

Matti Putkonen ja Mikael Pentikäinen. Lehtikuva.
Putkonen: Suomen Yrittäjien Pentikäinen pestautui hallituksen palkkasoturiksi – romuttaa ammattiyhdistysten jäsenmääriä rahan voimalla
Työmies Matti Putkonen (ps.) syyttää Suomen Yrittäjien toimitusjohtajaa Mikael Pentikäistä yriityksistä murtaa ammattiyhdistysten asema rahan voimalla. Putkonen katsoo Pentikäisen toimilla olevan merkittäviä vaikutuksia työrauhalle.
Putkosen mukaan Sipilän hallituksen pääpuolueet ajavat työehtosopimusten yleissitovuuden romuttamista.
– Hallitus on toteuttamassa kaikki muutkin Suomen Yrittäjien keskeiset, työntekijöiden asemaa rapauttavat tavoitteet. Hallitus heikentää pienten yritysten työntekijöiden irtisanomissuojaa sekä mahdollistaa, että yritykset voivat jatkossa palkata alle 30-vuotiaita määräaikaisesti ilman perusteita määräaikaisuudelle. Edellytys on, että alle 30-vuotias on ollut kolme kuukautta työttömänä työnhakijana, muistutti perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
– Hallituksen esitykset ovat sekä perustuslain, työoikeuden, ILO-sopimuksen, että EU-direktiivin vastaisia ja siksi ay-liike on nousemassa barrikadeille ja eduskunnan keskeiset oppositiopuolueet tekivät asiasta välikysymyksen.
-Suomen Yrittäjät on aloittanut rahan voimalla työntekijöiden houkuttelun, jotta nämä hylkäisivät ammattiliittonsa. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen käskyttää jäsenyrityksiä maksamaan työntekijöidensä puolesta jäsenmaksun liitoista riippumattomaan työttömyyskassaan (YTK). Pentikäinen tavoittelee käskyttämisellään ammattiliittojen jäsenmäärän romauttamista. Järjestäytymisasteen romauttaminen rahan voimalla on puolestaan keino, jonka päätavoite on vetää matto alta työehtosopimusten yleissitovuudelta. Minkä tahojen ministerit, Juha Sipilä ja Petteri Orpo, sekä heidän palkkasoturinsa, Pentikäinen, kuvittelevat tämän jälkeen sopivan työrauhasta?
-Toimitusjohtaja Pentikäinen väitti viimeisintä Suomen Yrittäjien toimenpidettä operaatioksi sopimusvapauden puolesta. Mitta tuli muka täyteen, koska ay-liike estää yritysten ja työntekijöiden oikeuden sopia työehdoista keskenään, ilman yleissitovuuden kahletta.
– Yleissitovuuteen sisältyy olennaisesti työrauhavelvoite. Mikäli yleissitovuus poistuu, työrauhavelvoitteesta sovittaan yrityskohtaisesti. Se johtaisi työmarkkinat vahvimman oikeuden anarkiaan, josta seuraisi jatkuva yrityskohtainen lakkoaalto.
– Ainoastaan yleissitovuus varmistaa yhdenvertaisen kilpailuasetelman kaikille suomalaisille yrityksille. Yleissitovuus varmistaa työrauhan ja sen, ettei mikään yritys voi hakea kilpailuetua härskillä palkkojen ja muiden työehtojen dumppauksella. Siksi yritykset työehtosopimusten yleissitovuuden murtamisesta ovat edesvastuuttomia, sanoo Putkonen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Oikeus tuomitsi afganistanilaismiehen yli 10 vuodeksi vankeuteen murhan yrityksestä, raiskauksesta ja useista muista rikoksista
Oikeus katsoi miehen syyllistyneen murhan yritykseen, raiskaukseen, kahteen raiskauksen yritykseen, törkeään kotirauhan rikkomiseen, varkauteen, salakuunteluun, laittomaan uhkaukseen, kunnianloukkaukseen ja vahingontekoon. Miehen oikeudenkäyntikulut, 18 000 euroa, jäivät valtion vahingoksi.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.
















