

LEHTIKUVA
Ranne: Pohjola vajonnut Saksan energiasiirtomaaksi
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne kysyi eduskunnan kyselytunnilla elinkeinoministeri Mika Lintilältä EU:n suunnitelmista vastata sähkökriisiin.
– Pitääkö Pohjoismaiden hallituksien maksaa kansalaisilleen ja yrityksilleen siitä, että ne eivät käyttäisi sähköä, jotta sitä riittäisi Saksaan? Yksinkertainen kysymys, johon voi vastata kyllä tai ei, Lulu Ranne kysyi.
Elikeinoministeri Mika Lintilä ei totuttuun tapaan vastannut kysymykseen lainkaan, vaan vetosi Suomen olevan sodassa, että Suomessa energia on halpaa, ja että ollaan yhteisessä markkinassa.
Saksa maksattaa omat virheensä muilla
Ranteen mukaan Lintilän vastauksen voi tulkita vain yhdellä tavalla: Pohjoismaiden kuluttajien on tavalla tai toisella maksettava saksalaisten sähköstä.
Ranne muistuttaa, että olisi hieman helpompaa osoittaa solidaarisuutta Saksalle, jos se tekisi itse kaikkensa sähköpulansa helpottamiseksi.
– Päinvastoin, Saksa maksattaa omat sisäpoliittiset paineensa ja energiapoliittiset virheensä muilla sulkemalla loputkin ydinvoimalansa, jättäen vain kaksi ”varalle” ensi kevääseen asti.
”Myydään vain liikenevä sähkö kalliilla”
Ranne ei osta ajatusta, että Pohjoismaiden asukkaiden pitäisi maksaa omasta sähköstään järjetöntä hintaa Saksan takia, tai että se mitenkään edes auttaisi taistelussa Ukrainaa vastaan.
– Myydään vain liikenevä sähkö Saksaan kalliilla, kunhan oma tarve on ensin tyydytetty puhtaalla ja edullisella sähköllä. Tilanteessa, että joutuisimmekin tuomaan sähköä Euroopasta, se osuus vastaavasti saisikin olla kallista.
Suomen kansantalous kuralla
Ranne toteaakin, ettei Saksaa kiinnosta suomalaisen tai ruotsalaisen kuluttajan ahdinko. Tulemme aina olemaan reuna-aluetta Euroopalle, jossa meidät nähdään kuin siirtomaat muinoin, energiaraaka-aineen lähteinä.
– Niin sanotut asiantuntijat puolustavat sähkömarkkinoiden koskemattomuutta väittämällä, että omavaraisuuden ylläpito olisi kallista. Suomen kansantalous häviää nyt tässä sotkussa usean ydinvoimalan hinnan hetkessä. Näin ei voi jatkua, ja siksi perussuomalaisten välikysymys ilmasto- ja energiapolitiikasta on enemmän kuin perusteltu, Ranne sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- siirtomaa sähkön hinnannousu ylikunnianhimoinen ilmastopolitiikka energiakriisi omavaraisuus Mika Lintilä kuluttajat kustannukset Pohjoismaat Lulu Ranne Saksa Välikysymys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisten esitykset kelpaavat jo muuallakin Euroopassa, kun energian hinta nousee – Suomessa vielä nyrpistellään

Purra ja Tavio: Hallitukselta veronmaksajien selkänahasta revittävä vaalibudjetti – itse sähkön hintaan ei vaikutusta eikä edes haitallisista valtion menoista tingitä

EU:n sähkömarkkina epäonnistui – ”Kansa joutuu maksajaksi”

Purra saa päivittäin yhteydenottoja energian hintojen vuoksi hädässä olevilta kansalaisilta: ”Talvi on tulossa, mutta monet pohtivat jo, täytyykö lämmitys lopettaa”

Perussuomalaiset tyytymättömiä hallituksen toimiin ja viestintään energiakriisissä: ”Ongelmalliseen energia- ja ilmastopolitiikkaan puuttuminen ei näytä maistuvan”

Tavio: Suomalaiset tarvitsevat suoraa sähkötukea

Perussuomalaiset: Helsingin hiilivoimaloiden alasajo edesvastuutonta

Professori sähkökriisistä: Poliitikot eivät osaa ottaa luonnonlakeja huomioon

Mäkelä: Perussuomalaiset ovat pitkään varoittaneet Venäjä-riippuvuudesta ja korostaneet omavaraisuuden tärkeyttä – etenkään demarit eivät uskoneet (video)
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.















