

PS ARKISTO
Rantanen: Suomi ei tarvitse sosiaaliturvaan tukeutuvaa työperäistä maahanmuuttoa
Työ- ja elinkeinoministeriön heinäkuinen työllisyyskatsaus kertoo, että Uudellamaalla oli työttömänä yli 45 000 ulkomaalaista. Vaikka luku ei pidä sisällään edes kaikkia työttöminä olevia vieraskielisiä, tarvitsee Suomi hallituksen ja kokoomuksen mielestä lisää työperäistä maahanmuuttoa.
– Suomi on ollut viimeiset vuodet valtavan ”työperäisen” maahanmuuton kohteena. Puhutaan osaajista, vaikka tosiasiassa oikeiden osaajien määrä on vuosittain ollut noin 1 500-1 900 henkilöä. Nämä ihmiset hakevat erityisasiantuntijan oleskelulupaa, jossa on 3 000 euron palkkaminimi. Loput ovat ihmisiä, jotka työskentelevät palkalla, joka ei riitä elämiseen, vaan toimeentuloa täydennetään sosiaaliturvalla eli vaikutus on negatiivinen veronmaksajan näkökulmasta, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen.
Jo iso joukko ulkomaalaisia työttömiä
Työ- ja elinkeinoministeriön heinäkuinen työllisyyskatsaus kertoo, että ulkomaalaisia työttömiä oli Uudellamaalla yli 45 000.
– Tämä luku ei siis pidä sisällään kaikkia vieraskielisiä. On hyvä myös huomata se, että toimeentulotukia ja asumistukia maksetaan vieraskielisille valtavia määriä väestöosuuteen nähden. Pääkaupunkiseudulla yli 50 prosenttia toimeentulotuen saajista on maahanmuuttajia. Tilanne on toivoton, Rantanen kirjoittaa Facebookissa.
Työpaikka jää, apuun rientää Kela
Tilastoista on nähtävissä myös se, että työperäisten maahanmuuttajien työllisyys laskee rajusti parin maassaolovuoden jälkeen.
– Mekanismi on lienee se, että he tajuavat, että rahaa saa helpomminkin sosiaaliturvan muodossa. Lisäksi järjestelmämme hyväksyy nämä henkilöt kotouttamiskoulutukseen, jolloin he ensin opiskelevat Kelan tuella kieltä ja sen jälkeen siirtyvät toisen asteen ammatillisiin opintoihin. Opiskelu sinänsä on varmasti hyvä asia, mutta järjestelmämme ei kestä sitä, että maailman sosiaali- ja terveysaseman lisäksi olemme maailman koululaitos.
– Pimeimpiä esityksiä tulee Helsingistä, jossa pormestari Juhana Vartiainen haluaa muuttaa Helsingin englanninkieliseksi. Näin kuulemma saadaan osaajia. Epäilen vahvasti. Korkeakoulutetut kyllä oppivat kieltä halutessaan. Ja kuten jo todettua, heitä ei edes Suomeen juurikaan hakeudu. Joten forget it, Rantanen lataa.
Sosiaaliturva kansalaisuusperusteiseksi
Rantasen mielestä kaikki, joilla ”ei ole asiaan ideologista maahanmuuttajien haalimisintoa” ymmärtävät, ettei tilanne voi jatkua tällaisena.
– Me emme selviä sosiaaliturva-, koulutus- ja terveydenhuoltomenoistamme, jos sosiaaliturvaa kuluttavaa väestöä lisätään, eikä maksajien määrä nouse. Nyt jos koskaan olisi syytä säätää minimipalkka noin 3 000 euroon ja muuttaa sosiaaliturva kansalaisuusperusteiseksi. Silloin tänne tulevat maahanmuuttajat ovat niitä osaajia, jotka elättävät itsensä palkallaan ja muut jäävät tulematta.
– On myös syytä olla huolissaan siitä, että jo nyt meillä on ongelmia huolehtia suomalaisten peruspalveluista. Tämä näkyy lääkäriin ja hammaslääkäriin pääsyssä, vanhustenhoidossa, vammaispalveluissa, kouluissa ja niin edelleen. Jos jotakin halutaan tehdä, haluaisin muistuttaa, että suomalaisia on ulkomailla tällä hetkellä noin 300 000. Miksi heitä ei houkutella takaisin kotimaahan? Rantanen kysyy.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ulkomaalaiset osaajat ulkomainen työvoima veronmaksajat palvelut halpatyövoima Asumistuki Toimeentulotuki Juhana Vartiainen Kela Mari Rantanen Sosiaaliturva Terveydenhuolto hallitus työllisyys Kokoomus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kepu, vihreät, vasemmistoliitto ja Liike Nyt haikailevat yhä lisää halpatyövoimaa EU:n ulkopuolelta – perussuomalaisten Purra huomautti, että veronmaksaja joutuu kompensoimaan heikkoja palkkoja

Perussuomalaisten puoluejohto tyrmää väitteet työvoimapulasta ja työperäisen maahanmuuton tarpeesta: ”Suomesta löytyy aina työntekijöitä, jos palkka on kohdallaan”

Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”

Ruotsi ei ole vieläkään toipunut vuoden 2015 turvapaikanhakijavyörystä – pitkäaikaistyöttömiä on ennätysmäärä ja lasku veronmaksajille 30 miljardia vuodessa

Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.
Uusimmat

Rintamäki: Vesivarat pysyvät kansallisessa hallinnassa

Jari Koskela: Kun autoilun kustannuksia lasketaan, talous vahvistuu

Antti Kangas: Suomalainen maito on jatkossakin turvallista

Seppänen: Porotalous tarvitsee tukea, ei uusia velvoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










