuttajien olevan Suomelle voimavara. Samalla hän myöntää, että maahanmuuttajien työttömyys on korkeampi ja työsuhteet epävarmempia. Tilastokeskuksen luvut osoittavat, kuinka suuresta erosta on kyse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











