

LEHTIKUVA
Ruotsidemokraatit: Porttikielto muille kuin Ukrainan pakolaisille
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on johtanut pahimpaan pakolaiskriisiin Euroopassa toisen maailmansodan jälkeen. Kriisin mittasuhteet edellyttävät erityisiä toimia alueen valtioilta. Siksi ruotsidemokraatit vaativat, että kaikki turvapaikanhaku muualta kuin Ukrainasta on pantava jäihin.
Ruotsin demarihallitus on ilmoittanut, että maahan otetaan ainoastaan se määrä pakolaisia, joka on suhteessa Ruotsin väestömäärään ja osuuteen EU:n taloudessa. Näin siksi, että ruotsi on vuoden 2015 jälkeen vastaanottanut eniten turvapaikanhakijoita suhteessa väkilukuun koko EU:n alueella.
Jos Venäjän hyökkäystä pakenee 4 miljoonaa ihmistä, se tarkoittaisi 100 000 Ruotsin vastaanottamaa ukrainalaista. Saman laskentamallin mukaan Suomi voisi ottaa vastaan 40 000–50 000 Ukrainan pakolaista.
Ruotsidemokraatit otti viime viikonlopun vaalikokouksessaan kantaa Venäjän hyökkäykseen ja sen aiheuttamaan pakolaiskriisiin Euroopassa. Julkilausumassaan puolue totesi, että ”he, jotka nyt etsivät turvaa Putinin aggressiota vastaan, ovat erityisen suojelun tarpeessa verrattuna muihin Ruotsiin pyrkiviin pakolaisryhmiin”.
Pakolaisia ainoastaan Ukrainasta
Ruotsidemokraattien johdon mielestä Ruotsilla on ”erityinen moraalinen ja turvallisuuspoliittinen vastuu sekä intressi” ottaa vastaan sotaa pakenevia ihmisiä Ukrainasta. Turvapaikanhaku kaikista muista maista pitäisi vastaavasti lopettaa ainakin toistaiseksi.
– Kaikki pakolaisperäinen maahanmuutto sekä koko pakolaiskiintiö pitää varata ainoastaan ukrainalaisille, sanoo puoluejohtaja Jimmie Åkesson.
EU otti maaliskuun alussa käyttöön tilapäisen suojelun direktiivin, jonka perusteella Ukrainasta tulevat pakolaiset saavat tilapäisen oleskeluluvan EU:n alueelle ilman erillistä turvapaikka-anomusta. Oleskelulupa mahdollistaa työnteon ja koulunkäynnin sekä antaa oikeuden terveyspalveluihin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Putinin aggressio tilapäisen suojelun direktiivi Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Euroopan unioni Pakolaiskiintiö Jimmie Åkesson oleskelulupa Pakolaiskriisi Ruotsidemokraatit Turvapaikanhakijat Ukraina EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ukrainalaispakolainen raiskattiin vastaanottokeskuksessa Saksassa

Yle näkee ”rakenteellista rasismia” Ukrainan pakolaisten kohtelussa

PS-Naiset: Ukrainalaiset naiset ja lapset nopeasti osaksi yhteiskuntaa

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Purra: Hallituksen nollattava pakolaiskiintiö – ”Ukrainalaisten auttaminen on tärkeää”

Myös tähän on varauduttava: Uusi pakolaiskriisi tietää yhteiskunnalle miljardien lisämenoja

Elomaa: Ulkomailta Suomeen saapuville eläimille tarvitaan karanteenitilat pikaisesti

Ruotsidemokraatit ottavat avosylin vastaan Venäjän hyökkäystä pakenevat: ”Nämä ihmiset tarvitsevat oikeasti turvaa”

Kulttuuriministeri: ”Kebab on ruotsalaista!” – Ruotsissa käydään kovaa kulttuurisotaa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.
Uusimmat

Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrä laskenut

Aittakumpu: Maatalouden kriisi on vakava asia
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää