

Stram Kurs -puolueen johtaja Rasmus PaludanIn kiertue on herättänyt maahanmuuttajien järjestämiä mellakoita. / LEHTIKUVA
Rasmus Paludanin kielletty vaalitilaisuus keskeytyi hyökkäykseen Uppsalassa
Stram Kurs -puolueen johtaja jatkoi vaaliprovokaatioitaan Ruotsissa, puuttuvista luvista huolimatta. Vapunpäivän Koraanin poltto moskeijan edessä keskeytyi väkijoukon hyökkäykseen ja ainakin kaksi autoa otti osumaa.
Kiistellyn Stram Kurs -puolueen johtaja Rasmus Paludan toteutti vaalitilaisuutensa Uppsalassa, puuttuvista luvista huolimatta. Hän oli anonut poliisilta lupaa vaalitilaisuuden pitämiseen mutta saanut kielteisen vastauksen. Paludan on asettumassa ehdolle Ruotsin syyskuun valtiopäivävaaleissa.
Paikallisen moskeijan edessä tapahtunut Koraanin poltto jäi kesken, kun väkijoukko hyökkäsi Paludanin auton kimppuun (video). Tässä välikohtaus toisesta kuvakulmasta (video).
Poliisi jalkautui keskustelemaan paikallisten kanssa
Paikalle kerääntyi kolmisenkymmentä henkilöä ja pian myös useita poliisin joukkojenhallinta-ajoneuvoja. Poliisi otti kiinni kaksi henkilöä epäiltynä poliisin väkivaltaisesta vastustamisesta. 1950-luvulla syntynyt henkilö muun muassa potki ja hakkasi poliisiautoa.
Poliisi jatkoi vielä illalla turvaamistoimia Uppsalassa ja pyrki keskusteluilla paikallisten asukkaiden kanssa rauhoittamaan mielialoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vaalitilaisuus välikohtaus syytteet virkamiehen väkivaltainen vastustaminen Stram Kurs Rasmus Paludan valtiopäivävaalit 2022 Hyökkäys kiinniotto Koraani Uppsala pidätys muslimit Moskeija Mellakka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin mellakat osoittavat tarpeen turvapaikanhaun perusteelliseen remonttiin

Ruotsin pääministeri: Epäonnistunut kotouttaminen on luonut rinnakkaisyhteiskuntia

Ruotsin poliisi varautuu vappumellakoihin järein asein: Tanskasta lainataan 20-tonninen vesitykki ja panssariautoja

Joka kolmas kannattaa “loukkaavien” mielenosoitusten kieltämistä Ruotsissa

Rasmus Paludan sai luvan vaalitilaisuuteen Örebrossa – kaupat ja liikkeet kiinni, sairaalat valmiustilassa

Paludan jatkoi räjähdysherkkää vaalikiertuettaan – kohupoliitikon henkeä uhattu

Ruotsin poliisi tulkitsee perustuslakia omalla tavallaan: Koraanin polttaminen kiellettiin, muut pyhät kirjat saa tuikata tuleen
Viikon suosituimmat

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Musk-viha roihuaa ja Teslat palavat – erityisesti transseksuaalit vihaavat maailman rikkainta miestä
Elon Muskin omistaman yrityksen valmistamat sähköautot ovat joutuneet vasemmistolaisten vihan kohteeksi. Tesloja on naarmutettu, sotkettu maalilla ja tuhottu polttopulloilla. Erityisesti transseksuaalit tuntuvat vihaavan Elon Muskia. Tuleeko Tesla-mellakoista uusi Black Lives Matter -ilmiö?

Vieläkö muistat? Sanna Marin kiisti kielitaidottomien hoitajien aiheuttavan ongelmia – nyt hoitajaliitto SuPer pelkää vieraskielisten hoitajien vaarantavan jo potilasturvallisuutta
Suomen lähi- ja perushoitajaliitto Superin julkaisema tuore selvitys viimeistään osoittaa kaikille, että sotealan ongelmia ei ole mahdollista korjata siten, että alalle aktiivisesti haalitaan henkilökuntaa maailman toiselta puolelta. Vielä eduskuntavaalien 2023 alla monet eturivin poliitikot kuitenkin pyrkivät kiistämään kielitaidottomien hoitajien työyhteisölle aiheuttamat ongelmat ja työyhteisölle kasaantuvan lisäkuorman.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.