Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Tanska avaa sylinsä Venäjän hyökkäystä pakeneville – ja jatkaa pakolaisten palauttamista takaisin Syyriaan

15.03.2022 |09:54

Ukrainan ja Syyrian sotaa pakenevat ihmiset joutuvat ja joutuivat lähtemään kodeistaan periaatteessa samasta syystä: venäläisten iskujen ja pommitusten takia. Venäjä tukee Syyrian itsevaltiasta johtajaa mutkikkaassa sisällissodassa mutta Ukrainassa Venäjä on puhtaasti hyökkääjä.

– Kun Euroopassa käydään sotaa ja eurooppalainen naapurimme joutuu hyökkäyksen kohteeksi, ei ole epäilystäkään siitä, että meidän on autettava parhaamme mukaan. Toivotamme ukrainalaiset tervetulleeksi Tanskan maaperälle”. Näin sanoi Tanskan ulko- ja maahanmuuttoministeri Mattias Tesfaye Venäjän hyökättyä Ukrainaan.

Ukrainalaiset eivät joudu Tanskassakaan hakemaan turvapaikkaa, vaan heille myönnetään välittömästi väliaikainen oleskelulupa. Näin he voivat aloittaa mahdollisimman nopeasti työelämässä tai jatkaa keskeytynyttä koulukäyntiään.

Palautukset Syyriaan jatkuvat

Tanskan hallitus vaatii edelleen, että Syyrian Damaskoksesta ja sen ympäristöstä lähtöisin olevat pakolaiset palaavat korimaahansa. Hallitusta on kritisoitu siitä, että ihmisiä kehotetaan palaamaan oloihin, jotka eivät ole turvallisia.

Tanskassa on 30 000 Syyrian pakolaista, jotka ovat saapuneet maahan vuoden 2014 jälkeen. Karkotuspäätös koskee 600 henkilöä.

Tanskan maahanmuuttovirasto sanoo CNN:lle antamassaan lausunnossa, että Tanska kohtelee kaikkia pakolaisia yhtäläisellä tavalla ”Ukrainasta paenneiden väliaikaisia oleskelulupia koskevasta laista huolimatta”.

– Kaikilla Tanskasta turvapaikkaa hakevilla on samat oikeudet Tanskan turvapaikkajärjestelmässä.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi

08.05.2026 |18:04
5.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
7.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää