

LEHTIKUVA
Ruotsi ei ole vieläkään toipunut vuoden 2015 turvapaikanhakijavyörystä – pitkäaikaistyöttömiä on ennätysmäärä ja lasku veronmaksajille 30 miljardia vuodessa
Ruotsissa maksetaan edelleen vuoden 2015 turvapaikanhakijatulvan laskua. Parempaa elämää etsineiden ihmisten sopeutuminen uusiin oloihin takkuaa ja pitkäaikaistyöttömyys on huippulukemissa. Maahanmuuttopolitiikka on tehnyt mahalaskun ja hallituksella on sormi suussa. Vain kulut juoksevat.
Vuonna 2006 Ruotsissa oli 80 000 pitkäaikaistyötöntä. Tänään yli vuoden työttömänä olleita on 190 000 henkilöä. Se on korkein luku kuuna kullan valkeana kansankodissa.
Vaikeaan tilanteeseen on osaltaan syynä vuoden 2015 tapahtumat. Syyrian sota ja levottomuudet Afganistanissa sekä Somaliassa laittoivat kansat vaeltamaan. Yhden vuoden aikana Ruotsista haki turvapaikkaa 162 877 henkilöä.
Puolet Euroopan ulkopuolelta tulleista vailla työtä
Työvoimahallinto selvitti Expressenin pyynnöstä, mitä kansallisuuksia työttömyys kohtelee ankarimmin. Viranomaiset eivät ole aiemmin julkaisseet tämän tyyppisiä tilastoja. Huonoiten ovat työllistyneet syyrialaiset, joista on työttöminä 48 prosenttia. Ruotsissa on kirjoilla 144 062 iältään 16–64-vuotiasta syyrialaista ja tästä joukosta vaille työtä on 68 715 henkilöä. Heistä 28 918 on pitkäaikaistyöttömiä.
Tilastojen mukaan myös somaleilla ja eritrealaisilla on vaikeuksia työllistyä. Heistä puolet on kirjoilla työvoimatoimistoissa ja joka kuudes pitkäaikaistyötön. Kielitaidon puutteet ja huono koulupohja ylipäänsä johtavat siihen, että maahanmuuttajien työllistyminen pitkittyy.
Riippumattoman selvityksen mukaan (Entreprenörskapsforum) ulkomailla syntyneiltä kuluu 12–13 vuotta, ennen kuin puolet heistä tulee toimeen omillaan. Omavaraisuudella tarkoitetaan tässä 12 800 kruunun (1 260 euroa) kuukausituloa verojen jälkeen.
Pitkäaikaistyöttömyyden kustannus yli 30 miljardia vuodessa
Viranomaiset laskevat, että pitkäaikaistyöttömyys maksaa valtiolle menetettyinä verotuloina ja suorina kuluina 30 miljardia kruunua vuodessa. Kokoomusjohtaja Ulf Kristersson on saanut pitkäaikaistyöttömyyden hinnaksi peräti 36 miljardia vuodessa ja tukien varassa elävien ulkomailla syntyneiden aikuisten määräksi 675 000 henkilöä.
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja Jimmie Åkesson näkee pitkäaikaistyöttömyyden seurauksena perinteisten puolueiden epäonnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta. Maahanmuuttajille ei ole asetettu minkäänlaisia vaatimuksia ja meno on ollut sen mukaista.
– Vanhat valtiopäiväpuolueet eivät ole nähneet kehityksen suuntaa, ennen kuin oli liian myöhäistä. He ovat kuunnelleet aktivistitutkijoiden puhdasta potaskaa ja ideologiset laput silmillään he ovat pystyttäneet järjestelmän, joka ei ole koskaan toiminut missään päin maailmaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Entreprenörskapsforum työtön vuosi 2015 työttömyystuki epäonnistunut maahanmuuttopolitiikka Syyrian sota eritrealaiset syyrialaiset pakolaisvyöry sosiaalituet Ulf Kristersson somalit Eritrea Jimmie Åkesson Asumistuki Pitkäaikaistyöttömyys Afganistan työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallituksesta väläytetään pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista, veronmaksajia uhkaa miljardien lisälasku – ”Kaikki auttamistyö tehdään velkarahalla”

Tutkimus: Suomeen muuttava somali tai irakilainen käy kalliiksi veronmaksajalle – jopa miljoona euroa per maahanmuuttaja

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus houkuttelee toimillaan siirtolaisvyöryä – kokonaiskustannukset vuodessa ovat miljardeja

Suomessa lähes puoli miljoonaa ihmistä vailla työtä – silti hallitus ja kokoomus hehkuttavat silmät kiiluen työperäistä maahanmuuttoa

Tavio: Komission turvapaikkapolitiikka hakoteillä – ”Pakkotaakanjako uhkaa nousta taas esiin”

Suuret EU-maat siirtyivät nopeasti perussuomalaisten linjalle – Purra: ”Jäsenmaissa ymmärretään, ettei uusi siirtolaisvyöry ole enää mahdollinen”

Wihonen: Mitkä ovat ulkomaisen työvoiman kustannukset ja vaikutukset yhteiskunnalle?

Ranne: Pohjoismaat eivät kestä uutta pandemiaa tai vuoden 2015 kaltaista turvapaikkakriisiä

Jimmie Åkesson pääsiäismellakoista: ”Kokoomus toi heidät, demarit jakelivat tuet ja ruotsidemokraatit pistävät heidät säilöön ja ulos maasta”
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää