

LEHTIKUVA
Tulihelvetin groteski sivujuonne: Maanviljelijät ottavat talteen venäläisten hylkäämät satojen miljoonien sotakoneet
Venäjän hyökkäys Ukrainaan jättää jälkeensä silvottujen ruumiiden ja liekehtivien talojen lisäksi valtavan määrään sotamateriaalia. Hylätyt venäläispanssarit voivat päätyä Ukrainan armeijalle tai maanviljelijän traktorin perässä rauhantöihin. Venäläinen sotakalusto kiinnostaa monia muitakin.
Sosiaalinen media tulvii meemejä, jotka käsittelevät Venäjän hyökkäystä Ukrainaan myös groteskissa sävyssä. Paikallisten maanviljelijöiden ponnistukset venäläisten hylkäämän tai osuman saaneen sotakaluston talteen ottamisessa ovat saaneet suurta huomiota. Teksti menee esimerkiksi näin:
– Älä koskaan kysy naiselta hänen ikäänsä, mieheltä mitä hän tienaa tai ukrainalaiselta maanviljelijältä, mistä hän on saanut ilmapuolustusjärjestelmänsä.
Satojen miljoonien sotakoneet
Ukrainan sodasta leviää videoita, joissa maanviljelijät vihreissä traktoreissaan hinaavat kotitilalleen panssarivaunuja, panssaroituja miehistönkuljetusajoneuvoja tai tykistöä. Kaikki materiaali on venäläisjoukkojen hylkäämää tai taistelussa siipeensä saanutta, mutta vielä liikuteltavaa.
Materiaali on joutunut maanviljelijöiden käsiin sen jälkeen, kun se on menetetty yhteenotossa, venäläiset sotilaat ovat paenneet tai vain luovuttaneet aseensa ukrainalaisille. On myös mahdollista, että taisteluajoneuvosta on yksinkertaisesti loppunut polttoaine tai se on jäänyt kiinni kuraan.
Arvokkaimpiin maanviljelijöiden yksittäisiin löydöksiin kuuluu 24 miljoonan euron arvoinen ilmatorjuntapanssarivaunu, jonka isänmaalliset tuottajat luovuttivat Ukrainan puolustusvoimille. Ilmeisen paljon sotakalustoa jää myös maanviljelijöille itselleen, jotka sitten purkavat panssarit varaosiksi, käyttävät niitä tilan töissä tai säilövät sotamuistoksi.
Uteliaita riittää
Twitterissä ja Facebookin ryhmissä leviää informaatiota toki myös toisen tyyppisistä keräilijöistä: länsimaiden tiedustelupalvelut ovat saaneet haltuunsa todellisia aarteita, joiden hankkiminen perinteisin menetelmin olisi ollut vähintäänkin aikaa vievää.
Uteliaiden käsiin on tiettävästi joutunut muun muassa elektronisen sodankäynnin laitteistoja, 300 kilometriin yltävä vastatykistötutka, T80-panssarivaunun uniikki kehitysversio, droneja sekä pudotetuista lentokoneista ja helikoptereista läjäpäin mielenkiintoista avioniikkaa ynnä räjähtämättömistä ohjuksista harhautus- ja maalinosoitusjärjestelmiä.
Ota ja omista
Ukrainan hallinto on ilmoittanut, että venäläisen sotamateriaalin talteen ottamisesta ei tarvitse tehdä selkoa viranomaisille.
– Oletko ottanut talteen venäläisen taisteluajoneuvon ja huolestuit, miten asian kanssa tulisi toimia? Ole ihan rauhassa ja jatka isänmaan puolustamista, ilmoittaa Ukrainan korruption vastaisen taistelun virasto lehdistötiedotteessaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastatykistötutka avioniikka Korruption vastaisen taistelun virasto meemi tykistö panssarivaunu ilmatorjunta Ukrainan sota Venäjän hyökkäys sotasaalis tiedustelupalvelu drone Maanviljelijät Sosiaalinen media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila vaatii asevelvollisuutta myös ahvenanmaalaisille: ”Nykyisessä geopoliittisessa tilanteessa ei ole enää perusteita ahvenanmaalaisten erivapaudelle”

Antikainen: Kaksoiskansalaisuus rajattava pääosin EU- ja EFTA-maiden kansalaisiin

PS vaati kyselytunnilla rajaturvallisuustoimia – turvapaikanhakuoikeus on pystyttävä keskeyttämään

Halla-aho: ”Keskustan näkemys, jonka mukaan syyllisiä Venäjän hyökkäykseen olisivat Nato ja Ukraina eikä Venäjä, on erikoinen moraalisesti ja kansainvälisoikeudellisesti”

Purra: Perussuomalaisissa valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi

Halla-aho: Venäjä on laajentumishaluinen ja pidäkkeetön gangsterivaltio

Ukrainassa kylvetään nyt vain vihaa: ”Vehnäsato tulee romahtamaan kolmannekseen tai neljännekseen normaalista”
Viikon suosituimmat

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














