

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Naiset: ”Laitammeko varoja laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen?”
Perussuomalaiset Naiset vaatii uusia aluevaltuustoja ensi töikseen puuttumaan nuorten syrjäytymiseen ja mielenterveyspalveluihin. Perussuomalaisten naisjärjestö kysyy, laitetaanko varoja mieluummin laittomasti maassa olevien palveluihin vai suomalaisten nuorten tulevaisuuteen. PS-Naisille vastaus on selvä.
Kodin ulkopuolelle sijoitettujen eli niin sanottujen huostaanotettujen määrä kasvaa. Nuorten mielenterveysongelmat kasvavat, ja monet ovat mielenterveyssyistä jo alle 30-vuotiaina sairaseläkkeellä. Jonot mielenterveyspalveluiden pariin ovat kestämättömät, eikä terapiatakuu, jossa hoitoon pääsisi alle viikossa, toteudu.
– Miten tähän on tultu maassa, jossa sanotaan asuvan maailman onnellisin kansa? Eräänä syynä voidaan pitää taloudellisen ahdingon ja epävarmuustekijöiden lisääntymistä korona-aikana. Lisäksi korona-ajan eritystoimenpiteet lisäävät väkisinkin yksinäisyyttä, joka tuntuu olevan aikamme vitsaus. Nämä kaikki ongelmat ovat kuitenkin pikkuhiljaa pahentuneet jo ennen korona-aikaa, sanovat Perussuomalaiset Naiset.
Koulukiusaaminen on siirtynyt verkkoon
Maailma on raaistunut ja muun muassa koulukiusaaminen on siirtynyt verkkoon – tavoittamattomiin. Nuorista ei saada ”koppia”, jos he eivät ole näkyvissä. Toisaalta vaikuttaa siltä, että perheissä on kaiken hektisyyden ja kiireen keskellä itse kasvatus jäänyt vähemmälle ja koulujen vastuulle. Kouluissa taas auktoriteettien puute ja nuorten häiriökäyttäytyminen uhkaavat jopa opettajien henkistä ja fyysistä turvallisuutta. Tutkimustenkin mukaan nämä lieveilmiöt ovat kasvaneet huomattavasti.
– Kun nyt uudet niin sanotut hyvinvointialueet luodaan, on ensiarvoisen tärkeää kehittää matalan puuttumisen malleja nuorten syrjäytymiseen ja häiriökäyttäytymiseen.
Perussuomalaiset Naiset toivoo, että tulevat aluevaltuustot säätävät alkutöikseen myös seitsemän vuorokauden terapiatakuun, kuten asiasta tehty kansalaisaloitekin on vaatinut.
Nuorissa on tulevaisuus
Perussuomalaiset Naiset haluaa perhetyöhön lisää panoksia julkisin hartein, sillä usein kontakti nuoreen tosiasiassa häviää, kun hänet sijoitetaan yksityisten ostopalveluiden piiriin. Lasku tulee, se maksetaan, mutta sen enempää nuoren hyvinvoinnista ei tiedetä.
– Nuorissa on tulevaisuus, kuuluu kliseinenkin sanonta. Se on kuitenkin totta, olivat nuoret sitten minkälaisia tahansa. Me haluamme heidän olevat terveitä ja onnellisia. Kukaan ei voi tehdä valintoja toisten puolesta, mutta päätöksenteon on tuettava henkisesti tervettä kasvuympäristöä ja antaa apua sitä tarvittaessa.
– Aluevaaleissa päätetään muun muassa näistä asioista. Laitammeko varoja esimerkiksi laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen? Kyse on arvovalinnasta, joka on meille selvä, naisjärjestöstä todetaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- perhetyö opettajien turvallisuus häiriökäyttäytyminen terapiatakuu sairaseläke aluevaalit aluevaltuustot nuorten pahoinvointi yksinäisyys nuorten syrjäytyminen koronapandemia mielenterveysongelmat koulut laittomasti maassa oleskelevat sosiaalipalvelut Koulukiusaaminen Mielenterveyspalvelut Perussuomalaiset Naiset Huostaanotot
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”

Ranne: Nuoret tarvitsevat toivoa ja kannustusta – ”Ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta”

Nepsylapset syrjäytetään yhteiskunnasta – Koponen: ”Hallitus pyörittelee peukaloitaan”

Kännykät pois oppitunneilta – Ari Koponen: ”Tämä olisi yksi ratkaisu oppimisen ongelmiin”

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Antikainen: Lasten ja nuorten mielenterveysongelmien hoitoa ei voi siirtää koronan jälkeiseen aikaan – monen lapsen ja nuoren kohdalla oikeasti henki kyseessä

Nuorten ongelmat ja pahoinvointi kasvavat Suomen väitetystä vauraudesta huolimatta – Halla-aho: ”Mikä on mennyt pieleen?”

Reijonen ja Vallin: Mihin aluevaltuustojen päätökset perustuvat?

Purra: Jos hyvinvointiyhteiskunta halutaan pelastaa, sen piiriin pääsyä on pakko rajoittaa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














