

LEHTIKUVA Kimmo Mäntylä
Putkonen: Lindtman vääristelee Hietalan teesejä – ”asia on täsmälleen päinvastoin”
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen moittii SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Antti Lindtmania Hietalan raportin esitysten vääristelystä.
– Lindtman vääristelee karkeasti selvitysmies Harri Hietalan raporttia paikallisesta sopimisesta. Väitteet, että työantaja voisi yksipuolisesti alittaa työehtosopimusten palkojen minitasot, ei pidä paikkansa. Kaikista työehtoihin liittyvistä asioista on sovittava luottamusmiehen kanssa, myös järjestäytymättömissä yrityksissä. Yksikään luottamusmies ei varmasti sovi minimitasojen alittamisista, jos ei samalla taata työpaikkojen säilymistä. Näinhän on jo nykyisillä säännöksillä metallityöpaikoissa tehty ja täten pelastettu työpaikkoja. Eivätkö demarit luota enää työpaikkojen luottamusmiehiin, Putkonen toteaa tiedotteessaan.
– Ymmärrän demareiden katkeruuden, kun perussuomalainen työministeri Jari Lindström on toteuttamassa ay-liikkeen pitkäaikaisia tavoitteita, johon SAK:n ex-puheenjohtaja Lauri Ihalainen ei pystynyt työministerinäkään. Ay-liikkeen kanneoikeus, henkilöstöedustus yritysten hallintoon ja kaikkien TES-riitojen ratkaisut työtuomioistuimessa ovat olleet vuosikymmenet SAK:n ja demareidenkin haaveissa. Nyt ne ovat toteutumassa, jos Hietalan paketti pidetään sellaisenaan kasassa. Kuorrutuksena vielä järjestäytymättömissä yrityksissä on riidan aikana käännetty tulkintaoikeus eli valtakunnallistasopimusta noudatetaan pilkulleen niin kauan, kunnes työtuomioistuin on riidan ratkaissut.
Putkonen muistuttaa Lindtmanin väittäneen, että työntekijät joutuisivat neuvottelemaan työehdoistaan ilman ammattiliiton yhteistä voimaa.
– Asia on täsmälleen päinvastoin kuin Lindtman väittää. Ammattiliitojen asiantuntijat pääsevät luottamusmiesten avuksi neuvotteluihin järjestäytymättömiin yrityksiinkin, Putkonen täsmentää.
– Demareiden työmarkkinaosaaminen on todella romahtanut, kun he moittivat näitä vuosisadan historiallisia uudistuksia. Mikäli paikallisen sopimisen uudistusesityksen toteutetaan selvitysmies Hietalan paperin pohjalta, korjaa se kilpailukykyämme paremmin kuin nyt esillä olleet mitkään muut hallituksen esitykset, Putkonen korostaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ammattiliitot Ay-liikkeen kanneoikeus Antti Lindtman Harri Hietala Lauri Ihalainen SDP Matti Putkonen Jari Lindström
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oppositiokin kehui Lindströmiä paikallisesta sopimisesta

Mäntylä ja Lindström: Työn vastaanottaminen kannattavaksi

”Viime kaudella sdp:n valtiovarainministerit eivät saaneet muuta aikaiseksi kuin 25 miljardia lisää velkaa”
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













