

Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen ja SuPerin puheenjohtaja Silja Paavola osoittamassa mieltä Helsingissä 9. huhtikuuta 2022. / LEHTIKUVA/ARKISTO
Rostila: Ay-liikkeen uhkailulle ei pidä antaa periksi
Perussuomalainen kansanedustaja Onni Rostila moittii ay-liikkeen yksipuolista hallituskritiikkiä ja politisoitumista.
Kuluvan viikon tiistaista alkaen eri ammattiyhdistykset järjestävät muun muassa mielenilmauksia, sosiaalisen median kampanjoita, työnseisautuksia ja ulosmarsseja osana #PainavaSyy kampanjaa.
Korporatismi uhkaa demokratiaa
SAK:n hallituksen varapuheenjohtaja Katja Syvärinen kertoi torstain A-studiossa, että SAK pyrkii omalta osaltaan ”kiristämään ruuvia” mikäli hallitus ei peru hallitusohjelman leikkauksia ja työelämän uudistuksia.
– Ay-liikkeen repivä retoriikka alleviivaa hyvin, miten vaalituloksen sivuuttavalla ulkoparlamentaarisella painostuksella rapautetaan kansanvaltaa. Tällaiselle karkealle korporatismille ei pidä antaa periksi. ”Kiristäminen” on osuva sana, avaa Onni Rostila Palvelussa X (ent. Twitter).
Rostila pitää ay-liikkeen pyrkimyksiä perua hallitusohjelman toimia epädemokraattisena. Hallitusohjelma perustuu hallituspuolueiden vaalilupauksiin ja -ohjelmiin. Äänestäjät eivät siis saa mitä tilaavat, jos ay-liikkeen painostus onnistuu muuttamaan hallitusohjelmaa merkittävästi.
Maahanmuutto ei kiinnosta
Rostilan mukaan ammattiyhdistysliike toimii äänitorvena vasemmistopuolueille unohtaen samalla tavallisen suomalaisen työntekijän puolustamisen. Tämän todisteeksi hän esittää, että ay-liike ei lainkaan huomioi niitä muutoksia, jotka parantavat suomalaisen työntekijän ostovoimaa.
– Jos ay-liike ajaisi vilpittömästi duunarin asiaa, kuulisimme myös kiitosta mm. työntekijöiden verotuksen ja liikkumisen kustannusten alentamisesta. Mutta koska ay-liike on ensisijaisesti vasemmistopuolueiden asialla, kuulemme vain yksipuolista haukkumista ja uhkailua, Rostila selostaa.
– Erityisen läpinäkyväksi ay-liikkeen puoluepolitikoinnin tekee se, ettei ”duunarien puolustajia” kiinnosta lainkaan tiukentuvan maahanmuuttopolitiikan suojaavat vaikutukset työntekijöiden työmarkkina-asemaan, Rostila huomauttaa.
Myötäilee vasemmistoa
Maahanmuuttopolitiikan kiristykset parantavat suomalaisen työntekijän neuvotteluasemaa ylläpitämällä työntekijöiden alitarjontaa, joka nostaa ammattiliittojen neuvotteluvoimaa. Perinteisesti ay-liike onkin tuonut asiaa esille aktiivisesti, mutta enää se ei vaikuta kiinnostavan.
– Pelko vasemmistopuolueiden reaktiosta voikin selittää tätä ilmiötä: mitä suuremmaksi paheeksi vasemmistopuolueet maalaavat rasismia, sitä vähemmän ay-liike tuo esille maahanmuuton kielteisiä vaikutuksia työmarkkinoihin.
Rostila toivoo liittojen ryhtyvän puoluepoliittisen propagandan sijasta rakentavaan kolmikantayhteistyöhön.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Katja Syvärinen Onni Rostila politisoituminen kiristäminen ulkomaalainen työvoima työntekijät Propaganda oppositio SAK Ay-liike Vasemmisto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Hallituksen syliin sataa ja ryöppyää edellisten vuosien päätösten kuraa – ”Takana on vuosikausien piittaamattomuus veronmaksajan asemasta”

Putkonen: Ay-liikkeen naamiot putosivat – alta paljastui demaripoliitikon kasvot

Maahanmuuttajien alhainen järjestäytymisaste tuhoaa ay-liikkeen ja yleissitovuuden – Putkonen varoittaa: Työperäinen maahanmuutto uhkaa koko ay-liikkeen olemassaoloa

Purra: Hallitus tavoittelee työtä ja työpaikkoja – vasemmisto-oppositio tavoittelee tuensaajia ja verorahoitteisia oikeuksia

Valtiovarainministeri Purra: Hallitus toteuttaa työlinjaa – ”Että tässä maassa työn tekeminen kannattaisi ja että yrityksiin syntyisi uusia työpaikkoja”

Maailmassa on 50 miljoonaa uuden ajan orjaa – kaukomailta raahattu työvoima huhkii ilman palkkaa tai pakkoavioliitossa

Ay-liike ”koijasi ”satojen miljoonien omaisuuden veronmaksajien rahoilla – verovapaita miljoonaosinkoja ohjataan vasemmiston vaalirahoitukseen

Purra: Uudistukset Suomen yhteinen pelastusoperaatio – ”Enemmän työtä, kasvua ja sitä myötä hyvinvointia”

Mäkelä: SAK käyttää omia jäseniään välikappaleena hyväpalkkaisten ay-pomojen sekä vasemmistopuolueiden vallan pönkittämiseen
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













