

LEHTIKUVA
Britannia haluaa siirtää turvapaikanhakijat Afrikkaan – ehkä yhteistyössä Tanskan kanssa
Britannia suunnittelee turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskusten siirtämistä ulkomaille. Todennäköisesti johonkin Afrikan maahan sijoittuva vastaanottokeskus voisi hoitaa myös Tanskaan tulevat turvapaikanhakijat.
Sisäministeri Priti Patel on ilmoittanut esittelevänsä ensi viikolla uuden lakipaketin, joka mahdollistaa Britanniaan tulevien turvapaikanhakijoiden siirtämisen ulkomaille odottamaan hakemuksensa käsittelyä, kertoo The Times. Aiemmin lainsäädäntö ei ole mahdollistanut tätä.
Afrikkaan perustettavan vastaanottokeskuksen sijaintipaikaksi on väläytelty Ruandaa. Aiemmin Britannia on suunnitellut turvapaikanhakijoiden siirtämistä muun muassa Gibraltarille, Man-saarelle ja Napoleonin karkotuspaikkana toimineelle Elban saarelle, mutta nämä hankkeet ovat kaatuneet.
Yhteistyötä Tanskan kanssa mietitään
The Times -lehden mukaan brittiviranomaiset keskustelevat mahdollisesta yhteistyöstä Tanskan kanssa. Yhteinen vastaanottokeskus voisi palvella molempien maiden tarpeita.
Myös Tanska hyväksyi äskettäin lain, joka mahdollistaa vastaanottokeskusten siirtämisen Afrikkaan. Tanskalaiset totesivat avoimesti, että heidän tavoitteenaan on, että Tanskaan tulisi vastedes nolla turvapaikanhakijaa.
Turvapaikanhakijoita Ranskasta
Britanniaan on tänä vuonna saapunut jo yli 5 600 turvapaikanhakijaa Ranskasta, kertoo Sky News. Kumilautoilla ja pienillä veneillä Englannin kanaalin yli tulleet turvapaikanhakijat eivät kuitenkaan ole ranskalaisia, vaan turvallisen Ranskan kautta kulkeneita Afrikan ja Lähi-idän maiden kansalaisia.
Maassa on tällä hetkellä noin 52 000 turvapaikanhakijaa odottamassa ensimmäistä turvapaikkapäätöstään. Laittomasti maahan tulevien ihmisten virta on ruuhkauttanut turvapaikkajärjestelmän pahasti.
Kasarmimajoitus ei sovi turvapaikanhakijoille
Turvapaikanhakijoiden majoittaminen on tuottanut briteille vaikeuksia. Tulijoiden sijoittaminen hotelleihin on herättänyt kantaväestössä katkeruutta. Osa turvapaikanhakijoista on sijoitettu käytöstä poistettuihin varuskuntiin.
Tuomioistuin katsoi äskettäin, että sisäministeriö on toiminut väärin majoittaessaan turvapaikanhakijoita Napierin kasarmille. Tuomion mukaan kasarmimajoitus ei täyttänyt minimivaatimuksia. Samassa tuvassa saattoi olla jopa kaksitoista asukasta ja kasarmialuetta ympäröi aita, joten olosuhteet olivat suunnilleen samanlaiset kuin suomalaisillakin varusmiehillä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Englannin kanaali Priti Patel Ruanda Laiton maahantulo Vastaanottokeskukset Tanska Turvapaikanhakijat Ranska Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra Ohisalolle: ”Voin pahoin, kun kuuntelen välttelevää puhettanne. Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä. Te vastaatte koronalla ja kokoomuksella” (video)

Tanska haluaa siirtää vastaanottokeskukset Afrikkaan – tavoitteena nolla turvapaikanhakijaa

Tanska jälleen kiristämässä maahanmuuttopolitiikkaansa – Purra: Suomen seurattava Tanskaa

Antikainen: Suomen otettava oppia Tanskasta turvapaikkajärjestelmän väärinkäytön kitkemiseksi

Purra edellyttää hallitusyhteistyöltä tavoitteiden saavuttamista: ”Hallituksesta on tultava tuloksia eli sellaisia lainsäädäntömuutoksia, joita me ajamme”

Afganistanin kaaos näkyy jo Euroopassa: Tuhannet laittomat maahanmuuttajat pyrkivät kanaalin yli Englantiin

Euroopan rajoilla tapahtuu: Britit hyväksymässä kanaaliveneiden käännytykset, Kreikka haluaa EU-rahoitusta aidoilleen

Uusia pakolaisleirejä nousee kanaalin rannoille – Britannia ja Ranska ottavat yhteen Euroopan herruudesta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää