

Sisäministeri Maria Ohisalo tervehti Elokapinan aktivisteja, jotka osoittivat mieltään 3. helmikuuta 2020 Helsingissä Vuosaaren Hotel Rantapuistolla, jossa hallituspuolueet kokoontuivat yhteiseen ilmastokokoukseen. / LEHTIKUVA
Immonen: Ääri-ideologisten Elokapina-aktivistien vierailut kouluissa lopetettava
Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen vaatii hallitusta puuttumaan Elokapina-liikkeen aktivistien vierailuihin ja laittomuuksiin rohkaisevan ääri-ideologian levittämiseen toisen asteen oppilaitoksissa.
Muutosta ilmastoasioihin suoralla toiminnalla vaativa Elokapina liikkeen aktivistien on uutisoitu kiertävän kertomassa toiminnastaan muun muassa useissa lukioissa. Elokapinan aktivistit ovat käyneet kertomassa ryhmästään esimerkiksi filosofian ja elämänkatsomustiedon tunneilla.
– Tällaisia liikkeitä ei pidä päästää Suomen kouluihin mainostamaan toimintaansa. Esimerkiksi Britanniassa liike on asetettu paikallisen terrorismipoliisin ääriliikelistalle. Myös Suomessa Elokapina on mainittu huhtikuussa julkaistussa sisäministeriön väkivaltaisen ekstremismin tilannekatsauksessa. Katsaus antaa tietoa Suomessa toimivista väkivaltaisista ääriliikkeistä, Olli Immonen sanoo.
Poliisi joutui käyttämään voimakeinoja
Tiedotusvälineissä uutisoitiin laajasti 3.10.2020 Helsingissä tapahtuneesta Elokapina ympäristöaktivistien mielenilmauksesta, jossa poliisi joutui turvautumaan voimakeinoihin aktivistien saamiseksi pois ajoradalta estämästä liikennettä. Keinot olivat poliisin mukaan painottuneet tuloksetta jo tuntien ajan kehotuksiin ja käskyihin.
Poliisihallitus on todennut selvityksessään, että poliisille ei ollut annettu etukäteen tietoa mielenosoittajien suunnitelmasta estää liikenne ajoradoilla.
Elokapina-liike on osa kansainvälistä Extinction Rebellion -liikehdintää, joka on saanut paljon huomiota erityisesti Britanniassa. Liikkeen ydinajatuksena on vaatia päättäjiltä nopeampia toimia ilmastokriisin ratkaisemiseksi.
Elokapina kertoo suomenkielisillä verkkosivuillaan käyttävänsä kansalaistottelemattomuutta ja väkivallatonta suoraa toimintaa tavoitteidensa saavuttamiseksi.
– Liike on oman ilmoituksensa mukaan valmis tarvittaessa rikkomaan lakia. Aiemmin Elokapina on Suomessa muun muassa pysäyttänyt liikenteen Kaivokadulla, tukkinut Metsä Groupin pääkonttorin sisäänkäynnin ja yrittänyt estää risteilyaluksen lähtöä veneillä Helsingin Hernesaaressa, Immonen luettelee.
Perustaja haaveilee poliitikkojen ampumisesta
Yleisradio tutustui Elokapinan syyskapinaan liittyviin kokouspöytäkirjoihin ja muistioihin sekä liikkeen verkkofoorumilla käytyyn keskusteluun. Niistä ilmeni, että liike on suunnitellut erilaisia laittomuuksia, kuten lentokoneen nousun estämistä sekä liikenteen tukkimista Helsingin keskustassa.
Pöytäkirjassa mainitaan lista potentiaalisia rikoslain ylittävien tekojen kohteista: poliittiset päättäjät, kunnalliset ja kansalliset poliitikot, pankit, infrastruktuuri, suuryritykset, metsäteollisuus, turveteollisuus, satamat ja risteilyt.
Liikkeen perustaja Roger Hallam on ehdottanut puheessaan yritysjohtajien ja kansanedustajien ampumista. Hallam on myös kertonut Venäjän valtion hallinnoimalla tv-kanava RT:llä, että liike haluaa murskata nykyisen talousjärjestelmän ja edustuksellisen demokratian.
Ruotsalaisen Elokapinan johtohahmo Jonathan Pye on muuan muassa tuomittu neljän vuoden ehdottomaan vankeustuomioon poliittisista rikoksistaan. Pye on ruotsalaisten tiedotusvälineiden mukaan sanonut, että ainoa syy välttää poliittisten murhien suorittamista on se, ettei murhista ole tarpeeksi suurta strategista hyötyä.
Värvää mukaan ilmastoahdistuneita nuoria
Suomessa Elokapinan taustayhdistyksenä toimivan Elonvaalijat Ry:n puheenjohtajana toimii aktiivi, joka osallistui vuonna 2013 Kiakkovierasjuhla-nimellä tunnettuun mellakkaan, jossa äärivasemmistolaiset riehuivat Tampereella rikkoen paikkoja vähintään kymmenien tuhansien eurojen edestä ja vahingoittivat poliisien hevosia.
– Elokapinan toiminnan ytimeen kuuluu lakia rikkovat mielenilmaukset sekä ihmisten kouluttaminen niihin. Koulutuksessa toiminnan seuraukset käydään osallisten kanssa läpi. Elokapinassa mukana olevat aktivistit valmistautuvat kohtaamaan viranomaisia esimerkiksi tilanteissa, joissa he ovat katkaisseet liikenteen istumalla ajoradalla. Julkisen omaisuuden tuhoamista ei liikkeessä katsota myöskään kriittisesti.
Ylen haastatteleman aktivistin mukaan julkisen omaisuuden sotkeminen voi olla yksi keino väkivallattomassa mielenilmauksessa, Immonen sanoo.
– Elokapinan pyrkimyksenä on värvätä mukaan erityisesti nuoria, jotka potevat valtamedian viime vuosina lietsomaa ”ilmastoahdistusta”. Radikaali puhe toimii tärkeänä osana Elokapinan jäsenhankintaa. Hauraita nuoria lietsotaan kiihkoon maailmanloppua julistavalla propagandalla. Elokapinan esitteiden mukaan ”kyse on elämästä ja kuolemasta” ja koko yhteiskunta on tuhoutumassa ja lajit häviävät. Liike käyttää häikäilemättä hyväkseen nuorten ahdistusta ja yllyttää heitä kapinaan sekä demokratiasta luopumiseen.
Kouluissa ei saa rohkaista laittomuuksiin
Immosen mukaan ei ole hyväksyttävää, että verovaroin ylläpidetyissä toisen asteen oppilaitoksissa filosofian ja elämänkatsomustiedon opetukseen integroidaan ääriliikkeen aktivistien propagandaa.
– On täysin edesvastuutonta, että oppilaitoksiin päästetään aktivisteja pelottelemaan nuoria ilmastokatastrofilla, mainostamaan liikettään sekä potentiaalisesti rohkaisemaan heitä kansalaistottelemattomuuteen ja laittomuuksiin. Nuorilla on oltava oppimisrauha, eikä heitä saa traumatisoida maailmanlopun ilmastonmuutosideologian nimissä.
– Koulutusjärjestelmän tehtävä ei ole nuorten poliittis-ideologinen ohjaaminen, käännyttäminen ja laittomuuksiin rohkaiseminen. Opetuksen on perustuttava tietoon ja lakien kunnioittamiseen ääriajattelun tyrkyttämisen sijaan. Nuorten rekrytoiminen politisoituneeseen ilmastonmuutosaktivismiin kesken koulupäivän ei ole hyväksyttävää, Immonen sanoo.
Immosen mukaan hallituksen on ryhdyttävä pikaisesti toimenpiteisiin Elokapinan ja muiden laittomuuksiin nojaavien liikkeiden kouluvierailujen kieltämiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oppimisrauha pelottelu Elokapina koulut ilmastoahdistus vierailut aivopesu Ääriliikkeet perussuomalaiset Lapset ja nuoret Olli Immonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapinan perustaja Roger Hallam: kansanedustajia ja yritysten omistajia pitäisi ampua

Antikainen: Poliisi toimi oikein, niskuroivat aktivistit väärin

Elokapinan perustaja yllyttää länsimaiden teinejä kapinaan Venäjän valtion TV-kanavalla: länsimaiden talous murskattava, demokratiasta luovuttava – korvattava neuvostoilla

Mitä demaripoliitikko ”Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin

Opetus- ja kulttuuriministeriöltä yli 100 000 euroa tukea – Espoo ryhtyi kouluttamaan nuoria vihapuheen vastaisiksi agenteiksi

Unicef lähettää alakoululaiset kävelylle ja samalla kerjäämään rahaa vanhemmiltaan – ”Järjestöjen rahankeräykset eivät kuulu kouluihin”

Helsingissä liikenteen pysäyttänyt Elokapina lietsoo anarkistien kansannousua: Keinoina poliisin provosointi ja sekasorron kylväminen

Ranne: Nuoret tarvitsevat toivoa ja kannustusta – ”Ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta”

Voiko Koneen säätiö pumpata rahaa rikoksia tehtailevalle kansainväliselle äärijärjestölle ja väittää edelleen toimintaansa yleishyödylliseksi?
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.
Uusimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena

Rydman uudesta STEA-asetuksesta: ”Suomalainen veronmaksaja voitti”
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









