

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Maailmassa on 50 miljoonaa uuden ajan orjaa – kaukomailta raahattu työvoima huhkii ilman palkkaa tai pakkoavioliitossa
Maailman 20 rikkainta maata ovat tilastojen kärjessä myös työvoiman hyväksikäytössä. Yli puolet maailman 50 miljoonasta nykyajan orjasta raataa hyvinvoinnin ympäröimänä. Syitä ovat ihmiskauppa ja halpatyövoiman rahtaaminen kaukomailta sekä pakkoavioliitot.
Tuore orjuusindeksi kertoo, että nykyaikaisessa orjuudessa elävien ihmisten määrä on kasvanut vuodesta 2018 lähtien. Syynä tähän ovat muiden muassa yhä monimutkaisemmiksi käyvät konfliktit, naisten aseman heikentyminen sekä ilmaston kiihdyttämä muuttoliike. Raportin on toimittanut Walk Free Foundation, joka toimii tiiviissä yhteistyössä YK:n kanssa.
Orjuuttaminen on suhteellisesti yleisintä Venäjällä, Pohjois-Koreassa, Turkissa, Afganistanissa, Eritreassa, Kuwaitissa, Emiraateissa, Tadzhikistanissa sekä Mauritaniassa. Lukumääräisesti orjia on eniten Intiassa (11 miljoonaa) ja Kiinassa (5,8 miljoonaa).
Ihmiskaupan ja pakkoavioliiton uhreja
Yli puolet nykyajan 50 miljoonasta orjasta raataa kuitenkin Suomen kaltaisissa niin sanotuissa hyvinvointivaltioissa. Heitä on sekä ihmiskaupan uhreina halpatyössä, että pakkoavioliton myötä orjan asemaan ajettuna.
Ihmiskaupan uhreja ovat esimerkiksi Välimeren katastrofaalisissa haaksirikoissa menehtyneet. He ovat maksaneet laittomasta matkastaan paremman elämän äärelle jopa 6 000 euroa. Täyteen ahdetuissa ja merikelvottomissa laivanromuissa.
– Nykyajan orjuus läpäisee yhteiskuntamme kaikki osa-alueet. Se on kudottu vaatteisiimme, juotettu elektroniikkaamme ja se maustaa ruokamme. Se on äärimmäisen epätasa-arvon ilmentymä ja missään se ei näy niin selvästi, kuin monikansallisissa toimitusketjuissa, luonnehtii Walk Freen perustajiin kuuluva Grace Forrest.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- monikansalliset toimitusketjut halpatyö Mauritania Kuwait orjuusindeksi pakkotyöläiset orjat haaksirikko Emiraatit työvoiman hyväksikäyttö Tadzhikistan pakkoavioliitto laiton maahanmuutto Eritrea hyvinvointivaltio Pohjois-Korea Intia Siirtolaisuus Ihmiskauppa Kiina Turkki Afganistan Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Porvarihallitus ja ruotsidemokraatit haluavat pistää stopin EU:n ulkopuoliselle halpatyövoimalle – työnantajat tuohtuivat

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

PS-edustajat: Epäkohdat ja väärinkäytökset näyttävät olevan irrottamaton osa työperäisen maahanmuuton ominaisuuksia

RKP yritti kuittailla perussuomalaisille ja viestitti somessa haluavansa tehdä koko Suomesta Närpiön – ei ehkä olisi kannattanut

Rostila: Ay-liikkeen uhkailulle ei pidä antaa periksi

HS esitti harhaanjohtavia väitteitä työperäisten maahanmuuttajien työllistymisestä – työllisiksi TEM:n raportissa lasketaan kaikki yhdenkin euron vuodessa ansainneet

Dagens Nyheter tutki maahanmuuttajien työllisyyttä: Euroopan ulkopuolella syntyneet työllistyvät selvästi kantaväestöä heikommin

Kepu ja vihervasemmisto hinkuvat työn verukkeella Suomeen lisää maahanmuuttajia – valtiovarainministeri Purra: ”Maahanmuutto, mikä meille suuntautuu, ei vahvista julkista taloutta”
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












