

LEHTIKUVA
Perussuomalaisten esitykset kelpaavat jo muuallakin Euroopassa, kun energian hinta nousee – Suomessa vielä nyrpistellään
Sähkön hinta nousee ensi talvena monille yli kipurajojen. Kuten muuallakin Euroopassa, myös Suomessa odotellaan kauhulla, kun moninkertaisiksi kasvavat sähkölaskut alkavat ropista postiluukuista. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomauttaa, että vaikka perussuomalaisten esitykset eivät juuri ole saaneet vastakaikua, muualla Euroopassa ne pian jo kelpaavat.
Kiinteistöliiton ja Omakotiliiton Pellervon Taloustutkimus PTT:ltä tilaamasta tuoreesta selvityksestä ilmenee, että asumismenot kasvavat tänä vuonna merkittävästi suhteessa kotitalouksien käytettävissä oleviin tuloihin. Menojen nousun taustalla on energian kallistuminen.
Toistaiseksi pääministeri Sanna Marinin (sd) johtama hallitus ei ole saanut edessä olevan energiakriisin johdosta aikaiseksi näpertelyä kummempaa.
Jos sähkölaskuja ei voida maksaa, niitä ei makseta
Perussuomalaiset vaatii hallitukselta välittömiä toimia, sähkön tuotannon maksimointia sekä kriisineuvotteluja energiateollisuuden kanssa. Perussuomalaiset vaatii, että sähkön tuotanto pitäisi maksimoida ja sähköä olisi myytävä kuluttajille kohtuuhinnalla tarvittaessa jopa pörssin ohi.
Perussuomalaiset katsoo, että tulonsiirrot tai veroalet eivät enää riitä, vaan on puututtava hintoihin.
– Muuten kuluttaja romahtaa eikä kyse suinkaan ole vain pienituloisista. Hallituksen on kokoonnuttava hätäkokoukseen, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vaatii.
– Sähkölaskuja, joita ei voida maksaa, ei makseta. On järjetöntä ajaa kuluttajat ahdinkoon ja velkaloukkuun, ja sitten yrittää pelastella jälkikäteen erilaisilla tuilla. Tämä on myös energiateollisuuden ongelma. Tuskin sielläkään halutaan, että suuri osa suomalaisista on sähköstä velkaa ja perinnässä, sanoo eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne.
Saksa haluaa uudistaa sähkömarkkinat
Kesä on ohi, syksy alkanut, talvi lähestyy ja kriisi alkaa olla käsillä.
Purra huomauttaa somekanavillaan, että vaikka Suomessa perussuomalaisten esitykset eivät juuri ole saaneet vastakaikua, muualla Euroopassa ne pian jo kelpaavat.
Kuten aiemmin arvelin, perussuomalaisten esitykset kelpaavat pian muuallakin Euroopassa, kun hinnat vain nousevat – vaikka Suomessa niille nyrpistellään.
Saksan talousministeri vaatii nyt sähkökaupan remonttia. Myös Itävallasta ja Belgiasta on kuulunut vastaavaa.
Linkki: 👇
— Riikka Purra (@ir_rkp) August 29, 2022
Esimerkiksi Saksa haluaa nyt sähkömarkkinoiden uudistamista hillitäkseen nousevia energian hintoja. Saksan talousministeri Robert Habeck ehdottaa nykyisen hinnoittelumekanismin muuttamista. Habeck mainitsee myös tukevansa energiayhtiöiden windfall-veroa.
Habeck ehdottaa, että energiakustannusten nousuun puututaan pitkällä aikavälillä uudistamalla sähkömarkkinoita siten, että hintoja ei enää sidota kalleimpaan toimittajaan.
Belgian energiaministeri Tinne Van der Straeten puolestaan varoittaa EU-maita odottavan 5-10 kauheaa talvea, jos kaasun hintojen nousuun ei puututa voimakkain toimin.
Belgialaisministeri vaatii kaasun hintojen jäädyttämistä Euroopassa pikaisesti ja esittää kaasun ja sähkön hintojen keinotekoisen kytköksen purkamista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sähkömarkkinat Tinne Van der Straeten energiakriisi energiayhtiöt Robert Habeck sähkölasku lämmityskustannukset kuluttajat sähkön hinta Riikka Purra Eurooppa Sanna Marin Velkaantuminen Saksa perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sähkölasku voi jopa kymmenkertaistua – Wihonen vaatii hallitukselta toimia, etteivät suomalaiset joudu ulosoton asiakkaiksi ja maksukyvyttömyyteen

Purra: Hallituskauden saldoksi jää valtava alijäämä ja velka – ”Rahaa viskottu ympäriinsä, tärkeysjärjestystä ei ole”

Jari Ronkainen väitetystä sähkön hintavaikuttamisesta: ”Jos väite pitää paikkansa, päitä vaaditaan vadille Fortumin hallinnossa”

Kansanedustaja Lulu Ranne vaatii selvitystä Fortumin sähkön väitetystä suhmuroinnista: ”Eurooppalaiset energiamarkkinat alttiita hintamanipulaatiolle”

Kike Elomaa: Energian hintapommi osuu kipeästi maatalouteen – ”Jos tilat lopettavat, katoavat työpaikat myös muualtakin”

Vantaan PS-valtuutetun ratkaisumalli sähkön hinnan alentamiseksi päätyi demarien työkalupakkiin – pääministeri Marin otti kopin ja esitteli saman idean heti

Perussuomalaiset varoitti jo vuosi sitten: ”Pahimmillaan ilmastotoimien kiihdyttämässä energiakriisissä on kyse siitä, että sähkö loppuu”

Perussuomalaiset: Helenin vastattava kriisiin tarjoamalla sähköä helsinkiläisille kohtuulliseen hintaan

Keskustalta yllättävää tukea turvetuotannon säilyttämiselle – Tavio huomautti, että hallituksessa puolue on ollut hävittämässä turpeen käyttöä: ”Sen verran on pysyttävä totuudessa”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Iranin islamistihallinto värvää rikollisjengejä drooni- ja aseiskuihin Pohjoismaissa
Iran etsii droonipilotteja iskuihin juutalaisia, israelilaisia ja amerikkalaisia kohteita vastaan. Samaan aikaan Iranin hallinto hyödyntää eurooppalaista turvapaikkajärjestelmää tiedustelutoiminnassaan ja propagandan levittämisessä.