

LEHTIKUVA
Purra: Ruotsi on taantunut heimoväkivallan maaksi
Ruotsin Göteborgissa tapahtui eilen kerrostaloon kohdistettu pommi-isku, jota epäillään tahalliseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra arvioi, että Ruotsissa kohoavalle väkivallalle ja rikollisuudelle ei enää mitään ole tehtävissä. – Räjähdykset, puukotukset, ampumiset ja muu rikollisuus on vain pieni osa kokonaisvaltaisesta yhteiskunnan alasajosta, jonka laajamittainen maahanmuutto ongelmallisista lähtömaista on saanut aikaan, Purra kirjoittaa Facebookissa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Ruotsin tuoreimmasta pommi-iskusta, jossa voidaan jo nähdä heimosodan piirteitä.
– Ruotsissa on taas tapahtunut. Göteborgilaisessa kerrostalossa räjähti pommi tai muu räjähde. Lehdistössä kerrotaan, että todennäköisesti kohteena oli talossa asuva poliisi, joka oli todistanut jengejä vastaan. Kaksikymmentä ihmistä loukkaantui, ainakin neljä vakavasti
– Miettikää, miten nopeasti, muutamassa vuosikymmenessä, kehittynyt maa alkaa korahdella yhä kovemmin. Ruotsi kehittyi vuosisatoja, yhdeksi maailman turvallisimmista ja vauraimmista maista. Nyt se on taantunut eräänlaiseksi heimoväkivallan maaksi.
Ruotsalaiset pakenevat omassa maassaan
Lehtijutussa todettiin, että rikolliset ovat onnistuneet luomaan Göteborgiin vaikenemisen kulttuurin.
– Huolestuttavinta kuitenkin on se ruotsalaisten itse itselleen luoma vaikenemisen ja yhtäältä alistumisen, toisaalta ylpeyden kulttuuri, joka on mahdollistanut karmean kehityksen.
– Ruotsalaiset eivät tee mitään. Kyllä he diskuteeraavat lehdissään ja voivottelevat ja maksavat lisää poliiseja, mutta siinäpä se. Yhteiskunta segregoituu yhä vahvemmin. Ruotsalaiset pakenevat omassa maassaan, mutta niin he ovat itse päättäneet tehdä. He ovat antaneet tämän kaiken tapahtua.
Väkivallalle loppua ei ole näkyvissä
Katuväkivalta ja rikollisuus on Ruotsissa eskaloitunut jo vuosikausia. Purra arvioi, että loppua ei ole näkyvissä.
– En usko, että mitään on tehtävissä. Tämä, mikä näkyy – räjähdykset, puukotukset, ampumiset, muu rikollisuus – on vain pieni osa siitä kokonaisvaltaisesta yhteiskunnan alasajosta, jonka laajamittainen maahanmuutto ongelmallisista lähtömaista on saanut aikaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluavat vastuun kotoutumisesta maahanmuuttajalle sanktioiden uhalla: ”Emme halua Suomen luisuvan Ruotsin tielle”

Perussuomalaiset: Suomalaisten turvallisuus jää maailmanparantamisen jalkoihin – tällä kertaa poliisien määrä leikkurissa

Yhä useampi haavoittuu luodeista tai puukosta Ruotsissa – ja yhä useammin julkisella paikalla

Klaanit ottivat yhteen valtavassa joukkotappelussa – Lundin yliopistokaupunki kauhun vallassa

Räjähdys kerrostalossa jätti sadat kodittomiksi Göteborgissa – rikollisjengit tekevät kaupungissa mitä lystäävät

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla
Viikon suosituimmat

Kommunistit eivät onnistuneet peruuttamaan Teemu Keskisarjan historialuentoa Lahdessa
Kommunistinen verkosto, joka käyttää Rakennusliiton osoitetta postiosoitteenaan on vaatinut Lahden kaupunginkirjastoa peruuttamaan kansanedustaja Teemu Keskisarjan historialuennon. Sama verkosto järjestää itse marxilaisen kirjallisuuden lukupiirejä kirjaston tiloissa.

PS-Nuoriso: Kaikki työttömät maahanmuuttajat on palautettava kotimaihinsa
Perussuomalainen Nuoriso esittää, että Suomi ryhtyy välittömästi palauttamaan työttömiä maahanmuuttajia kotimaihinsa, koska heillä ei ole hyvää syytä olla Suomessa.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Kansannousu kiihtyy Iranissa: Haavoittuneet täyttävät kriisiytyneet sairaalat – ruumiita pinotaan kasoihin
Pappisvallan vastaiset mielenosoitukset ovat Iranissa levinneet yli sataan kaupunkiin. Siitäkin huolimatta, että valtakoneisto on katkaissut internet- ja puhelinyhteydet. Kuvat rajuista väkivaltaisuuksista leviävät maailmalle satelliittiyhteyksien kautta ja ne ovat aivan muuta, kuin Iranin virallisten kanavien välittämä näkymä tapahtumista.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

STT myöntää pitkin hampain oman uutisointinsa ongelmat – Garedew: ”Median Israel-valheita alkaa paljastua yhä enemmän”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii STT:tä ja muuta valtamediaa virheellisestä Israel-uutisoinnista ja muistuttaa, että BBC:n omat selvitykset ovat jo paljastaneet vakavia ongelmia Gazaa koskevissa jutuissa. Garedew vaatii, että media korjaa virheensä yhtä näkyvästi kuin se levitti perusteettomia väitteitä.

Päivän Pointti: Media lyttää nyt härskisti nuoria naisurheilijoita – Iltalehdeltä pöksähti setämiesluokan läksytys squash-pelaaja Emilia Soinille

Sähköautoilijoille kilometrivero Britanniassa – Suomessa keskusta haluaa samaa
Saarivaltakunnan sähköautojen ja ladattavien hybridien omistajat joutuvat tulevaisuudessa maksamaan ajoneuvoveroa ajettujen kilometrien perusteella. Britannian hallitus perustelee uudistusta verotulojen turvaamisella, koska polttoaineveron tuotto vähenee sähköautojen yleistyessä. Uusi järjestelmä on parhaillaan lausuntokierroksella ja sen on määrä tulla voimaan keväällä 2028.

Minneapolisin tapausta tutkitaan kotimaisena terrorismina – Ministeri: ”Poliisi ampui itsepuolustukseksi”
Nainen sai surmansa maahanmuuttopoliisin ampumista laukauksista Minneapolisissa keskiviikkoaamuna. Viranomaisten mukaan poliisi ampui itsepuolustukseksi tilanteessa, jossa nainen ajoi autollaan poliisia päin. Äärivasemmisto on kohdistanut maahanmuuttopoliisiin yli sata vastaavaa hyökkäystä viime aikoina. Kuvernööri Tim Walzin mukaan hänen johtamansa osavaltio on "sodassa liittovaltion hallinnon kanssa". Walz ja pormestari Frey haluavat ICE-poliisit pois Minneapolisissa. Surmansa saaneen naisen vaimon ja pojan hyväksi perustettu rahankeräys on tuottanut lahjoituksia jo yli puolen miljoonan dollarin verran.

Seppänen ihmettelee länsimaisten feministien hiljaisuutta: ”Iranin naiset taistelevat yksin diktatuuria vastaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen arvostelee länsimaisten feministien vaikenemista Iranin naisten vapaustaistelun keskellä. Seppänen kertoo, kuinka iranilaiset naiset ja nuoret haastavat teokraattisen hallinnon hengenvaarallisissa olosuhteissa. Samaan aikaan suomalaiset ja eurooppalaiset tasa-arvotoimijat pysyvät hämmentävän hiljaa. - Missä ovat länsimaisten feministien kannanotot naisten vapauttamisen puolesta? Seppänen kysyy.
















