

LEHTIKUVA
Jimmie Åkesson pääsiäismellakoista: ”Kokoomus toi heidät, demarit jakelivat tuet ja ruotsidemokraatit pistävät heidät säilöön ja ulos maasta”
Ruotsidemokraattien puheenjohtaja ottaa jälleen selkokielellä kantaa holtittoman maahanmuuton seurauksiin ja nyt pontta pyttyyn löytyy pääsiäisen väkivaltaisista mellakoista. Puheenvuorosta voi jo aistia syyskuun valtiopäivävaalien teemoja.
Monikulttuurisuus on puheenjohtaja Jimmie Åkessonin mukaan tuhonnut ikiaikaisen Ruotsin, ja sosialidemokraatit sekä kokoomus ovat antaneet sen tapahtua, vaikka ruotsidemokraatit ovat varoittaneet seurauksista.
– Reinfelt (kokoomus) toi heidät tänne, Magdalena (sosialidemokraatit) jakeli tuet ja ruotsidemokraatit pistävät heidät säilöön ja ulos maasta, Åkesson kirjoittaa Aftonbladetin mielipidesivulla.
Maahanmuuttajien varjoyhteiskuntien poliisivihamielisyys hakee puoluejohtajan mukaan vertaistaan Ruotsin ja Pohjoismaiden historiassa. Vanhojen puolueiden halauksessa monikulttuurisuus on saanut kasvaa ja sen ruotsivihamielisyys on saanut kukoistaa.
– Katukiven heittäminen poliisin päähän tai polttopullon paiskaaminen matkustajia täynnä olevaan bussiin on henkilön tietoinen valinta.
On vain yksi tapa kohdata vihamielinen kulttuuri
Åkessonin mukaan on vain yksi tapa kohdata kulttuurit, joille väkivalta on luontevampi valinta kuin muille yhteisöille. Yhteiskunnan tulisi voida asettaa tilapäisiä ulkonaliikkumis- ja vierailukieltoja. Kriittisissä tilanteissa myös lupamenettelyä kotietsintään tai henkilöiden talteenottoon pitäisi keventää.
– Meidän on luotava tarpeeseen perustuva maahanmuuttojärjestelmä ja linkitettävä edut sekä hyvinvointi lähemmäs kansalaisuutta. Samalla meidän pitäisi nostaa kansalaisuuteen ja kielitaitoon kohdistuvia vaatimuksia. Yhteisessä Ruotsissamme on itsestään selvää, että jokainen hoitaa ensin velvollisuutensa ja vasta sen jälkeen vaatii oikeuksia.
– Maahanmuutto on lähialueiden kriisejä lukuun ottamatta pudotettava niin vähiin kuin mahdollista. Uusien rikollisten maahantuonti on pysäytettävä samalla kun kiireiset karkotukset pannaan toimeen.
– Johtotähtemme on jatkossakin sen puolustaminen, minkä me kaikki tiedämme oikeaksi. Ruotsidemokraatit takaavat maamme ja sen kansalaisten turvallisuuden, kirjoittaa Jimmie Åkesson syksyn valtiopäivävaaleja ounastellen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- velvollisuus talteenotto kotietsintä ruotsivihamielisyys Fredrik Reinfeld pääsiäismellakat Magdalena Andersson ulkonaliikkumiskielto poliisien kivittäminen sosialidemokraatit kielitaito Autojen polttaminen Jimmie Åkesson Monikulttuurisuus Kansalaisuus Ruotsidemokraatit Ruotsi Väkivalta oikeus Kokoomus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansa vieroksuu eliittiä ja kiroaa bensan hintoja – ruotsidemokraatit hakee vaalivoittoa

Ruotsidemokraatit: Porttikielto muille kuin Ukrainan pakolaisille

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson: Pakolaisilla ja ”pakolaisilla” on eroa

Ruotsidemokraateilta vihreää valoa Natolle – jos Suomi hakee jäsenyyttä

Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Ruotsidemokraatit haluavat perheen vastuuseen turvapaikanhakijoiden laittomuuksista: Oleskelulupa pois ja karkotuksen syyksi myös epäsosiaalinen elämäntapa

Ruotsin poliisi varautuu vappumellakoihin järein asein: Tanskasta lainataan 20-tonninen vesitykki ja panssariautoja

Ruotsin pääministeri: Epäonnistunut kotouttaminen on luonut rinnakkaisyhteiskuntia

Rasmus Paludanin kielletty vaalitilaisuus keskeytyi hyökkäykseen Uppsalassa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














