

SU
Putkonen: Ay-liikkeen naamiot putosivat – alta paljastui demaripoliitikon kasvot
Pitkän työuran muun muassa ay-liikkeessä, viime vuosikymmeninä perussuomalaisissa tehnyt työmies Matti Putkonen isännöi tänään viimeistä tuumaustuntia ennen siirtymistään eläkkeelle.
Tuumaustunnilla Matti Putkonen totesi kantavansa murhetta ay-liikkeen nykytilasta.
– Ikuisena ay-äijänä olen todella murheellinen, kun ay-liikkeen naamiot putosivat ja alta paljastuivat demaripoliitikon kasvot. Marinin hallituksen aikana ay-liike mukisematta hyväksyi yksipuoliset heikennykset kuten eläkeputken tukkimisen ja aktiivimalli kakkosen.
Putkonen korostaa, että uuden hallitusohjelman kirjaukset ovat huomattavasti inhimillisemmät. Samalla ay-liike on kuitenkin muuttanut tavoitteitaan.
– Ay-liikkeen kärkitavoitteena on nyt yrittää mollata perussuomalaisia. Se väittää, että olisimme myyneet maahanmuuttokirjauksilla vaaliohjelman muut tavoitteet. Tämä ei pidä paikkaansa. Vaaliohjelmassamme lupasimme säilyttää työehtosopimusten yleissitovuuden ja korostaa ay-liikkeen roolia. Nämäkin lupauksemme toteutimme kovan väännön ansiosta. Neuvottelut katkesivat jopa kaksi kertaa, mutta me emme taipuneet.
– Kokoomuksen tavoitteena oli ay-liikkeen jäsenmaksun verovähennysoikeuden poisto. Perussuomalaiset tappelivat viimeiseen tuntiin saakka. Jäsenmaksun verovähennysoikeus säilyi. Tästä ei ole ollut julkisuudessa kiitosmainintoja varsinkaan ay-liikkeen puolelta.
Teollisuusliitto levitti valheita
Ay-liike on nyt aloittanut pistelakkojen sarjan. Putkonen sanoo, ettei pidä sitä järkevänä, koska kolmikantaneuvottelut eivät ole vielä edes kunnolla alkaneet.
-Viestit, joilla kiihotettaan työntekijöitä lakkoiluun ovat pääsääntöisesti valheellisia ja asenteellisia. Hallituksen toimin ei kenenkään sairausajan palkka heikkene. Käytännössä nykyinen järjestelmä säilyy elleivät liitot toisin sovi.
-Irtisanominen ei tule helpottumaan. Se voidaan kolmikantaisesti varmistaa lain perusteluosaa neuvoteltaessa. Edellytys on kuitenkin se, että liitot tulevat neuvottelemaan. Näin tärkeää asiaa ei pidä liittojen jättää hallituksen ja työantajien päätettäväksi. Neuvotteluista pois jääminen olisi jäsenten pettämistä, Putkonen sanoo.
Hän harmittelee myös oman liittonsa retoriikkaa.
– Valitettavasti oma liittoni Teollisuusliittokin syyllistyy valheiden levittämiseen. Se väittää että hallitusohjelman paikallinen sopiminen mahdollistaa sen, että kaikkia sitova paikallinen sopiminen menee jopa ohi luottamusmiehen. Tämä on yksi törkeimmistä valheista. Hallitusohjelmassa sovittiin Teollisuusliiton sopimuksen mukaisesti paikallisen sopimisen laajentaminen järjestäytymättömiin yrityksiin. Liiton sopimuksen mukaisesti niissä yrityksissä, joissa ei ole luottamusmiestä niin esimerkiksi henkilöstö valitsee neuvottelijat keskuudestaan. Heillä on samat oikeudet ja irtisanomissuojat kuin liittojen luottamusmiehillä. Sen lisäksi sovittiin, että heille annetaan tarvittava koulutus.
Media laiminlöi faktojen tarkistuksen
Putkonen paheksuu myös median toimintaa.
– Ikävintä on, että tiedotusvälineet ovat levittäneet ilman faktatarkistuksia demareiden ja ay-liikkeen valheellisia ja asenteellisia väittämiä. Tämän takia laitan tämän viikon aikana toimituksiin asioita selventävän muistion.
– Uudistukset on tarkoitus toteuttaa kolmikantaisesti hyödyntäen sekä elinkeinoelämän että palkansaajien järjestöjen osaamista. Onnistuakseen kolmikantaneuvottelut perustuvat luottamukseen ja tahtoon hakea yhteistä nimittäjää.
Neuvottelut ovat Putkosen mukaan menossa pahasti kiville.
– Ay-liike syyttää työministeriä sanelusta ja haluttomuudesta aidosti neuvotella. Työnantajat vain seuraavat katseella ja kuvittelevat, että voivat ulkoistaa oman edunvalvontansa hallitukselle. Näin tästä ei tule mitään.
Suomi on sopimalla nostettu ahdingosta
Putkonen sanoo, että on tullut aika hakea uusi alku kohentamalla keskinäistä luottamusta.
– Kaikilta osapuolilta tarvitaan luovuutta ja juostavuutta. Työnantajien on tultava joustavalla sopimushakuisuudella mukaan. Ay- liikkeen on lopetettava hokemasta ”ei”, ”ei käy”. On aika tuoda muutosesitykset pöytään perusteluineen. Mikäli ay-liike jättäytyy pois neuvotteluista, on se pettämässä jäsenistönsä pahan kerran.
– Työministeri Satosen on otettava enemmän osapuolten välillä luotsin roolia. Satosen on haettava aktiivisesti ja maltilla eri reittejä, joilla päästään yhteisesti satamaan. Joskus kannattaa ottaa yksi askel taaksepäin, jos tällä tavoin pääsee kaksi askelta eteenpäin.
Putkonen muistuttaa, että Suomi on sopimisen mallimaa.
– Sopimalla on maamme nostettu ylös syvästäkin ahdingosta. On todella häpeällistä, jos nyt sopimisen malli rikotaan poliittisilla asenteilla ja jääräpäisellä väkisin puskemisella.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työmarkkinaosapuolet Teollisuusliitto työnantajat työntekijät demarit Yritykset Arto Satonen Sanna Marin Kolmikanta Hallitusohjelma Työmiehen tuumaustunti Ay-liike Vasemmisto Matti Putkonen media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rostila: Ay-liikkeen uhkailulle ei pidä antaa periksi

Ay-liike ”koijasi ”satojen miljoonien omaisuuden veronmaksajien rahoilla – verovapaita miljoonaosinkoja ohjataan vasemmiston vaalirahoitukseen

Purra: Uudistukset Suomen yhteinen pelastusoperaatio – ”Enemmän työtä, kasvua ja sitä myötä hyvinvointia”

SAK-pomo Jarkko Eloranta kaipaa työmarkkinoille lisää väkeä Afrikasta – Rakennusliiton pomoltakin täystyrmäys: ”Ei mitään järkeä”

Ay-liike uhittelee työtaistelutoimilla – jatkossa työllistyminen on helpompaa ja palkasta jää enemmän käteen – ”Työntekijän ei tarvitse olla huolissaan”

Keskituloiselle palkansaajalle yli 500 euroa vuodessa enemmän käteen – ”SAK pillastuu ja käynnistää lakkotoimet”

Kyselytunnin satoa: Tämän poliittisen lakkopäivän hinta on jopa 130 miljoonaa euroa
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Pride-marssilla maalitettiin lääkäreitä ja tutkijoita – ”Tavoitteena on pelotella”
Helsinki Pride markkinoi toimintaansa yhdenvertaisuuden ja turvallisuuden edistämisellä, mutta todellisuus on toisenlaista. Viikonloppuna Helsingissä Pride-marssilla nähtiin useita plakaatteja, joissa yksittäisiä lääkäreitä ja tutkijoita maalitettiin aggressiivisesti. Nuorisopsykiatrian professori Riittakerttu Kaltiala on yksi maalituksen kohteeksi joutuneista. Hän paheksuu Pride Helsinkiä ja SETA ry:tä siitä, että ne sallivat henkilöön kohdistuvan hyökkäyksen ja painostuksen tapahtumassaan.

Islamilainen rukouskutsu hiljenee Tanskassa – vasemmistokin sai jo tarpeekseen minareettijoikusta
Tanskan maahanmuuttoministeri Morten Bødskov on ilmoittanut suunnitelmista kieltää islamilainen rukouskutsu. Ministerin mukaan osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadin esikaupunkia.

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Seksikeinu Helsinki Priden puistojuhlassa – Antikainen: ”Onko liikaa pyydetty, että lapset säästetään julkisilta seksuaalisilta esityksiltä?”
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Helsinki Priden järjestäjiä kantamaan vastuunsa sen jälkeen, kun puolialastomat aikuiset esiintyivät seksikeinussa Priden puistojuhlassa keskellä päivää ja Helsinkiä lasten läsnä ollessa. Antikainen myös ihmettelee poliisin tapausta vähätteleviä kommentteja.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Maahanmuuttajataustaiset jalkapallofanit pistivät hulinaksi Alankomaissa – ”Täysin apinamaista mekkalointia”
Alankomaiden suurten kaupunkien kadut täyttyivät hulinasta, kun Marokko voitti Alankomaat jalkapallon maailmanmestaruuskisoissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












