

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Miesjoukko tunkeutui ukrainalaispakolaisten tilapäismajoitukseen: ”Meille sanottiin, että Ruotsi on turvallinen maa”
Ukrainan pakolaiset olettavat uuteen maahan saavuttuaan päässeensä pois sodan helvetistä. Kahdellesadalle juuri maahan saapuneelle naiselle ja lapselle meno ruotsalaisessa matkustajakodissa saattoi tuoda mielen kotimaan kauhut.
140 ukrainalaista lasta ja 60 naista oli paennut ankarien koettelemusten jälkeen Ukrainasta ja asettautui toissa viikon loppupuolella Örebron kaupungin tilapäismajoitukseen eteläisessä Ruotsissa.
Lauantain puolella aamuyöstä matkustajakodin ulko-ovea hakattiin voimalla ja kaksi miestä pyrki Ruotsin radion mukaan väkisin sisälle asuntolaan. Ukrainalaispakolaiset olivat kauhuissaan, sillä he luulivat selvinneensä turvaan sodan ja mielipuolisen väkivallan jaloista.
Miehet pääsivät asuntolaan sisälle ja yrittivät tunkeutua huoneeseen, jossa oli kielitaidoton ja kauhistunut ukrainalainen äiti kahden lapsensa kanssa.
”Nelivuotias oli hiljaa mutta kaksivuotias huusi”
– Nelivuotias oli hiljaa mutta kaksivuotias huusi, kertoo tapauksen nähnyt vapaaehtoinen auttaja.
Paikalla ollut ukrainalaisnainen yritti keskustella miesten kanssa englanniksi. Hetken kuluttua asuntolaan ilmestyi myös kolmas vieras mies. Naiset ja lapset pysyttelivät huoneissaan lukkojen takana.
– Meille sanottiin, että ruotsi on turvallinen maa mutta ei se siltä näytä, ukrainalaisnainen tilittää.
Viiden aikaan aamuyöstä revohka jatkui, kun asuntolan ovelle rynnisti taas miesjoukko. He eivät kuitenkaan päässeet matkustajakotiin sisälle.
Rikosilmoitus ja väärinkäsitys
Kukaan asuntolassa olleista pakolaisista tai vapaaehtoisista auttajista ei halua kertoa yön tapahtumista omalla nimellään. Siksi kertomuksiin ja niiden yksityiskohtiin on syytä suhtautua varauksella. Tapahtumista on tiettävästi tehty rikosilmoitus.
Ruotsin Maahanmuuttoviraston mukaan tapahtumissa oli kyse väärinkäsityksestä. Juuri ennen ukrainalaisten saapumista välikohtauksen näyttämönä olleessa huoneessa oli asunut ”muita hotellivieraita”. Aamuyöstä matkustajakotiin tunkeutuneet olivat maahanmuuttoviraston mukaan halunneet tavata kyseisessä huoneessa asuneita ystäviään.
Maahanmuuttoviraston mukaan kyse ei siis ollut uhkaavasta tilanteesta, vaan kuten sanottu – väärinkäsityksestä. Vastaavia tilanteita ei viraston mukaan pääse enää syntymään, koska asuntolassa on nyt majoittuneina ainoastaan Ukrainan pakolaisia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hotellivieras välikohtaus väärinkäsitys miesjoukko tunkeutujat ukrainalaispakolaiset matkustajakoti tilapäismajoitus Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Örebro rikosilmoitus naiset ja lapset vastaanottokeskus Maahanmuuttovirasto Turvapaikanhakijat pakolaiset Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sotaa pakenevat ukrainalaiset karttavat erästä valtiota: ”Ruotsiin? Kiitos, mutta ei kiitos”.

Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Ukrainalaispakolainen raiskattiin vastaanottokeskuksessa Saksassa

Mitä ihmettä? Suomalainen media vihjailee valkoisen pakolaisen auttamisen olevan rasismia (video)

Elomaa: Ulkomailta Suomeen saapuville eläimille tarvitaan karanteenitilat pikaisesti

Ruotsidemokraatit ottavat avosylin vastaan Venäjän hyökkäystä pakenevat: ”Nämä ihmiset tarvitsevat oikeasti turvaa”

Suomeen ja Ruotsiin tulossa kymmeniä tuhansia kouluikäisiä pakolaislapsia – osa aikoo yhä käydä koulua etänä

Kulttuuriministeri: ”Kebab on ruotsalaista!” – Ruotsissa käydään kovaa kulttuurisotaa

Kansallinen identiteetti katoaa sulattamoon – satoja patsaita varastettu Ruotsissa romumetalliksi
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













