

MATTI MATIKAINEN
Purra: Perussuomalaisissa valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi
Puheenjohtaja Riikka Purra kertoo perussuomalaisten käyvän tiivistä turvallisuuspoliittista keskustelua puolueen eri tasoilla. Puolueella on valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi,
Venäjän käynnistämä sota Ukrainassa ja vanhan turvallisuusjärjestelmän romahtaminen ovat sysänneet suomalaiset puolueet uudenlaiseen turvallisuuspoliittiseen keskusteluun. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo myös perussuomalaisten käyvän tiivistä keskustelua puolueen eri tasoilla.
– Tällä viikolla perussuomalaisten eri elimissä on käynnistynyt välitön ja vakava keskustelu muuttuneen turvallisuusympäristön vaikutuksesta Suomen omiin linjoihin, turvallisuuspoliittiseen asemaan ja puolueen kantaan. Mukana on luonnollisesti mahdollisuus hakeutua puolustusliitto Naton jäseneksi, Purra sanoo.
Purra on jo ennen kriisin kärjistymistä kertonut, että puolue on laatimassa uutta ulko- ja turvallisuuspoliittista ohjelmaa. Voimassa oleva ohjelma on vuodelta 2015, ja moni asia on muuttunut.
– Puolueohjelman laatiminen on pidempi prosessi, mutta mikäli ja kun Suomen turvallisuuspolitiikka vaatii päivitystä ja kannanottoa eduskunnassa hallituksen selonteon päivitykseen liittyen, perussuomalaiset on valmis ripeään vastaukseen, Purra sanoo.
Purra täsmentää, että sekä eduskuntaryhmässä että puoluehallituksessa on jo keskusteltu asiasta. Puolueen muista elimistä kevään aikana kokoontuvat normaalisti puoluevaltuusto ja puolueneuvosto. Myös laajan jäsenkentän ajatusten kuuleminen on tärkeää.
Kansalaisten Nato-kannat voimakkaassa muutoksessa
Eri mielipidetiedustelujen mukaan suomalaisten suhtautumisessa Nato-jäsenyyteen on tapahtunut nopeita muutoksia jäsenyyden kannattamisen suuntaan. Tämä on Purran mukaan ymmärrettävää.
– Toisaalta epäilyjäkin on. Kyse on erittäin suurista asioista.
Purran mukaan tilanteen leimaavin piirre on huolen ohella epävarmuus.
– Edes parhaan tilannekuvan omaavilla ei ole yksiselitteisiä vastauksia siihen, mikä olisi oikea vaihtoehto. Analyysia ja lopulta päätöksiä pitää tehdä vähintään jonkinlaisessa epävarmuudessa. Suomen turvallisuuden ja itsenäisyyden takaaminen on tietenkin kaikkein tärkein arvo. Erilaisia riskejä täytyy arvioida ja vertailla kylmäpäisesti, Purra sanoo.
Perussuomalaiset on aiemmin korostanut puolustusmäärärahojen kasvattamisen tärkeyttä ja esimerkiksi jalkaväkimiinojen palauttamista keinovalikoimaan.
– Vahva kansallinen puolustus ja suomalaisten korkea maanpuolustustahto ovat joka tapauksessa ensisijaisia. Perussuomalaisten aina korostama asioiden tärkeysjärjestys oman maamme hyväksi on nyt konkreettisempaa kuin pitkään aikaan, Purra sanoo.
Kansallinen yhtenäisyys tärkeää
Perussuomalaisten puheenjohtaja kiittää valtiojohtoa siitä, että oppositiopuolueet on pidetty tiiviisti mukana tilannekuvan analyysissa ja keskusteluissa. Eduskunnan rooli on tärkeä.
– Suomalaisen ulko- ja turvallisuuspolitiikan linja nojaa voimakkaaseen kansalliseen yhtenäisyyteen. Tämä koskee yhtä lailla helppoja kuin vaikeitakin aikoja. Kaikki eivät ole samaa mieltä asioista, mutta kansakunnan suurimmissa asioissa politiikan repivyyttä kannattaa välttää ja pitää pää kylmänä, Purra toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Turvallisuusympäristömme on muuttunut – ”Suomen on otettava käyttöön kaikki tarvittavat keinot”

Ruotsidemokraatit kääntymässä Nato-jäsenyyden kannalle – tiukka paikka demareille

Saksalaisprofessori: ”Hypernationalistinen” Ukraina, jossa siviilit pysäyttävät tankkeja paljain käsin, ei kelpaa EU:n jäseneksi

Staffanstorpin kunta toivottaa Ukrainan pakolaiset tervetulleiksi – Ruotsin Yle paheksuu

Venäjän rajaoperaatioiden riski kasvaa – Purra: Siirtolaismassalta suojautuminen vaatii välittömiä lainsäädäntömuutoksia

Suomen Pankki haluaa turvata riittävät käteispalvelut – Mäenpää vaatii hallitukselta pikaisia toimia

Leena Meri: Nato-päätöksenteossa tulee olla laaja yhteinen tahtotila

Suomalaisten kiinnostus vapaaehtoiseen maanpuolustukseen on kasvanut entisestään – Lehto: Hallituksen lisättävä maanpuolustus- ja reserviläisjärjestöjen rahoitusta jo tänä vuonna

Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Festariesiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille – brittiyleisö huusi innoissaan mukana
Glastonburyn festivaaleilla rap-esiintyjä huusi kuolemaa israelilaisille ja toivoi Allahin nimissä Palestiinan vapautuvan. Pääministeri ja monet muut poliitikot ovat tuominneet vihapuheen. BBC myöntää rikkoneensa omia vihapuheen vastaisia ohjeitaan lähettäessään keikan suorana lähetyksenä. Rap-duon Yhdysvaltain kiertue peruuntuu, koska heidän viisuminsa peruutettiin.