Artikkeli kuva

Ranskan neljä kärkiehdokasta presidentiksi tiukkana maahanmuutolle – Pécresse: ”Toisen kotiin mennessä koputetaan oveen ja pyydetään lupaa”

17.01.2022 |12:39

Ranskan kevään presidentinvaalien toiselle kierrokselle on näillä näkymin tarjolla neljä ehdokasta. Neljän kärjellä on ainakin maahanmuutossa selkeä yhteneväinen ja selkeä linja. Vihervasemmisto on hajallaan vähintään kahdeksalla ehdokkaallaan.

Ranskan istuva presidentti Emmanuel Macron ei ole ilmoittanut lähtevänsä kisaan mukaan, mutta hänen oletetaan hakevan jatkokautta. Muut kärjessä olevat ehdokkaat ovat Kansallisen rintaman Marine Le Pen, toimittaja Éric Zemmour ja Tasavaltalaispuolueen Valérie Pécresse.

Kannatuskyselyjen mukaan Macron ei saisi ehdotonta enemmistöä ensimmäisessä vaalissa, jolloin kisa ratkeaa toisessa vaalissa. Siinä kaksi eniten ääniä saanutta ehdokasta ovat vastakkain. Kannatuskyselyjen mukaan joku mainituista kolmesta oikeistoehdokkaasta kisaisi Macronia vastaan.

Maahanmuutossa yhtenäinen näkemys

Kärkinelikon näkemys maahanmuutosta painottuu tehokkaaseen rajavalvontaan. Le Pen ja Zemmour ovat ilmaisseet tekevänsä tiukimmat linjaukset.

Macronin hallinto on pyrkinyt rajoittamaan maahanmuuttoa ja peräänkuuluttanut tiukempaa EU-rajavalvontaa. Macron haluaa tehokkaampaa taistelua ihmissalakuljettajia vastaan.

Tasavaltalaispuolue on entinen mahtipuolue. Puolueen ehdokas Pécresse puhui Kreikan vierailullaan EU:n ulkorajavalvonnan tärkeyden puolesta.

– Ei tämä ole lainkaan Euroopan linnake, mutta ei myöskään Euroopan supermarket, Pécresse painotti.

Euroopan linnakkeella tarkoitetaan tiukkoja rajamuureja muistuttaen keskiaikaisia linnoja.

”Eurooppaa ei ole ilman rajoja”

Pécressen mukaan rajakysymys on ehdoton vaatimus eurooppalaiselle voimalle.

– Eurooppa ei ole ilman rajoja, Pécresse napautti.

Hän vertasi Eurooppaa kotiin. Kun jonkun kodissa vieraillaan, koputetaan oveen ja pyydetään päästä sisälle.

– Meillä on vaaditut sisäänpääsyreitit niin meillä on silloin ovet. Eurooppalainen malli on, että kuljetaan ovista. Malli ei ole, että kaikki on avoinna kaikille.

Pécresse ylisti Kreikan rajavalvonnan toimia esimerkillisinä.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00
3.
Suomen uutiset logo

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu

23.12.2025 |15:00
4.
Suomen uutiset logo

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa

22.12.2025 |10:02
5.
Suomen uutiset logo

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys

22.12.2025 |12:37
8.
Suomen uutiset logo

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta

23.12.2025 |17:11

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää