

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 48/2023 luetuin
Raiskaaja onnistuttiin karkottamaan kahdeksan vuoden oikeustaistelun jälkeen – ehtona luksushotelli Mogadishussa brittiveronmaksajien kustannuksella
Britanniasta karkotetun somalimiehen vaiheet kuvaavat sitä, miten vaikeaa ulkomaalaisen maasta poistaminen voi olla, vaikka hän olisi syyllistynyt vakavaan rikokseen. Ihmisoikeusjuristit tienaavat isot rahat loputtomassa valituskierteessä, mutta veronmaksajat maksavat laskun. Tällä kertaa karkotuksen onnistumiseksi vaadittiin hotellimajoitusta, turvatoimia ja terapiaa.
Somalimies A. saapui Britanniaan vuonna 2003 alaikäisenä turvapaikanhakijana. Hän oli tuolloin 14-vuotias. Hänelle myönnettiin turvapaikka. Daily Mail -lehti kertoo somalimies A:n tarinan uskomattomat vaiheet. Aiheesta on uutisoinut myös laatulehti The Times.
Vuonna 2008 somalimies A. tuomittiin vankeuteen joukkoraiskauksesta. Hän oli kolmen muun miehen kanssa houkutellut 16-vuotiaan tytön asuntoon, jossa he olivat joukkoraiskanneet tytön. Tuomion langettaneen tuomarin mielestä raiskaajat eivät osoittaneet mitään kunnioitusta uhrinsa ihmisarvoa kohtaan.
Vuonna 2015 tuolloin sisäministerinä toiminut Theresa May poisti somalimiehen pakolaisstatuksen ja määräsi hänet karkotettavaksi. Käytännössä karkotus kuitenkin viivästyi pitkän valituskierteen takia.
Suvaitsevaiset lomanviettäjät estivät karkotuslennon
Kun A. vihdoin vuonna 2018 saatiin koneeseen karkotuslentoa varten, samalla lennolla olleet suvaitsevaiset lomanviettäjät estivät koneen lähdön Heathrown lentokentältä. Somalimies jouduttiin poistamaan koneesta. Hän sai jäädä Britanniaan ja valituskierre jatkui.
Vuonna 2020 A. oli jälleen joutumassa karkotuslennolle. Hän oli kuitenkin kekseliäänä miehenä etukäteen tilannut kavereiltaan videon, jossa nämä esiintyivät Isis-terroristeina ja uhkasivat tappaa A:n, jos tämä palaa Somaliaan. Useilla somalialaisilla nettisivuilla julkaistu video keskeytti karkotuksen sillä erää.
Karkotettavan ihmisoikeudet turvattava
Viime vuonna brittituomioistuin tuli siihen tulokseen, että Isis-video on tilaustyö ja A. voidaan karkottaa siitä huolimatta. Tänä vuonna karkotus saatiin viimein toteutettua. Joukkoraiskauksesta on nyt kulunut 15 vuotta ja ensimmäisestä karkotuspäätöksestä yli kahdeksan vuotta.
Ehtona karkotukselle sisäministeriö joutui tuomioistuimen vaatimuksesta turvaamaan A:n ihmisoikeudet tarjoamalla hänelle kolmen ja puolen kuukauden ilmaisen hotellimajoituksen täysihoidolla Mogadishussa. A:n turvallisuuden takaamiseksi matka Mogadishun lentokentältä hotelliin tehtiin panssaroidulla autolla. Ilmaisen majoituksen lisäksi A. sai kuukauden ilmaiset psyykelääkkeet ja terapiaa.
Turvatoimena tuomioistuin määräsi myös, että lehdet eivät saa uutisoida A:n karkotuksesta kuin vasta 15 viikkoa jälkikäteen. Somalimies A:ta edustaneet asianajajat vaativat anonymiteettia, koska pelkäsivät joutuvansa maalituksen kohteeksi. Daily Mailin juristi sai kuitenkin tämän vaatimuksen kaadettua.
Yhteensä jopa miljoonan punnan kulut
Daily Mail -lehti laskeskelee, että A:n karkottaminen on tullut maksamaan jopa miljoona puntaa erilaisina kuluina. Häntä on yritetty karkottaa kuuden eri sisäministerin kaudella. Hänen juttunsa on ollut ainakin 24 kertaa oikeuden edessä tai valituskäsittelyissä.
Pelkästään hänelle annettu ilmainen oikeusapu on tullut maksamaan veronmaksajille 85 000 puntaa. Osa kuluista liittyy siihen, että somalimies nosti poliiseja vastaan kanteen siitä, että poliisit ovat rikkoneet hänen ihmisoikeuksiaan. Hän sai kannetta varten tietenkin ilmaisen asianajajan.
Maastapoistamisen onnistumisen takaamiseksi karkotus Somaliaan hoidettiin lopulta tilauslennolla. Pelkkä lento maksoi noin 200 000 puntaa.
Tammikuun 2019 ja maaliskuun 2023 välisenä aikana Britannian sisäministeriö on poistanut maasta 14 700 ulkomaalaista rikoksentekijää. Sisäministeriön edustajan mukaan maasta poistamiseen liittyy välillä suuria haasteita. Välillä tarvitaan taloudellisia tukipaketteja, jotta karkotus onnistuisi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mogadishu maastapoistaminen karkottaminen alaikäiset turvapaikanhakijat joukkoraiskaus Theresa May ISIS Turvapaikanhakija Somalia Britannia maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranskalaisopettajan surmaaja julistautui Isis-kannattajaksi – hänet oli tarkoitus karkottaa maasta jo 2014

Karkotettavaksi tuomittu huumerikollinen suivaantui säilöönottoyksikön ruokaan: ”Aina vaan sitä samaa ja perunaa”

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Ilman toimivia palautuksia ei ole toimivaa turvapaikkapolitiikkaa”

Pohjoismaiden maahanmuuttoministerit pääsivät yhteisymmärrykseen laittomasti maassa olevien palautuksista

Brexit ei auttanut, kovempia keinoja kaivataan: Britanniaan muuttaa enemmän väkeä kuin koskaan aikaisemmin
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää