

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Antikainen: Lasten ja nuorten mielenterveysongelmien hoitoa ei voi siirtää koronan jälkeiseen aikaan – monen lapsen ja nuoren kohdalla oikeasti henki kyseessä
Iltalehti kertoi tällä viikolla lasten ja nuorten mielenterveyspalveluiden heikosta tilanteesta Suomessa. Odotusajat ovat etenkin koronaepidemian aikana monin paikoin ylittäneet hoitotakuun rajat sekä hoidon tarpeen arvioinnin että hoitoon pääsyn suhteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii hallitusta ratkaisemaan mielenterveyspalvelujen resurssipulan palkkaamalla lisää tekijöitä.
Lasten ja nuorten mielenterveyspalveluiden lähetteiden määrä on ollut jatkuvassa kasvusta vuodesta 2014 lähtien. Tästä huolimatta sairaanhoitopiirit kärsivät jatkuvasta resurssipulasta, ja hoitoon pääsyä joudutaan odottamaan kohtuuttoman kauan. Esimerkiksi Kuopion kaupunki oli jopa kieltänyt lääkäreitä kirjoittamasta lähetteitä tiettyihin mielenterveyspalveluihin, koska niitä ei ole pystytty toteuttamaan.
– Kuukausien jonotus vaarantaa potilasturvallisuuden ja lisää lasten ja nuorten pahoinvointia entisestään. Palveluiden saatavuus ei voi jäädä kiinni rahasta, vaan resurssipula on ratkaistava palkkaamalla lisää tekijöitä. Se maksaa itsensä takaisin pitkällä tähtäimellä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen painottaa.
Syrjäytyminen ja päihteiden väärinkäyttö todellisia ongelmia
Ongelmia ei ole pelkästään mielenterveyspalveluiden toteutuksessa vaan myös niiden toteutuksen valvonnassa. Resurssipulan takia palveluiden järjestelmällistä valvontaa ei voida toteuttaa aluehallintovirastojen tai Valviran toimesta, vaan ongelmiin reagoidaan lähinnä epäkohtailmoitusten perusteella.
– Valvonnan puute johtaa pahimmillaan siihen, että ongelmia lakaistaan maton alle, kunnes koko korttitalo sortuu. Pitkät odotusajat ja hoitoon pääsyn vaikeus aiheuttavat suurta inhimillistä kärsimystä apua tarvitseville, ja resurssipula johtaa henkilöstön uupumiseen. Lastensuojelun parissa työskennelleenä olen nähnyt, mihin hoitamattomat mielenterveysongelmat pahimmillaan johtavat.
– Syrjäytyminen ja itselääkinnällinen päihteiden väärinkäyttö ovat todellisia ongelmia lukemattomille nuorille. Pahimmillaan heidän paha olonsa voi johtaa itsemurhan kautta lapsen tai nuoren kuolemaan. Asia on siis erittäin vakava, ja tässä on nyt monen lapsen ja nuoren kohdalla oikeasti henki kyseessä, Antikainen kertoo huolestuneena.
Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen lasten ja nuorten mielenterveyspalveluihin ja hoitotakuun toteutumiseen liittyen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- päihteiden väärinkäyttö nuorten pahoinvointi aluehallintoviranomaiset nuorten syrjäytyminen resurssipula koronaepidemia Itsemurhat korona mielenterveysongelmat hoitotakuu Iltalehti valvonta Valvira Kuopio Sairaanhoitopiirit Potilasturvallisuus Mielenterveyspalvelut Sanna Antikainen Lapset ja nuoret lastensuojelu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vantaan tragedia on osoitus suomalaisten karusta todellisuudesta ja mielenterveyspalvelujen kriisistä – ”Kaikki resurssit on laitettava suomalaisten hyvinvointiin”

Julkinen sotejärjestelmä on kriisissä – ”Kaikki voimavarat pitäisi kohdistaa suomalaisten ihmisten auttamiseen, hoitamiseen, parantamiseen ja pelastamiseen”

PS-Naiset: ”Laitammeko varoja laittomasti maassa olevien sosiaalipalveluihin vai omien nuortemme tulevaisuuteen?”

Meri: Perussuomalaiset laittavat asiat tärkeysjärjestykseen, ja suomalainen voittaa

Nuorten ongelmat ja pahoinvointi kasvavat Suomen väitetystä vauraudesta huolimatta – Halla-aho: ”Mikä on mennyt pieleen?”

Mäenpää huolissaan poliisin uudesta linjauksesta: Miten turvataan jatkossa mielenterveysongelmien kanssa painivien suomalaisten oikeus terveyteen ja turvallisuuteen?

Meri: Työuupumukseen ja kiireeseen ei auta pelkkä lainsäädännön kiristäminen vaan se, että työpaikalla on riittävästi porukkaa töissä

Lastensuojelun tilanne on hälyttävä – kansanedustaja Antikainen: ”Hallituksen ja eduskunnan puututtava tilanteeseen”

Lastensuojelu kriisissä – istuva hallitus siirtää uudistuksen seuraavalle hallitukselle
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Nieminen: Huumerikollisuus paisui jo vuosia sitten – viranomaiset varoittivat, Marinin hallitus peitteli ongelmia
Poliisina ja tutkinnanjohtajana työskennellyt perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen arvioi, että huumerikollisuuden kansainvälistymisen ensimerkit sekä nuorten rikollisuuden ongelmat olivat nähtävissä jo vuosia sitten. Hänen mukaansa viranomaiset ja poliitikot eivät kuitenkaan käsitelleet kehitystä julkisuudessa riittävän avoimesti.

Vihervasemmisto järkyttyi kansalaisuuslain kiristyksistä: Kansalaisuuskokeesta ”psykologista stressiä” maahanmuuttajille
Eduskunnassa on parhaillaan käsittelyssä hallituksen esitys kansalaisuuslain kiristämisestä, jonka näkyvin uudistus on uusi kansalaisuuskoe. Kansalaisuuskokeen suorittamisvelvoitteesta järkyttynyt vasemmisto-oppositio perustelee kielteistä kantaansa muun muassa mahdollisella psykologisella stressillä, jota kokeen suorittaminen saattaa aiheuttaa kansalaisuutta hakeville.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

Yle paljastaa: Vanhukset eivät tienneet, saivatko lääkkeensä – SDP viittaa kintaalla kielitaidottomien hoitajien aiheuttamille ongelmille
Yle julkisti eilen selvityksen kotihoitoyhtiö Keltakullan hoivasta: Osa hoitajista ei kyennyt vastaamaan suomeksi edes yksinkertaisiin kysymyksiin. Hoitajat laativat asiakaskirjaukset käännössovelluksen avulla. Tapaus on jälleen todiste ongelmasta, josta perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia – ja jota SDP on pyrkinyt vähättelemään ja selittämään pois.

Ei ole todellista – Ison-Britannian keskuspankki wokettaa Churchillin, Alan Turingin ja Jane Austenin pois brittien seteleistä
Ison-Britannian keskuspankin päätös poistaa maan historialliset merkkihenkilöt puntaseteleistä on herättänyt kansainvälistä huomiota. Tapaus on noussut kiistaksi historiasta ja kansallisesta identiteetistä. Keskuspankille laaditun raportin mukaan osa ihmisistä saattaa nähdä Winston Churchillin, Alan Turingin ja Jane Austenin kaltaiset hahmot elitistisinä, kiistanalaisina ja liian vanhahtavina. Historiallisten henkilömuotokuvien tilalle raportin laatinut Savanta esittää inklusiivisuuden nimissä luontoaiheita. Bank of England kiistää tehneensä päätöksen yksinomaan Savantan raportin perusteella ja vetoaa "seteliturvallisuuteen" sekä yleisön toiveisiin. Konservatiivivaikuttajat ovat arvostelleet ratkaisua woke‑henkiseksi pyrkimykseksi pyyhkiä Britannian historiaa pois julkisesta kuvastosta. Heidän mukaansa päätös on peruttava.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














