

LEHTIKUVA/ARKISTO
Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”
Perussuomalaiset otti tänään eduskunnan suullisella kyselytunnilla kantaa sisäministeriön suunnitelmiin jakaa oleskelulupia tuhansille Suomessa laittomasti oleskeleville henkilöille. Perussuomalaisten mielestä sisäministeriö on romuttamassa koko turvapaikkajärjestelmää ja poistamassa viimeisetkin rajoitteet Suomeen suuntautuvan maahanmuuton hallitsemiseksi.
Sisäministeriö on julkisuudessa olleiden tietojen mukaan valmistellut lakiesitystä, jossa laittomasti maassa oleville jopa 3 000 henkilölle jaettaisiin oleskelulupa. He ovat alun perin turvapaikanhakijoina Suomeen tulleita henkilöitä, jotka ovat saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen, mutta eivät ole suostuneet poistumaan maasta, ja hallitus on ollut kyvytön heitä poistamaan.
– Perussuomalaisten linja on, että heidät pitäisi karkottaa, mutta mitä tekee hallitus? kysyi kansanedustaja Jenna Simula.
– Te kaavailette heille oleskelulupia sisäministeriössä. Ihmisille, jotka ovat saaneet jo useita kielteisiä turvapaikkapäätöksiä, ihmisille, joilla ei ole mitään perustetta olla maassamme. Tällä tavoin te romutatte koko turvapaikkajärjestelmän ja viimeisetkin rajoitteet hallita Suomeen suuntautuvaa maahanmuuttoa.
Onko koko maailma tervetullut?
Simula huomautti, että mikäli oleskeluluvan saa lopulta ilman perusteita, hallitus toivottaa koko maailman elintasosiirtolaiset tervetulleiksi.
– Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta? Simula kysyi.
Asia kuuluu sisäministeri Krista Mikkoselle (vihr.), mutta hän myöhästyi kyselytunnilta. Näin ollen pääministerin sijainen Annika Saarikko (kesk.) vastasi kysymykseen todeten, että hallitus ei ole hyväksynyt esitystä, joka vahvistaisi laittomasti maassa olevien asemaa, eikä sellaista ole esitelty.
Keskustan linja poukkoilee
– Kyllä tässä niin näyttää jälleen käyvän, että ensin vähän selvitellään ja pian onkin jo laki voimassa, sanoi ministeri Saarikko mitä tahansa, Simula epäili.
Simula muistutti, että keskusta vaati vielä hetki sitten jalkapantoja laittomasti maassa oleskeleville. Suunnitelmat tuntuvat unohtuneen, ja pakolaiskiintiökin nousee roimasti.
– Jos hallitus olisi aiemmin antanut selkeän viestin, että näin päättömän esityksen valmistelu voidaan lopettaa ministeriössä, voisivat virkamiehet keskittyä tärkeämpiin asioihin kuten etsimään ratkaisuja, joilla laittomasti maassa oleskelevat henkilöt saadaan maasta ulos!
Hallituksen linja jää nähtäväksi
– Arvoisa ministeri Saarikko, onko tämä nyt todellakin koko hallituksen linja ja annatteko sen edetä? Simula jatkoi.
Ministeri Saarikon mukaan hallitus ei ole tällaista esitystä antamassa. Tämä jää nähtäväksi.
Mistä laittomasti maassa olevat saavat rahansa?
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää hallituksen vastauksia ristiriitaisina. Kun perussuomalaiset ovat puhuneet laittomasti maassa olevista, hallituksesta on vastattu, että heitä on hyvin vähän ja he käyttävät varsin vähän yhteiskunnan palveluita. Nyt sisäministeriön selvityksessä puhutaan kuitenkin jopa 3 000 laittomasta siirtolaisesta.
– Millä nämä ihmiset ovat viime vuodet eläneet, missä he asuvat, millaisia tukia ja palveluita he saavat ja paljonko se maksaa suomalaiselle veronmaksajalle? Purra kysyi.
Ministeri Saarikko ei vastannut näihin kysymyksiin, vaan jatkoi sen korostamista, että valmistelussa on kyse vain virkamiestyöstä, jolla pyritään estämään varjoyhteiskuntien synty eikä hallituksen hyväksymästä esityksestä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- varjoyhteiskunta lakiesitykset karkottaminen laittomat siirtolaiset oleskeluluvat Krista Mikkonen Sisäministeriö elintasosiirtolaisuus turvapaikkajärjestelmä veronmaksajat laittomasti maassa oleskelevat kielteinen turvapaikkapäätös kyselytunti Pakolaiskiintiö Annika Saarikko Riikka Purra Turvapaikanhakijat Jenna Simula perussuomalaiset Keskusta maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pakolaiskiintiö nousee, laittomille siirtolaisille puuhataan oleskelulupia – Simula: ”Vihervasemmisto vie, keskusta vikisee”

Antikainen: Miksi sisäministeriö haluaa palkita laittomasti maassa olevat sotilaskarkurit oleskeluluvilla?

Leena Meri: Oleskeluluvan myöntäminen laittomasti maassa oleville on älytön ajatus

Etsintäkuulutettu siivooja otettiin kiinni Ruotsin pääministerin kotoa

Ruotsin poliisi on etsintäkuuluttanut yli 10 000 laittomasti maassa olevaa

Maahanmuuttajien vyöry Ruotsiin jatkuu – väestönvaihdosta ei pysäytä mikään

Hallitus esittää karkotuspäätöksen saaneille opiskelijan oleskelulupia – Tavio: ”Esitys lisää huomattavasti Suomen houkuttelevuutta turvapaikanhaun kohdemaana”

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Laittomasti maassa oleville esitetään oleskelulupia opiskelun varjolla – Halla-aho: Hallitus pyrkii lisäämään muuttoliikettä kehitysmaista Suomeen
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
















