

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Jopa puolet Ukrainan pakolaisista saattaa olla lapsia – ensimmäiset aloittaneet jo koulunkäynnin
Vuonna 2015 pakolaisbusseista purkautui Torniossa raavaita nuoria miehiä, jotka olivat lähteneet pakoon sotaa Syyriassa, Irakissa ja Afganistanissa. Tänään pakolaisen kuva on aivan toinen: Venäjän hyökkäykseltä hakevat turvaa äidit ja jopa puolet Ukrainan pakolaisista saattaa olla lapsia.
Ruotsin maahanmuuttoviraston runsas viikko sitten tekemän ennusteen mukaan maahan voi saapua kesään mennessä 27 000–212 000 pakolaista Ukrainasta. Tulijoista jopa puolet saattaa olla lapsia tai alaikäisiä. Pelkästään Tukholma varautuu siihen, että syksyllä koulunsa aloittaa tai sitä jatkaa jopa 10 000 ukrainalaislasta. Pääkaupungin linja on kristallinkirkas.
– Otamme vastaan jokaisen tähän kaupunkiin saapuvan (ukrainalais)lapsen, vakuuttaa kouluneuvos Isabel Smedberg-Palmquist.
Viranomaisten varautumisen tekee hankalaksi se, ettei kenelläkään ole todelliseen tietoon perustuvaa arviota tarvittavien koulutuspaikkojen määrästä. Tukholman kaupungilla on ainoastaan viitteitä siitä, että huomattava osa Ukrainasta tulleista pakolaisista asuu sukulaisten tai tuttaviensa luona, eivätkä he vielä ole rekisteröityneet viranomaisille.
Ensimmäiset pakolaislapset aloittaneet koulunkäynnin
Suomen viranomaiset ovat ottaneet varovaisen linjan lausunnoissaan, eikä Ukrainan sotapakolaisten määrästä tai pakolaisten aiheuttamista kustannuksista ole täälläkään näkynyt selkokielistä arviota.
Sanna Marinin hallituksen kannalta hiljaisuus lienee ymmärrettävää, sillä kaikki kustannukset katetaan joka tapauksessa ja uutta velkaa otetaan muutenkin miljarditolkulla.
Ensimmäiset ukrainalaiset pakolaislapset aloittavat koulunkäynnin Tampereella maanantaina. Vantaallakin perusopetus valmistautuu lapsimäärän suureen kasvuun lähitulevaisuudessa. Kaupunkiin saapuu nyt joka päivä uusia kouluikäisiä Ukrainasta.
– Kouluissa lisätään ryhmiä sitä mukaa, kun lapsia tulee, linjaa Vantaan perusopetuksen johtaja Ilkka Kalo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- oppilaspaikka koululainen Ilkka Kalo Isabel Smedberg-Palmquist Ukrainan pakolaiset Ukrainan sota Venäjän hyökkäys valtion velka perusopetus Peruskoulu lapset Tukholma Sanna Marin Tampere pakolaiset Vantaa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miksi nallekarhua puristavaan pakolaislapseen suhtaudutaan eri tavalla kuin bodattuihin korstoihin? Halla-aho kertoo

Yle näkee ”rakenteellista rasismia” Ukrainan pakolaisten kohtelussa

PS-Naiset: Ukrainalaiset naiset ja lapset nopeasti osaksi yhteiskuntaa

Mitä ihmettä? Suomalainen media vihjailee valkoisen pakolaisen auttamisen olevan rasismia (video)

Miesjoukko tunkeutui ukrainalaispakolaisten tilapäismajoitukseen: ”Meille sanottiin, että Ruotsi on turvallinen maa”

Tulihelvetin groteski sivujuonne: Maanviljelijät ottavat talteen venäläisten hylkäämät satojen miljoonien sotakoneet

Suomeen ja Ruotsiin tulossa kymmeniä tuhansia kouluikäisiä pakolaislapsia – osa aikoo yhä käydä koulua etänä

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson: Pakolaisilla ja ”pakolaisilla” on eroa
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Someen jaettu pahoinpitely nostatti espanjalaisten raivon – afrikkalaisjengin ja paikallisten yhteenotot ovat jatkuneet yli viikonlopun
Paikallisten asukkaiden ja afrikkalaisjengin väliset väkivaltaisuudet ovat jatkuneet jo kolmatta yötä espanjalaisessa pikkukaupungissa. Taustalla ovat sosiaaliset ongelmat ja uskonnollinen eripura, joiden sanotaan olevan hallitsemattoman maahanmuuton seurausta. ”On aika panna vastaan ennen kuin on liian myöhäistä”, tulkitsee asukas paikallisten tuntoja.

Antikainen: Kuvitelkaa demarien Nasima Razmyar sisäministerinä – rajat auki, suut kiinni ja lisää turvapaikanhakijoita suomalaisten elätettäväksi
Pääministeripuolueena SDP:n ja Nasima Razmyarin toimintalinja olisi selvä: vihapuheesta vankilaan – mutta laittomasta maassaoleskelusta palkinto. Suomalaisille rajat sananvapauteen – mutta ei rajoja maahanmuutolle. Ja jos kritisoisit Razmyaria, joutuisit maksamaan kunnianloukkauksesta korvauksia, kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Päivän pointti: Toksinen vallankäyttö, toiminnan ristiriitaisuudet ja kasvava tyytymättömyys Pride-liikkeen sisällä herättävät pohtimaan, joko Pride-aikakausi on tullut päätökseensä

Hallitus selvittää maahanmuuttajien arvot: ”Lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”
Maahanmuutto- ja integraatiopolitiikan pitää perustus tosiasioihin, ei näppituntumaan saatikka oletuksiin. Näin ajattelee tuore opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson (ent. Mohammad). Yhteiset tasavertaisuuteen perustuvat arvot on hyväksyttävä, sillä ”lupa asua Ruotsissa ei kuulu ihmisoikeuksiin”.

Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Ranska avaamassa ovea uusille tulijoille – pelkkä palestiinalaisuus riittää nyt turvapaikan perusteeksi
Ranska on päättänyt myöntää turvapaikkoja Gazan palestiinalaisille. Tie EU:n alueelle on nyt periaatteessa auki kahdelle miljoonalle uudelle pakolaiselle. Päätökseen on reagoitu voimakkaasti, sillä se voi johtaa pakolaistulvaan ja Hamasin terrroristien ujuttautumiseen Euroopan ytimeen.

AKT-pamppu Ismo Kokon mielestä bussiliikenne pysähtyisi ilman maahanmuuttajia – PS:n Grönroosilta tyly kuitti: ”AKT:n kaverilla kysynnän ja tarjonnan perusasiat hukassa”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos selventää mamutusta komppaavalle ay-pomo Ismo Kokolle, että toki Suomessa bussit liikkuisivat aivan hyvin myös ilman maahanmuuttajia, tällöin vain kuljettajien palkat olisivat hieman korkeammat kuin nyt.