

MATTI MATIKAINEN
Rantanen patistaa hallitusta korottamaan hoitajamitoituksen tasoa heti eikä vuosien siirtymäajan jälkeen – ”Vanhukset eivät odota, heillä on nälkä, jano ja tarve hoivaan jo tänään”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantasen mukaan hallituksen viivyttely on kestämätön ratkaisu niiden vanhusten kannalta, jotka ovat parhaillaan hoitolaitoksissa ympäri Suomea. – Hoitajamitoituksen säätäminen on arvovalinta. Jos se koetaan tärkeäksi, siihen kyllä löytyy rahaa.
Hallitus on toteuttamassa vanhuspalvelujen hoitajamitoituksen korottamisen vasta vuosien siirtymäajan päätteeksi.
Vanhuspalvelulakia on tarkoitus uudistaa siten, että hoitajien vähimmäismitoitus ympärivuorokautisessa hoivassa nousee 0,7:ään. Nykyisin sovelletaan suositusta 0,5 hoitajasta yhtä hoidettavaa kohti.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun mukaan esitys hoitajamitoituksesta valmistuu tänä vuonna ja tulee voimaan ensi vuonna. Siitä eteenpäin joka paikassa olisi oltava 0,5 hoitajaa vanhusta kohden ja siirtymäajan päätyttyä vähintään 0,7 hoitajaa. Siirtymäajasta tulee kuitenkin pitkä, arvioiden mukaan jopa 3-5 vuotta.
Perussuomalaisten kansanedustajan Mari Rantasen mukaan ratkaisu on kestämätön niiden vanhusten kannalta, jotka ovat parhaillaan hoitolaitoksissa ympäri Suomea.
– Vanhukset eivät odota. Heillä on nälkä, jano ja tarve huolenpitoon ja hoivaan jo tänään, Rantanen sanoo.
Rahaa Afrikkaan, mutta ei omille vanhuksille
Keväällä Kiuru totesi kansanedustajana ollessaan, että hoitajamitoitus voitaisiin saada lakiin vain yhdellä lisälauseella vanhuspalvelulakiin. Hoitajamitoituksen nostaminen sitovasti 0,7:ään maksaisi arviolta 250 miljoonaa euroa. Kuitenkin valtiovarainministeriön budjettiesityksessä rahaa on varattu tähän vain 5 miljoonaa, eli rahat eivät tule riittämään.
Rantasen mukaan esitys kertoo arvostuksen puutteesta. Hän nostaa esille, että samaan aikaan Suomen kehitysyhteistyön määräraha on vuonna 2019 jopa 989 miljoonaa euroa.
– Rahaa on Afrikkaan, mutta ei omille vanhuksille. Kysymys on taas valinnoista, siitä surkuhupaisesta arvopohjasta. Pohjallahan nämä arvot ovat.
– Hoitajamitoituksen säätäminen on arvovalinta. Jos se koetaan tärkeäksi, siihen kyllä löytyy rahaa. On käsittämätöntä, että sama ihminen kertoo oppositiossa ollessaan, että asia on hoidettavissa yhdellä lauseella ja nyt homman hoitamiseen menee jopa viisi vuotta.
Hoitoalan palkat laahaavat matalalla
Pitkää siirtymäaikaa perustellaan myös sillä, että hoitajia ei tällä hetkellä olisi saatavissa työtehtäviin. Kuitenkin Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen on aiemmin tuonut esiin, että jopa 72 000 hoitoalan koulutuksen saanutta on muilla aloilla töissä, suurelta osin siksi, että hoiva-alalla palkka ja työolot ovat heikkoja.
Rantasen mukaan hoitajat ansaitsevat palkankorotuksen. Myös työoloihin olisi kiinnitettävä huomiota.
– Palkan tulee luonnollisesti seurata työn vaativuutta, joka käytännössä tarkoittaa sitä, että hoitoalan palkat laahaavat liian matalana. Lisäksi palkalla on tultava toimeen, myös pääkaupunkiseudulla. Hoitoalaa vaivaa nähdäkseni vanhat perinteet ja esimerkiksi työn joustot, osa-aikatyö ja työvuorojen valinta olisi saatava käyttöön. Työn ja erilaisten perhetilanteiden yhteensovittaminen tulisi olla joustavaa ja arkipäivää, Rantanen sanoo.
Hän toteaa, että vaikka hoitajamitoitus laadittaisiin, tulee valmistelussa myös huomioida ihmisten hoitoisuus.
– Muutoin työn kuormittavuudessa saatetaan joutua ojasta allikkoon kun yksiköt, joissa hoitajamitoitustarve olisi vaikka 1,2 hoidetaankin lain vaatimalla minimillä 0,7:llä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Lupaukset hoitajamitoituksen kirjaamisesta lakiin muuttuivat selittelyksi

Ministeri Kiurun meriselitys Huomenta Suomessa: Hoitajamitoitus viipyy, koska on kysyttävä kunnilta ja kesä tulee

Juuso painostaa hallitusta: Hoitajamitoituksen nosto saatava ripeästi kuntoon – vanhuksille on tarjottava ihmisarvoista hoivaa

Juvonen: Vaikka yksi Esperin hoivakoti lopettaa, se ei poista ongelmaa

Juvonen: Pelurihallitus sysää vastuun hoitajamitoituksen toteutumisesta seuraavalle hallitukselle

Perussuomalaiset: Hallitus tukkii opposition suut hoitajamitoituksen käsittelyjärjestyskikkailulla
Viikon suosituimmat

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.
Uusimmat

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen

Antikainen: Demarit taas kalliimman bensan asialla
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









