Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU-asiakirjan mukaan Suomi on laittomien siirtolaisten pääkohde – Purra: ”Lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on nyt todella kiire”

11.11.2021 |11:53

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra vaatii hallitukselta nyt selkeitä vastauksia, miten Suomi aikoo suojata itseään hybriditoimena liikkeelle pantua siirtolaisvyöryä vastaan.

Puolan ulkorajalle ryhmittyneet ihmismassat pyrkivät tunkeutumaan Valko-Venäjältä EU-alueelle.

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille saksalaislehti Weltin tuoreen artikkelin, joka kertoo EU-komission asiakirjatietoon perustuen, että Suomi on tällä hetkellä Saksan ohella rajalla olevien laittomien siirtolaisten pääkohde.

Perussuomalaiset ovat toistuvasti ja usein vaatineet saada tietää, onko Suomen hallitus kartalla tilanteesta, ja mitä hallitus aikoo tehdä siirtolaisvyöryn estämiseksi ja maamme turvaamiseksi. Tähän mennessä selkeitä vastauksia ei ole saatu.

Vihreät ministerit pihalla turvallisuudesta

Purra kirjoittaa Facebookissa:

– Tilanne Puolassa heikkenee joka hetki. Suomen hallituksesta ei reagoida. Ainoat kommentoijat ovat vihreitä ministereitä, ja heidän väitteensä vaihtelevat päivästä toiseen. Heidän päähuomionsa on siirtolaisten ihmisoikeuksien suojelussa, ei maamme turvallisuuden takaamisessa.

– Haluamme tietää, miten Suomi aikoo suojata itseään hybriditoimena liikkeelle pantua siirtolaisvyöryä vastaan. Jos ei mitenkään, lainsäädännöllisillä muutoksilla ja rajatoimilla on todella kiire

Perussuomalaisilla on matala kynnys turvautua välikysymykseen, mikäli hallitus ei pian korjaa asiaa.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
6.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
9.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää