

LEHTIKUVA
Uusia pakolaisleirejä nousee kanaalin rannoille – Britannia ja Ranska ottavat yhteen Euroopan herruudesta
Kansat vaeltavat taas Eurooppaan ja Euroopassa lähes vuoden 2015 malliin. Nyt laittomiakin tulijoita katsotaan osin läpi sormien, sillä teollisuus ja palvelualat tarvitsevat halpaa ja sopimuksista piittaamatonta työvoimaa. Tästä saattaa olla kyse myös Britannian ja Ranskan oireilevissa suhteissa.
Dunkirkin laitamilla Ranskassa kasvaa ja kukoistaa kurjuudessa jälleen uusi pakolaisleiri. Kanaalin rannalla sijaitseva telttaslummi on saanut nimen ”New Jungle” vuonna 2016 puretun vanhan viidakkoleirin mukaan. Leirin asukkaat ovat Kanaalin yli Englantiin yrittäviä, pääosin Afrikasta, Afganistanista ja Lähi-Idästä liikkeelle lähteneitä laittomia maahanmuuttajia.
Leirille tulee päivittäin sadoittain uutta väkeä ja ongelma kasvaa kaiken aikaa. Englannin kanaalin ylityksissä tehdään uusia ennätyksiä viikoittain ja huonoissa väleissä jo muutenkin olevat Britannia ja Ranska syyttelevät toisiaan.
Ruohonjuuritasolla kansainvaellukseen kyllä reagoidaan. Siitä on todisteena esimerkiksi ranskalaisen urheilutarvikeketjun päätös lopettaa kanoottien myynti Pohjois-Ranskan myymälöissään. Päätöksen peruste on liikkeen ilmoituksen mukaan se, että ”kanootteja on käytetty tarkoituksiin, jotka vaarantavat ihmiselämän”. Perjantaina kolmen Englantiin yrittäneen henkilön kanootti katosi kanaalissa.
Ryppyjä Ranskan ja Britannian suhteissa
Ranskan ja Britannian sisäministerien on määrä tavata kuluvalla viikolla keskustellakseen siirtolaisongelmasta. Maiden välisiä suhteita ei ainakaan lievitä ranskalaisministerin lausunto, jossa hän arvostelee brittejä ”halvan ja sääntelemättömän työvoiman” hyödyntämisestä.
On myös asiaa seuraavien mukaan mahdollista, että Ranskan presidentti Emmanuel Macron haluaa rankaista brittejä Brexitistä ja siksi pakolaisleirit saavat toistaiseksi olla rauhassa Ranskan puolella kanaalia.
Eurooppalaisessa maahanmuuttokeskustelussa vaietaan piinallisen usein siitä, että halvalla ja nöyrällä työvoimalla saattaa olla runsaastikin kysyntää koronasta nousevassa maanosassa. Siksi turvapaikanhakijoilla ja siirtolaisilla on ainakin tilapäinen tarve teollisuusmaissa. Varsinkin siinä tapauksessa, että veronmaksajat osallistuvat talkoisiin mahdollistamalla työnantajien palkka-alen.
Toinen seikka on se, että laitonta maahanmuuttoa helpottaa erinomaisen paljon se, että maahan yrittävillä ovat sukulaiset ja tukijoukot, ystävät ja kylänmiehet valmiina odottamassa kohdemaassa. Tästä joukosta löytynevät myös ihmissalakuljettajat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- halpa ja sääntelemätön työvoima kanootti New Jungle Dunkirk pakolaisleiri kumivene ihmissalakuljettajat korona pandemia laittomat maahanmuuttajat Englannin kanaali siirtolaiset halpatyövoima Emmanuel Macron Calais Turvapaikanhakijat pakolaiset Ranska Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Britannia haluaa siirtää turvapaikanhakijat Afrikkaan – ehkä yhteistyössä Tanskan kanssa

PS vaatii pikaisesti eduskuntaan tuotavaksi hätätilapykäliä – Purra välikysymysinfossa: ”Tukeeko hallitus Puolan ja Latvian päätöstä olla vastaanottamatta turvapaikkahakemuksia väliaikaisesti?”

Purra: Hallitus on keskittynyt lähinnä majoittamaan siirtolaisia, kun pitäisi pystyä sulkemaan rajat

Purra: Vuoden 2015 siirtolaiskriisiä edeltäneet tapahtumat verrattavissa nykytilanteeseen – ”Tavoitteena pitää olla nolla turvapaikanhakijaa”

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

Ranskan neljä kärkiehdokasta presidentiksi tiukkana maahanmuutolle – Pécresse: ”Toisen kotiin mennessä koputetaan oveen ja pyydetään lupaa”
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.

Ministeri Rydman ei anna periksi: ”Suomalaisen ja suomalaisen veronmaksajan etu on asetettava etusijalle”
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman sai Jyväskylässä pitämänsä puheen jälkeen runsaasti tukea muun muassa järjestörahoituksen perkaamiselle. Paikallaolijat kannustivat häntä pitämään kiinni linjastaan, vaikka järjestöleikkaukset eivät maistu kaikille hallituskumppaneille.

Garedewilta uusi lomake vanhemmille: Woke-kielto lapsille
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew korostaa lapsilla ja vanhemmilla olevan perustuslaillinen oikeus vakaumukseen, uskoon ja mielipiteisiin - myös silloin, kun ne koskevat perinteisiä sukupuoli- ja seksuaalisuuskäsityksiä. Garedew on lisännyt omille internetsivuilleen vanhemmille tarkoitetut lomakepohjat, joilla äidit ja isät voivat kieltää lapsensa osallistumisen sateenkaari-ideologiseen opetukseen ja ohjelmaan koulussa tai varhaiskasvatuksessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













