

Matkustajia saapuu VR:n Allegro-junalla Pietarista Helsinkiin 6. maaliskuuta 2022. / LEHTIKUVA
Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä
EU-maista Latvia, Liettua ja Tšekki ovat keskeyttäneet viisumien myöntämisen Ukrainaan hyökänneen Venäjän kansalaisille. Koska Suomi edelleen myöntää viisumeita, Venäjältä Suomeen saapuvat junat ovat olleet viime viikkoina täynnä.
Venäjän ja Suomen välinen junaliikenne on kasvanut huomattavasti lähiaikoina.
Viime sunnuntaista lähtien kaikki VR:n Pietarista lähtevät Allegro-junat ovat olleet täynnä matkustajia ja trendi kiihtyy. Venäjältä Suomeen saapuvat vuorot ovat viime päivinä olleet niin suosittuja, että kaikki halukkaat eivät ole edes saaneet junalippuja.
Nykyisellään Helsinkiin tulee Pietarista kaksi Allegro-vuoroa päivän aikana. Yhdessä junassa on paikat 340 matkustajalle.
VR:n Venäjän liikenteen johtaja Viktoria Hurri kertoo, että junat ovat tällä hetkellä aivan täynnä, joten matkustajat ovat toivoneet lisävuoroja. Hurrin mukaan VR:n suunnitelmissa on lisätä kapasiteettia kolmannella junavuorolla.
Vastaavasti myös rajanylitysten määrät Kaakkois-Suomen rajavartioston rajanylityspaikoilla ovat nousseet viimeisen parin viikon aikana noin viidenneksellä. Kaakkois-Suomen rajavartioston yleisjohtajan Antti Kukkosen mukaan aiemmin korona-aikana päivittäin Venäjän ja Suomen välisen rajan ylittäneiden määrä on ollut 3 000:n paikkeilla, ja tällä hetkellä rajan ylittää noin 3 500–3 600 ihmistä päivässä.
Yksi harvoista liikennereiteistä Venäjältä Eurooppaan
Suomi on muiden EU-maiden tapaan sulkenut ilmatilansa venäläisiltä lentokoneilta. Ulkoministeriö myös kehottaa välttämään kaikkea matkustamista Venäjälle, vaikka samaan aikaan Venäjältä matkustetaan Suomeen kuten ennenkin – jopa kiihtyvällä tahdilla.
Venäjän Ukrainassa aloittamasta sodasta huolimatta Allegro-junaliikenne jatkuu Pietarin ja Helsingin välillä, tarjoten samalla yhden harvoista käytössä olevista liikennereiteistä Eurooppaan. Venäjältä pyritäänkin nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita.
Venäjän ja Suomen välisessä liikenteessä matkustaja tarvitsee viisumin. Venäläisten matkustaminen EU-alueelle on vaikeutunut sen jälkeen, kun Venäjä toissa viikolla tunkeutui Ukrainaan ja aloitti hyökkäyksen. Esimerkiksi Latvia ja Tšekki ovat päättäneet lopettaa viisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille toistaiseksi.
Viisumihakemusten vastaanotto jatkuu
Suomen linja on erilainen. Suomen Uutisten tavoittama ulkoministeriön konsulipäällikkö Pasi Tuominen kertoo, että viisumihakemusten vastaanotto jatkuu normaalisti.
– Me emme ole kansallisella päätöksellä lopettamassa viisumien myöntämistä. Mahdolliset toimet tullaan tekemään vain osana mahdollisia EU:n yhteisiä päätöksiä. Haemme yhteistä eurooppalaista linjaa, Tuominen sanoo.
Hän kuitenkin tarkentaa että tällä hetkellä viisumin myöntämistä on rajoitettu.
– Viisumia Suomeen voivat hakea vain he, jotka voivat myös ylittää rajan. Lisäksi olemme ottaneet hakemuksia vastaan niiltä, joiden Suomen myöntämä vähintään kahden vuoden multiviisumi on vanhentunut, vaikka he eivät pääsisikään rajan yli.
Multiviisumi eli virallisemmin monikertaviisumi on matkustusasiakirja, joka oikeuttaa useisiin saapumisiin Schengen-alueelle viisumin voimassaoloaikana, kuitenkin niin, että sillä saa oleskella enintään 90 päivää 180 päivän ajanjaksolla.
Purra: Suomessa toimittu sinisilmäisesti
Perussuomalaisten puheenjohtaja, eduskunnan hallintovaliokunnan puheenjohtaja Riikka Purra toteaa, että tämänkaltaisissa tilanteissa Suomessa toimitaan usein valitettavan hyväuskoisesti.
– Olipa kyse sitten kaksoiskansalaisuudesta, ulkomaalaisten maakaupoista tai viisumeista, Suomessa on toimittu sinisilmäisesti ja virheitä on tehty. Perussuomalaiset on ollut ainoa puolue, joka näistä seikoista on varoittanut. Tuntuu siltä, että vasta nyt uhkakuviin on alettu laajemmin herätä ja kiinnittää huomiota. Toivon tietysti, ettei liian myöhään.
Purra huomauttaa, että ei ole kaukaa haettu skenaario, että Venäjä pyrkisi operoimaan Suomessa asuvien venäläisten tai venäläistaustaisten kautta.
– Se on todellinen riski yhdistettynä muihin mahdollisiin hybridioperaatioihin tai informaatiovaikuttamiseen, joihin Venäjällä on kykyä ja halua. Kaksoiskansalaisuuden ongelmat ja ylipäätänsä kansalaisuuden saamisen helppous Suomessa olisi tunnustettava. Olemme pitkään esittäneet näihin muutoksia.
Suomi myöntää venäläisille eniten viisumeita
Purra huomauttaa, että perussuomalaiset on johdonmukaisesti vastustanut viisumivapautta ja viisumisen saamisen helpotuksia, joita säännöllisesti muista puolueista esitetään.
Ennen koronapandemiaa Suomi oli suurin Schengen-viisumien myöntäjä Venäjällä ja Suomi oli yksi venäläisten suosituimmista matkakohteista.
Vuonna 2019 Suomi myönsi Venäjällä yhteensä 790 000 Schengen-viisumia. Samana vuonna venäläiset tekivät Suomeen yhteensä 3,7 miljoonaa matkaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- uhkakuvat junayhteys Allegro Schengen-alue viisumi sinisilmäisyys maahantulo Liettua matkustaminen sota hybridivaikuttaminen Latvia länsimaat Rajavalvonta Kaksoiskansalaisuus Riikka Purra Tšekki VR Maakaupat Pakotteet Ukraina Suomi Venäjä perussuomalaiset EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Leena Meri: Nato-päätöksenteossa tulee olla laaja yhteinen tahtotila

Purra: Perussuomalaisissa valmiutta vastata turvallisuuspolitiikan uusiin kysymyksiin ripeästi

Venäläiset oligarkit eivät voi pysäyttää Putinia – Halla-aho: Tarkoitus ei ole rangaista venäläistä kansaa, mutta venäläiset voivat tehdä muutoksen

Mäkelä: Turvallisuusympäristömme on muuttunut – ”Suomen on otettava käyttöön kaikki tarvittavat keinot”

Reijonen: Supon epäilyt venäläisten maanomistuksesta otettava tosissaan

PS-Naiset: Ukrainalaiset naiset ja lapset nopeasti osaksi yhteiskuntaa

Venäjä sallimassa piratismin – kaikki on mahdollista valtion turvallisuuden nimissä

Länsi-Eurooppaa moitittiin naiiviksi Venäjän suhteen – Itäblokin maat yrittivät varoittaa asiasta turhaan

Rantanen ja Ronkainen: Kaksoiskansalaisuuden ehtoja kiristettävä – ”Tosipaikan tullen nämä henkilöt olisivat vakavan valinnan edessä”
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











