

PS ARKISTO
Putkonen: Perussuomalaisten identiteetti lähtee suomalaisuuden puolustamisesta
Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen avaa Salomon Garagen videohaastattelussa perussuomalaisten poliittista linjaa. Haastattelun teemana oli identiteettipolitiikka, mutta videolla sivutaan laajasti useita poliittisia teemoja. Haastattelu tehtiin 22.helmikuuta, mutta se julkistettiin vasta nyt.
Matti Putkonen kertoo haastattelussa, että koko puoluekenttä on tällä hetkellä suuressa myllerryksessä.
– Ennen pystyttiin sanomaan selkeästi, että on olemassa työväenpuolueita ja porvaripuolueita, oikeistoa ja vasemmistoa. Nyt näin ei enää ole: Puoluekenttä jakautuu kakuntekijöihin ja kakunjakajiin. Me perussuomalaiset olemme kakuntekijöiden puolella. Se on se porukka, joka tuo tähän maahan hyvinvointitulon. Me haluamme rakentaa Suomen hyvinvointia sillä pohjalla, että puolustamme kakuntekijöitä.
– Olemme työväenpuolue, koska kannatuksesta 40 prosenttia tulee työväestöltä. Yrittäjien osuus kannatuksesta on 30 prosenttia. Perussuomalaisten identiteetti siis lähtee suomalaisuuden puolustamisesta.
Perussuomalaiset huolehtii samalla myös heikoimmista.
– Kun meillä on vahva joukko tuomassa veroeuroja, niin meillä on samalla mahdollisuus auttaa lapsia, sairaita ja vanhuksia ja niitä jotka eivät tule toimeen omalla työllään.
Puolueiden ja ammattiliittojen tilanteissa paljon samaa
Putkonen kertoo näkemyksiään myös ammattiyhdistysliikkeen tilanteesta.
– Aikoinaan oli eri liittoja kuten metallityöväen liitto, paperiliitto, puu- ja erityisalojen liitto ja niin edelleen. Ne olivat kukin oman ammattikuntansa edustajia. Jokainen konepajan työntekijä tiesi, mikä on hänen liittonsa. Nyt suurliittojen aikaan se sidos omaan ammattiliittoon on höllentynyt. Ei enää koeta sellaista, että tämä porukka puolustaa juuri minua. Se on merkinnyt aikamoista liittojen jäsenmäärien romahdusta, joka on jo siinä mittakaavassa, että kohta yleissitovuudet paukkuu jos ei tehdä jotain.
Putkonen näkee ammattiyhdistysliikkeen tilanteessa paljon samaa kuin puolueissa.
– Puolueille voi käydä samalla tavalla, jos puolueet eivät onnistu hakemaan sitä identiteettiä uudelleen niin, että saadaan jäsenistölle tehtyä selväksi, että me puolustamme juuri sinun työpaikkaasi, sinun työehtojasi ja olemme valmiita tekemään sen yhdessä.
– Nyt puolueiden toimintaan sotkeutuu liian paljon kaikkea muuta, esimerkiksi ilmastopolitiikkaa. Seurauksena se identiteetti häviää. Ei tule tunnetta, että juuri tämä on minun porukkani, Putkonen sanoo.
Suomalaisuuteen kuuluu toisen ihmisen kunnioittaminen
Putkonen kertoo myös omasta suomalaisesta identiteetistään.
– Omasta mielestäni oman identiteettini olen haistanut Mäntän konepajan valimosta. Se on minulla aina mielessäni. Olen aina kunnioittanut sitä kovaa työtä, mitä se porukka siellä teki. Haluan kuulua siihen joukkoon.
Putkoselta kysytään myös, kuka voi olla suomalainen.
– Suomalainen voi olla kuka tahansa, joka on Suomen kansalainen. Kansantanhuja ei tarvitse osata eikä humppaa. Olennaista on kuitenkin se, että heti kun Suomeen tullaan muualta, opetellaan ensin kieli. Lähtökohta täytyy myös olla se, että tänne tullaan joko töihin tai yrittämään ja samalla maksetaan kaikki asiaankuuluvat maksut ja osallistutaan siinä yhteiskunnan rakentamiseen.
– Iso asia on myös se, että pitää opetella suomalainen kulttuuri. Siihen kuuluu toisten ihmisten kunnioittaminen. Täällä ei voi olla etuoikeutettu eikä toisen ohi voi mennä. Ei savolainenkaan voi jonossa ohittaa hämäläistä.
Katso koko haastattelu täältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työväestö puoluekenttä suomalaiset Ammattiliitot Identiteetti politiikka perussuomalaiset Matti Putkonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkynen: Korona jyllää, silti hallitus keskittyy pakolaisten vastaanottamiseen

Purra: Hallitus aikoo helpottaa matalapalkka-aloille saapuvaa maahanmuuttoa, vaikka rajamme ovat kiinni ja vaikka maa on pian täynnä lomautettuja ja työttömiä ihmisiä

Perussuomalaiset: Avokätinen kehitysapu ei sovi koronakriisiin

Halla-aho: Julkisesta kulutuksesta on otettava kaikki löysät pois – ”Suomen, kuten jokaisen maan, on keskityttävä itsensä ja omiensa auttamiseen”

Halla-aho: Suomi ei voi jatkaa miljardien kippaamista kehitysavun, haittamaahanmuuton ja ilmastoposeerauksen kaltaisiin kohteisiin tällaisissa olosuhteissa

Purra: Huoltovarmuus ja omavaraisuus nousevat nyt merkittävään arvoon – ”Kaikkien toimien pitää hyödyttää suomalaisia”
Viikon suosituimmat

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.












