

PS ARKISTO
Ranne: Ilmastopaniikki ei pelasta, vaan tuhoaa perusoikeudet
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne suhtautuu kriittisesti hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin IPCC:n elokuussa julkaisemaan ilmastoraporttiin. Ranteen mukaan IPCC:n lietsoman ilmastopaniikin tarkoitus ei ole pelastaa ihmiskuntaa, vaan muuttaa kehittyneiden maiden yhteiskuntajärjestelmää pelon avulla totalitaariseen suuntaan.
– Kuluvaa kesää ovat leimanneet kohut lämpötiloista, tulvista, metsäpaloista ja muista poikkeuksellisiksi väitetyistä ilmiöistä. Ikäviä, mutta normaalistikin sattuvia tapahtumia on nostettu otsikoihin alkusoittona hallitustenvälisen ilmastonmuutospaneelin eli IPCC:n 9.8.2021 julkaisemalle raportille, Lulu Ranne toteaa.
Ranteen mukaan kohuilla luodaan mielikuvaa juuri nyt peruuttamattomaksi äityvästä katastrofista. Esimerkkinä vaikkapa Keski-Euroopan salamatulvat, jotka eivät suinkaan johdu ilmastosta, vaan jokiuomien rantojen ja valuma-alueiden ajattelemattomasta rakentamisesta. Uhkakuvien mukaan ääri-ilmiöiden pitäisi lisääntyä Suomessakin. Kuitenkaan esimerkiksi ukkospäivien ja salamoiden määrien 120 vuoden historia ei osoita minkäänlaista kasvavaa trendiä.
IPCC on poliittinen organisaatio
Ranne haluaakin tehdä selväksi pari asiaa.
– Ensiksi IPCC on poliittinen organisaatio, joka ei noudata tieteen itsensä korjaamisen periaatetta. IPCC valikoi arvioihinsa ainoastaan ihmisperäistä ilmastomuutosta tukevat tutkijat ja tutkimukset. Kriittiset tutkijat pyritään syrjäyttämään tiedeyhteisöistä ja rahoituksesta. Kriittiset kansalaiset leimataan denialisteiksi ja salaliittohörhöiksi. IPCC:n raportin tarkoituksena on pahentaa paniikkia ja lisätä kiirettä tehdä harkitsemattomia päätöksiä.
– Toiseksi en ole havainnut perussuomalaisten kiistävän ilmastonmuutosta. Päinvastoin alleviivaamme tosiasiaa, että ilmasto on muuttunut ja muuttuu aina. Viimeisten 100 000 vuoden aikana ilmastossa on tapahtunut ainakin 24 merkittävää ja nopeaa muutosta kylmempään tai lämpimämpään. Emme tiedä varmasti näiden luontaisten muutosten syitä. Siksi emme IPCC:n propagandasta huolimatta kykene erottamaan ihmisen vaikutusta ilmaston luontaisesta vaihtelusta, Ranne kertoo.
Ilmastotoimet ovat epäloogisia ja tehottomia
Ilmastotoimet ovat epäloogisia ja tehottomia ilmastonmuutoksen torjumisen kannalta, Ranne toteaa. Esimerkkinä tehottomuudesta Ranne mainitsee EU:n tukevan fuusioenergian kehittämistä alle miljardilla vuodessa. Jos EU oikeasti haluaisi moninkertaistaa sähkön käytön päästäkseen nopeasti eroon fossiilisista, se käyttäisi fissio- ja fuusioydinvoiman kehittämiseen satakertaisen summan. Sekään ei olisi vielä paljoa hyötyihin nähden.
– Ilmastopaniikin tarkoituksena ei ole pelastaa ihmiskuntaa, vaan muuttaa pelon avulla kehittyneiden maiden yhteiskuntajärjestelmää totalitaariseen suuntaan.
Punavihreä hallitus mukana joukkohysteriassa
Ranteen mielestä ilmastotoimet tulisi suunnata väkirikkaisiin kehittyviin maihin, missä ne olisivat kustannustehokkaimpia, mutta silloin ne eivät edistäisi todellista tavoitetta. Samasta syystä viholliseksi on valittu hiilidioksidi ja sitä vastaan tehottomat aseet – 30 vuotta ilmastokokouksia ei ole muuttanut hiilidioksidin pitoisuuden kasvutrendiä mitenkään, vaan tärkeintä on ylläpitää kriisin tunnetta.
– Punavihreä hallitus on lähtenyt joukkohysteriaan mukaan täysin rinnoin. Ilmastonmuutoksen väitetään uhkaavan perusoikeuksia, joiden turvaamisella sitten perustellaan niiden polkeminen. EU ja hallitus haluavat päättää millä ajat, mitä syöt, miten ja missä asut, mitä kulutat ja ennen kaikkea mitä ajattelet. Sellaista yhteiskuntaa voi kutsua totalitaariseksi, Ranne sanoo.
Ilmastoriihi tarkoittaa, että sinä maksat
Ranne toteaa, että tosiasiassa julkisen talouden krooninen kestävyysvaje polkee nykyisten ja tulevien sukupolviemme perusoikeuksia paljon lämpenemistä nopeammin ja pahemmin. Valtionvarainministeri Annika Saarikko (kesk.) esitteli 12.8. budjettiehdotuksen, joka on 6,7 miljardia alijäämäinen. Silti syksyn budjettiriihen uhotaan olevan ilmastoriihi.
– Ilmastoriihi tarkoittaa, että sinä, suomalainen, maksat jatkossa yhä enemmän liikkumisesta, sähköstä, asumisesta, ruoasta ja monesta muusta välttämättömyyshyödykkeestä, toteaa Ranne.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastoriihi fuusioenergia ilmastoraportti punavihreä hallitus ilmastotoimet hiilidioksidipäästöt Totalitarismi Ilmastopaniikki ilmastohysteria IPCC Ilmastonmuutos Annika Saarikko Fossiiliset polttoaineet Ydinvoima Lulu Ranne budjettiriihi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ranne: Nuoret tarvitsevat toivoa ja kannustusta – “Ilmastoalarmistit luovat lapsille vain ahdistusta, toivottomuutta ja voimattomuutta”

Perussuomalaiset: Velanotto jatkuu eikä säästöjä näy – budjettiesitys jatkaa vihervasemmistolaista löysää rahankäyttöä ja leväperäistä suhtautumista velkaantumiseen

Purra: Veronkorotusten ja julkisten menojen lisäämisen tie on käyty loppuun

Halla-aho: EU pyrkii Suomen metsillä kompensoimaan Itä-Euroopan maiden tekemättä jätettyjä ilmasto- ja päästövähennystoimia

Halla-aho: ”Vihreiden mepit juosseet vuosikausia Brysselin käytävillä kertomassa, miten Suomi tuhoaa luontonsa” – Ohisalo hermostui

Hakkarainen unionin suunnitelmista metsäsektorille: Sahaako EU omaa oksaansa?

Ranne: Vihervasemmiston yletön julkisen talouden paisuttaminen on suurin uhka Suomen elinvoimaisuudelle – “Tilanne on jakomielinen”

Putkonen: Marinin hallituksen hiilineutraalisuustavoite ajaa teollisuuden pois Suomesta – ”Näitä työpaikkoja ei vihreä teollisuus pysty korvaamaan”

Lulu Ranne: Veroja kevennettävä, suomalaisten hyvinvoinnin kannalta epäoleellisista ja vahingollisista toiminnoista ja menoista on luovuttava
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Hallitus on alentanut jakeluvelvoitetta, polttoaineveroa ja ajoneuvoveroa – ministeri Ranne: ”Me rakennamme Suomea, jossa ei mennä autoilijan kukkarolle”
Suomi on autokansaa, ja tämä näkyy myös hallituksen teoissa, sanoo perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne.

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Kansanedustaja Antikainen: Tekoäly analysoi Luonnonvarakeskuksen vastaukset ja ehdotti sitten kantelun tekemistä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen esitti Luonnonvarakeskukselle (Luke) joukon suoria kysymyksiä susikannan kehityksestä, kanta-arvion menetelmistä, laittoman tappamisen arvioinnista ja kansainvälisestä raportoinnista. Hän antoi Lukelle kaksi viikkoa aikaa vastata viralliseen tietopyyntöönsä. Määräaika kului kuitenkin umpeen ilman vastauksia. Vastaukset saapuivat vasta sen jälkeen, kun Antikainen oli 8.4. lähettänyt medialle tiedotteen vastaamattomasta tietopyynnöstä, ja tiedote oli julkaistu Suomen Uutisissa. Luke toimitti vastaukset sähköpostitse samana iltana klo 20.27.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.

Samuli Salminen ja Simo Grönroos avaavat karuja tutkimustuloksia: Maahanmuutto ei ole ratkaisu väestön ikääntymiseen vaan Ponzi-pyramidihuijaus, joka pahentaa tilannetta

Puoluesihteeri Vuorenpää vaalituloksesta: Tämä on opetus
Uusimmat

Ilmastonmuutos oli päivänpolttava puheenaihe jo 1600-luvulla

Suomen antama kehitysapu väheni 165 miljoonaa euroa yhdessä vuodessa
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää