

PS ARKISTO
Ranne: Nuoret tarvitsevat toivoa ja kannustusta – ”Ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne epäilee Poliisihallituksen tuoreen tilaston alaikäisten väkivaltarikoksista kertovan aikuisten tarjoilemasta, osin jo sairaita piirteitä saaneesta maailmankuvasta.
Iltalehti raportoi Poliisihallituksen tilastosta alaikäisten tekemistä henkirikoksista, pahoinpitelyrikoksista sekä ryöstöistä vuodesta 2010 vuoden 2021 huhtikuun loppuun. Ne osoittavat selvästi, kuinka alaikäisten tekemät vakavat rikokset ovat nousussa.
– Maahanmuuttajataustaiset alaikäiset ovat yliedustettuina, mutta myös kantasuomalaiset voivat huonosti, Lulu Ranne sanoo.
Ovatko lasten ongelmat vain lähipiiristä peräisin?
Ranteen mukaan osattomuus ja syrjäytyminen ovat ilmeisiä, mutta kysyy onko niiden syy aina vain lähipiirin ongelmat, kuten Iltalehden jutussa mainitut köyhyys, kotona nähty tai koettu väkivalta, vanhempien ongelmat ja päihteidenkäyttö tai muut lapsuudessa koetut ja alkaneet tragediat.
– Tutkimuksissa kysymyksenasettelu on usein suppeaa. En tiedä nähdäänkö silloin metsää puilta. Voivatko alaikäiset huonosti, kokevatko he osattomuutta ja syrjäytymistä myös siksi, että taustoista riippumatta, tarjolla olevat aikuisten luomat maailmankuvat ovat niin lohduttomia?
Jatkuva hätätilan kirkuminen ahdistaa
Ranne näkee suuren kuvan olevan erilainen maahanmuuttajataustaisten ja kantasuomalaisten alaikäisten ongelmien taustalla, vaikka lopputulokset ovat saman suuntaisia.
– Tietyistä kulttuureista tulevat maahanmuuttajaperheet ovat varmaan oman kulttuurinsa näkökulmasta kunnon väkeä. Sen seurauksena heidän lapsensa saavat jatkuvaa ankaraakin uskonnollista opetusta, jonka mukaan ympäröivän yhteiskunnan arvojen ja tapojen omaksuminen on haram, eli kiellettyä. Ei ole ihme, jos lapset ja nuoret kokevat juurettomuutta ja osattomuutta, eikä integroituminen onnistu.
– Kantasuomalaisille lapsille taas tarjoamme maailmankuvaa, jossa se mitä heidän vanhempansa ovat halunneet ja tehneet, syöksee maapallon väistämättömään ilmasto- ja ympäristötuhoon. Kirkumalla jatkuvaa hätätilaa ja epärealistisia takarajoja lämpenemisen estämiselle, ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta. Lapsikin tajuaa sovittamattoman ristiriidan tavoitteiden ja todellisuuden välillä. Miksi käyttäytyä aikuisten normien mukaan, kun ne tuhoavat maailman?
Suomalainen elämäntapa on tasa-arvoista
Ranne vetoaakin, että aikuisten pitää nyt taustasta riippumatta herätä.
– Maailman mittakaavassa suomalainen elämäntapa on harvinaisen tasa-arvoista ja ympäristöystävällistä. Maahanmuuttajaperheiden velvollisuus on kasvattaa lapsensa Suomen yhteiskuntaan, ei siihen, josta he lähtivät. Ja kaikkien vanhempien velvollisuus on kertoa lapsilleen, että maailma ei lopu, vaan heillä on kaikki aika ja mahdollisuudet rakentaa itselleen ja jälkipolvilleen onnellinen elämä Suomessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toivo maailmankuva pelottelu ilmastoahdistus vanhemmat poliisihallitus maahanmuuttajat Lulu Ranne Suomi Väkivalta Lapset ja nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen: Ääri-ideologisten Elokapina-aktivistien vierailut kouluissa lopetettava

Paniikkihäiriö, ilmastoahdistus, sukupuoliongelmat – näistä on maailman lastenkirjat tehty

Juvonen vaatii nuorten kesätyötakuuta käyttöön Suomessa: ”Yhteiskunta ei tee tarpeeksi nuorten kesätyöpaikkojen eteen”

Hallitus haluton puhumaan maahanmuuttajien aiheuttamasta turvallisuusuhasta – PS: ”Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä, te vastaatte koronalla ja kokoomuksella”

Perussuomalaiset: Uskontojen merkityksen vähentyessä tilalle on tullut ilmastouskonto – ”Nuoria ihmisiä lietsotaan pelkoon ja syyllisyyteen”

Ranne: Ilmastopaniikki ei pelasta, vaan tuhoaa perusoikeudet

PS-Naiset: ”Laitammeko varoja laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen?”
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.