

Ulkoministeri Timo Soini ja Raimo Vistbacka keskustelevat perussuomalaisten puoluekokouksessa Jyväskylässä sunnuntaina 11. kesäkuuta 2017. / Jussi Nukari Lehtikuva
Raimo Vistbacka puuhasi perussuomalaisten paikallisosastojen siirtoa “uuvattien” taakse – piirivaikuttaja kertoo mönkään menneestä operaatiosta
Suomen Uutisten haastattelema pitkän linjan perussuomalainen piirivaikuttaja kertoo Raimo Vistbackan suunnitelmasta, jolla yritettiin saada perussuomalaisia piirejä ja paikallisyhdistyksiä Uusi vaihtoehto -ryhmän eli niin sanottujen “uuvattien” taakse.
Piirivaikuttajan mukaan Vistbacka kuvitteli kesäkuun puolessavälissä perussuomalaisten puoluehallituksen olevan soinilaisten hallussa.
Piirivaikuttaja kuvaa ”kaikkein hurjimmaksi jutuksi” sitä, että Vistbackan mukaan tällaisessa tilanteessa loikanneesta UV-eduskuntaryhmästä olisi voitu tehdä PS:n virallinen eduskuntaryhmä. Samoin paikallisosastoja olisi voitu muuttaa pelkällä nimenmuutoksella Uusi vaihtoehto -ryhmää tukevaksi yhdistykseksi.
– Vistbacka oli hirveän provosoitunut ja oli oikein tohkeissaan, piirivaikuttaja kuvaa keskustelua.
– Hän oli siinä luulossa, että puoluehallitus on soinilainen – siis sitä mieltä, että suurin osa puoluehallituksesta on Soinin puolella, näiden loikkareiden puolella. Hän ajatteli, että jos puoluehallituksessa on enemmistö, niin eduskuntaryhmäasia voidaan hoitaa pelkällä nimenmuutoksella. Että tämä perussuomalainen eduskuntaryhmä, joka on nyt pienempi, muuttuukin toiseksi ryhmäksi, ja nämä uuvatit tulisivat perussuomalaiseksi ryhmäksi – koska se on isompi ryhmä.
– Vistbackalla oli myös sellainen visio, että jos paikallisyhdistysten syyskokouksissa yhdistyksessä on uuvattienemmistö, voidaan paikallisosasto muuttaa uuvattiyhdistykseksi.
Vistbackan oli tarkoitus myös pitää Sampo Terho puoluehallituksessa. Tältäkin osin suunnitelmat kariutuivat.
– Tällaiset unelmat, siniset unelmat hänellä oli.
Syytökset sinkoilevat
Kielenkäyttö on ollut todella kovaa. UV-ryhmään loikanneet kansanedustajat ovat toistuvasti syyttäneet Jussi Halla-ahon (ps.) valinneita puoluekokoukseen osallistuneita perussuomalaisia vallankaappaajiksi. Piirivaikuttaja oudoksuu loikkareiden syytöksiä.
– He syyttävät meitä siitä, mitä he ovat itse tehneet. Se on jotenkin sellaista skitsofrenistä ajattelua. Vistbacka puhui, että kaapataan noin vaan noita yhdistyksiä, ja näitä piirejäkin voidaan kaapata. Heillä oli sininen unelma – käsitys siitä, että kuinka paljon sieltä perussuomalaisista lähtee sitä väkeä.
– Nämä loikkarit ovat tehneet oman päätöksensä. Minä en ainakaan ole niin tyhmä, että lähden demokraattista äänestystä moittimaan, piirivaikuttaja summaa viitaten Jyväskylän puoluekokouksen henkilövalintoihin.
Piirivaikuttajan mukaan Vistbacka harmitteli hirveästi sitä, että Timo Soini (uv.) oli mennyt liian nopeasti muuttamaan Lex Vennamon nimellä kulkevaa lakia, jonka mukaan puolueensa jättävät kansanedustajat eivät voi viedä puoluetukea mukanaan.
Selvittely jatkuu
Vistbackan valtaussuunnitelma meni mönkään, mutta asian selvittely jatkuu edelleen.
Raimo Vistbacka ei ole noutanut hänelle lähetettyä selvityspyyntöä, jossa perussuomalaiset pyytävät häneltä selvitystä toiminnastaan. Kun kirjattu kirje ei mennyt perille, PS laittoi haastemiehen asialle. Menettely on tavanomainen, mutta kaikki eivät siitä pitäneet. Ulkoministeri Soini totesi Ilkka-lehdessä julkaistussa kolumnissaan, että selvityspyynnön lähettäminen haastemiehen välityksellä kertoo “julkeudesta ja arvostelukyvyn puutteesta”.
Vaikka Soini römyää edelleen, Vistbackan viime päivien lausunnot ovat olleet huomattavan paljon sovittelevampia. Hän esitti Ilta-Sanomien haastattelussa toivovansa perussuomalaisten ja UV:n sopua.
– Toivon, että nämä tahot löytäisivät jollakin tavalla toisensa ja ryhmittyvät palaisivat yhteen, hän sanoi Ilta-Sanomille.
Raimo Vistbacka on perussuomalaisten ensimmäinen puheenjohtaja ja ensimmäinen kansanedustaja.
Suomen Uutiset ei tavoittanut Raimo Vistbackaa kommentoimaan valtausasiaa.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Timo Soini kielsi itse läksiäisjuhlien järjestämisen – ”Ei käy”

Ville Tavio: ”Soinilaiset” tunnustelivat jo ennen puoluekokousta, ketkä olisivat valmiit nousemaan Halla-ahoa vastaan

Vistbacka uhoaa vetävänsä tukisäätiön pois perussuomalaisten taustalta – asiantuntijalta tyrmäys: ”On vaikea kuvitella perusteita”

Soini yritti kaapata puolueen takaisin – joutui tyytymään eduskuntaryhmän hajottamiseen

Halla-aho: loikkarien paluu puolueeseen ei ole perussuomalaisten käsissä

Alajärven kaupunginvaltuutettu Anne Matokangas palaa perussuomalaisiin sinisistä
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Kun eliitti rikastuu enemmistön kustannuksella – yhteismaan ongelma selittää nykyaikaa
Massamaahanmuutto, tuulimyllypuistot ja Lapin turistiralli ovat kaikki ilmiöitä, joilla varakas vähemmistö lyö rahoiksi. Tavallisen veronmaksajan tehtäväksi jää seurausten sietäminen.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Purra Ykkösaamussa: Hyvinvointivaltio ei kestä ilman selkärankaisia päätöksiä
Valtiovarainministeri Riikka Purra avasi Ylen Ykkösaamussa hallituksen kehysriihen päätöksiä. Hän korostaa, että ilman rakenteellisia uudistuksia ja tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa hyvinvointivaltion ylläpitäminen tulevaisuudessa on uhattuna. Purra linjaa myös, että kilpailukykyä ei voida tuhota liian kunnianhimoisella ilmastopolitiikalla.
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää










