

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ukrainalaispakolainen raiskattiin vastaanottokeskuksessa Saksassa
Nuori ukrainalaisnainen joutui raiskatuksi pakolaisten vastaanottokeskuksessa Saksassa. Myös raiskauksesta epäillyt miehet olivat ilmeisesti tulleet pakolaisina Ukrainasta. Toinen epäillyistä on irakilainen ja toinen nigerialainen.
Bild-lehden saamien tietojen mukaan 18-vuotias ukrainalaisnainen raiskattiin Düsseldorfissa sijaitsevassa pakolaisten vastaanottokeskuksessa sunnuntaina 6. maaliskuuta. Poliisi on ottanut kiinni teosta epäiltynä kaksi miestä: 37-vuotiaan irakilaismiehen ja 26-vuotiaan nigerialaismiehen.
Molemmilla miehillä on myös Ukrainan passi ja he ovat ilmeisesti tulleet Saksaan Ukrainasta pakolaisvirran mukana. Ukrainan lain mukaan asevelvollisuusikäiset kansalaiset eivät saisi poistua maasta sotatilan aikana.
”Naisten suojeleminen tärkeintä”
Epäilty raiskaus tapahtui hotellilaivassa, jota käytetään osittain Ukrainasta tulleiden pakolaisten majoittamiseen. CSU:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Andrea Lindholz vaatii, että poliisin on kiinnitettävä erityistä huomiota naispakolaisten majoitustilojen turvallisuuden varmistamiseen.
– Meidän tärkein tehtävämme on ukrainalaisten naisten ja lasten suojeleminen seksuaaliselta hyväksikäytöltä matkustuksen ja majoituksen aikana.
Saksan poliisien ammattiliiton puheenjohtaja Heiko Teggatz puolestaan vastuuttaa poliitikkoja, jotta tällaisten tapausten toistuminen estettäisiin.
– Pikainen ja kova rangaistus, jota seuraa karkotus on ainoa kieli, jota tällaiset rikolliset ymmärtävät, Teggatz sanoo Bild-lehdelle.
Poliisiliiton puheenjohtaja korostaa sitä, että rikollisjärjestöt ovat valmiita käyttämään häikäilemättä hyväkseen ukrainalaisten pakolaisten hätää. Varsinkin nuoret naiset ovat otollisia kohteita ihmiskaupalle ja prostituutioon houkuttelulle.
Ukrainan kautta tulee nyt myös Afrikan pakolaisia
Bild-lehden saamien tietojen mukaan Saksan rajalle tulee Ukrainan kautta yhä enemmän sellaisia henkilöitä, jotka ovat kotoisin esimerkiksi Afrikasta. Osa heistä on saattanut oleskella Ukrainassa jo ennen kriisin alkua. Baijerin sisäministeri Joachim Herrmann varoittaa pakolaisvirtojen siivellä tulevista henkilöistä ja kansainvälisen siirtolaisuuden vetovoimatekijöistä.
Myös Ranskassa on herätty huomaamaan, että maahan tulee ”Ukrainan pakolaisina” huomattavan paljon afrikkalaistaustaisia henkilöitä. Figaro-lehden mukaan Ranskaan on tullut Ukrainasta muun muassa algerialaisia ja marokkolaisia.
Ranskalaismeppi Nicolas Bay väittää, että jopa kolmannes Ukrainasta Ranskaan tulevista pakolaisista on afrikkalaisia, jotka käyttävät Ukrainaa uutena siirtolaisuusreittinä Eurooppaan. Hän korostaa, että Ranskalla on velvollisuus auttaa ukrainalaisia, jotka ovat ”osa meidän sivilisaatiotamme”, mutta on myös niitä, jotka tulevat puhtaasti taloudellisista syistä.
Ranskan maahanmuuttoviraston pääjohtaja Didier Leschi selittää tilannetta sillä, että monilla afrikkalaisilla on Ukrainan kaksoiskansalaisuus, joten tilanne ei ole yksinkertainen. Ilmeisesti myös Düsseldorfin raiskauksesta epäillyillä oli kahden maan passit. Düsseldorfin raiskauksesta uutisoi ensimmäisenä Suomessa nettilehti Kansalainen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Didier Leschi Joachim Herrmann Heiko Teggatz Düsseldorf Andrea Lindholz vetovoimatekijät Nicolas Bay seksuaalinen hyväksikäyttö seksuaalirikokset Kaksoiskansalaisuus Raiskaukset Prostituutio Ihmiskauppa Ukraina pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sotaa pakenevat ukrainalaiset karttavat erästä valtiota: ”Ruotsiin? Kiitos, mutta ei kiitos”.

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Halla-aho, Purra ja Peltokangas: Hallitus ei halua vaikeuttaa ulkomaalaisten seksuaalirikollisten asemaa – ”Kultapoikia halutaan suojella”

Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Ruotsidemokraatit: Porttikielto muille kuin Ukrainan pakolaisille

Purra: Hallituksen nollattava pakolaiskiintiö – ”Ukrainalaisten auttaminen on tärkeää”

YK:n pakolaiskomissaari vyöryttää taas vastuuta Euroopalle: ”Kaikki pakolaiset ansaitsevat saman kohtelun”

Miesjoukko tunkeutui ukrainalaispakolaisten tilapäismajoitukseen: ”Meille sanottiin, että Ruotsi on turvallinen maa”

Immonen: Hallituksen ryhdyttävä toimiin lapsiin kohdistuvan seksuaalirikollisuuden kitkemiseksi – ”Tilanne on täysin sietämätön”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.