

LEHTIKUVA
Rantanen: Miten hallitus suojaa riskiryhmässä olevat vanhukset ja vammaiset?
Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen teki tänään hallitukselle kirjallisen kysymyksen vanhusten ja vammaisten hoito- ja hoivapalveluista koronaviruksen aikana. Taustalla on terveydenhuollon huutava pula hengityssuojista ja kuolemantapausten korostuminen vanhuspalveluissa.
– Vanhukset ja vammaiset ovat riskiryhmässä, jota pandemian alkuvaiheessa kerrottiin erityisesti suojeltavan. Tilanne on kuitenkin räjähtänyt käsiin kahdessa viikossa ensimmäisen hoivakotikuoleman jälkeen, Rantanen kertoo.
Suojaimet pahimmillaan käyttökelvottomia
Huoltovarmuuskeskuksen epäonnistuneen hankinnan seurauksena saadut kasvosuojat on otettu osaksi käyttöön koti- ja vanhustenhoidossa. Ainakin Keski-Uudenmaan sote-kuntayhtymän kotihoidosta ja tehostetusta palveluasumista sekä Ylä-Savon sote-kuntayhtymästä on kantautunut viestiä puutteellisista suojamaskeista.
– Suojaimet ovat pahimmillaan aiheuttaneet allergisia oireita ja ovat käyttökelvottomia. Tämä on jo suoranainen loukkaus terveydenhuollon ammattilaisia kohtaan, Rantanen sanoo.
Kotikutoiset suojat eivät riitä
Sosiaali- ja terveysministeriö on antanut ohjeistuksen, että kotihoidossa, vammaisten henkilökohtaisessa avussa ja tehostetussa palveluasumisessa myös terveiden ja oireettomien asiakkaiden kanssa on käytettävä hengityssuojainta, joka voi olla kirurginen suu-nenäsuojus tai kertakäyttöinen kankainen suojain, kuten huivi.
– Kankaiset tai muut kotikutoiset suojat eivät ole asianmukaisia hoitotyössä, vaikka niitä voitaisiinkin käyttää oireettomina siviilien kauppa-asioinnissa tai muussa. Hoitajille on saatava tarpeellinen ohjeistus ja suojamateriaali erityisryhmien suojelemiseksi, Rantanen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palveluasuminen suojavarusteet koronaepidemia vammaiset hoitajat kotihoito Mari Rantanen perussuomalaiset vanhukset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Koronavirusepidemia ja karanteenit muuttavat vanhustenhoidon arkea radikaalisti

Koronavirus on iskenyt vanhustenhoivan yksikköihin ja seurauksena on jo kolme menehtynyttä vanhusta

Rantanen suojamaskifarssista: ”Miten toimimattomia suojaimia voidaan käyttää riskiryhmien hoidossa?”

PS-kansanedustajat hallituksen koronavirustoimista: ”Suojavarustetasosta ja testaamisesta pitää olla rehellinen”

Koronakriisi koettelee hoitohenkilökunnan fyysistä terveyttä ja henkistä jaksamista: ”Raskaiden valintojen eteen joudutaan Suomessakin”

Juvonen: Oikeusasiamies selvittämään, millaista hoitoa koronaan sairastuneet vanhukset saavat hoivakodeissa

Oikeusasiamiehelle kantelu jo maanantaina koronavanhusten tilanteesta – nyt myös rikosoikeuden professori esittää toimia

Juvonen: Hoitojen lykkäämisellä voi olla potilasturvallisuutta heikentäviä vaikutuksia
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.

Kokenut opettaja pohtii: Kaunistelevatko koulut maahanmuuttajatietojaan?
Mistä on kyse, kun koulun luokkahuoneissa näyttää olevan yli puolet maahanmuuttajia, mutta koulun tietojen mukaan heitä on vain kolmannes oppilaista?

SAK:n pääekonomistilla napit vastakkain kansanedustaja Vigeliuksen kanssa: ”Paljonko ehdottaisit veroja vielä korotettavaksi?”
SAK:n pääekonomisti Patrizio Lainàn mielestä korkea verotus ei vaikuta työmotivaatioon ollenkaan. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on asiasta eri mieltä.















