

LEHTIKUVA
Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja, eduskunnan suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Jani Mäkelä puolusti suomalaista työtä ja suomalaisia työmarkkinoita eilen Turun Eurooppa-foorumilla. Mäkelä huomautti myös, ettei EU voi pelastaa ilmastoa sillä, että Suomessa tehdään mahdottomaksi metsäteollisuuden ja maanviljelyn harjoittaminen.
Paikalla olleet kansanedustajat pohtivat muun muassa sitä, tulisiko EU:lle siirtää työperäiseen maahanmuuttoon liittyvää toimivaltaa. Jani Mäkelä totesi, että ensinnäkin EU-jäsenvaltioiden työmarkkinatilanne ja palkkatasot vaihtelevat suuresti jäsenvaltioiden välillä.
– Suomen ja Romanian työmarkkinoita ei voi verrata keskenään, saati sitä, miten molempiin ehkä otettaisiin sisään työperäistä maahanmuuttoa.
Mäkelä huomautti myös, että EU on jo itsessään 500 miljoonan ihmisen vapaan liikkuvuuden työmarkkina-alue.
– Voi kysyä, miksei EU-alueen sisältä löytyisi työntekijöitä Suomeen, kun jo nyt työntekijät voivat siirtyä vapaasti maasta toiseen.
Liika on aina liikaa
Mäkelä painotti, että Suomen pitää suojella omaa yhteiskuntaansa ja omia työmarkkinoitaan. Kansanedustaja vertasi maahanmuuttoa veden juontiin, joka lähtökohtaisesti on ihmiselle välttämätöntä, mutta liika on silti liikaa.
– Vesi on hyvää ja kaikille tarpeellista. Jos kuitenkin juo liikaa vettä, viime kädessä voi jopa menettää henkensä. Maahanmuutto on samankaltainen kysymys. Saattaa olla, että maahanmuutto on jossain tapauksessa hyväksi, jos tulija tuo jotain hyvää vastaanottavaan yhteiskuntaan, haluaa sopeutua paikallisiin tapoihin ja lakeihin sekä elättää itsensä ja perheensä, Mäkelä sanoi.
Hän huomautti, että on tärkeää, että maahanmuuttajia tulee vain sen verran, että vastaanottava yhteiskunta kykenee sulauttamaan tulijat omiin tapoihinsa ja yhteiskuntarakenteeseensa.
– Mikään yhteiskunta ei voi toimia niin, että ovista ja ikkunoista saapuu sisään porukkaa, joka tulee hakemaan leveämpää leipää siksi, että omassa kotimaassa asioita ei ole saatu kuntoon.
SDP:n kansanedustajalta irtiotto
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma asettui Mäkelän linjoille. Hän totesi suomalaisen palkkatason ja työehtojen säilyttämisen muuttuvan haastavaksi, jos samaan aikaan edistettäisiin työperäistä maahanmuuttoa EU:n ulkopuolelta.
Hallituspuoluetta edustavan Heinäluoman näkemys on yllättävä, sillä se on ristiriidassa pääministeri Sanna Marinin linjausten kanssa. Marin on usein väittänyt, että työperäistä maahanmuuttoa olisi lisättävä reilusti nykyiseen verrattuna. Samoilla linjoilla on valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk), joka myös haluaa helpotuksia työperäiseen maahanmuuttoon. Kumpikaan ministeri ei ole juuri osoittanut kiinnostusta työllistää suomalaisia työttömiä.
Keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska sentään asettui Eurooppa-foorumilla hallituksen tueksi.
Rakenteellisen työttömyyden riivaamaan Suomeen tarvitaan Ovaskan mukaan jostain syystä EU:n ulkopuolelta lisää ”osaajia”, joille pitäisi luoda ”väyliä ja prosesseja” saapumiseen.
Suomen erityisolot huomioitava
EU pyrkii eri tasoilla entistä yhtenäisempiin ilmastotoimiin ja jäsenvaltioiden kireisiin päästövähennystavoitteisiin. Suomen kannalta EU:n toimet toteutuessaan tarkoittaisivat pahimmillaan sitä, että EU:lle avautuisi mahdollisuus rajoittaa hakkuita Suomessa.
Mäkelä huomautti, että ilmastoa ei voi pelastaa sillä, että Suomessa metsäteollisuuden ja maanviljelyn harjoittaminen tehdään mahdottomaksi.
– Jatkossakin on huomioitava Suomen erityisolot, eli se että me olemme pohjoinen, pitkien etäisyyksien maa. Täällä tarvitaan energiaa lämmittämiseen ja liikkumiseen. Suomessa on myös energiaintensiivinen teollisuus.
Mäkelä muistutti Suomen tehneen jo tähän saakka erittäin laajasti ilmastotoimia ja vähentäneen päästöjään.
– Nyt olisi myös muiden vuoro hoitaa oma osansa kokonaisuudesta. Niin EU:n sisällä kuin ulkopuolellakin.
lmasto ei pelastu moraaliposeerauksella
Mäkelän mukaan EU:n tulisi moraaliposeerauksen, kuten sähköautointoilun sijaan pyrkiä vahvasti painostamaan maailman suuria saastuttajia leikkaamaan päästöjään.
Mäkelä myös huomautti, että pohjimmiltaan kyse on liiallisen väestönkasvun aiheuttamasta ongelmasta, kuten kaikki muutkin isot ongelmat.
– Siksi tarvitaan toimia myös väestönkasvun taittamiseen. Jos maapallolle tulee koko ajan lisää ihmisiä, jopa miljardeja, mitkään ilmastotoimet eivät riitä. Kivikaudelle emme voi enää palata, koska yhteiskuntamme perustuu talouskasvuun ja teollisuuteen, eli takapakkia emme voi ottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jouni Ovaska Eurooppa-foorumi ilmastotoimet maaviljely moraaliposeeraaminen Työmarkkinat halpatyövoima Eveliina Heinäluoma Annika Saarikko Sanna Marin Jani Mäkelä Metsäteollisuus hallitus EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeriössä leikataan maahanmuuttomenojen sijasta poliisilta – Antikainen: ”Vihreiden suunnitelmat vaarantavat Suomen sisäisen turvallisuuden”

Vasemmiston Saramo rehenteli työpaikoilla – Leena Meri palautti hallitusedustajan maan pinnalle: ”Yksityinen sektori on se, joka oikeasti työllistää”

Perussuomalaiset: Hallitus keskittyy työllisyyden sijaan ilmastohumppaan – ideologista puuhastelua veronmaksajien rahoilla

Koponen: Työelämä huutaa muutosta – ”Suomesta katoaa pian viimeisetkin ammattitaitoiset hoitajat”

Rantanen: Suomi ei tarvitse sosiaaliturvaan tukeutuvaa työperäistä maahanmuuttoa

Ministerit Marin ja Saarikko intoilivat ilmastotoimista ja työperäisestä maahanmuutosta – Purra: ”Hallitus on vihreän varauman vanki”

Petteri Orpo intoili halpatyövoimasta: ”Tuhansia ja tuhansia työperäisesti maahan tulevia” – Purra ihmetteli kokoomuspomon ylenkatsetta suomalaisia hoitajia kohtaan

Wihonen: Mitkä ovat ulkomaisen työvoiman kustannukset ja vaikutukset yhteiskunnalle?

Mäkynen: Aluevaaleista tulossa keskustan vallankaappaus maakuntiin
Viikon suosituimmat

Greta Thunberg hilluu jo Pariisissa – ilmasto ja Gaza unohtuivat
Ruotsalaisaktivisti Greta Thunberg huutaa naama punaisena milloin minkäkin asian puolesta. Nyt aktivisti on löytänyt tiensä Ranskan ”lukiolaisprotesteihin”.

Elina Hiltusen islamkritiikki vaiennettiin kokoomuksessa: ”Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka aidosti välittää sananvapaudesta”
Kokoomuksen Turun valtuustoryhmästä erotettu ja sittemmin puolueen jättänyt Elina Hiltunen sanoo, ettei kokoomuksessa sallita julkista islamkritiikkiä muslimiäänestäjien menettämisen pelossa.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Purra oikoo kokoomuksen bensaväitteitä: Se ainoa vaikuttava bensan hintaa laskeva toimi ei ole kokoomukselle ja RKP:lle mitenkään käynyt
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ihmettelee kokoomuksen puheita ”bensan hinnan alentamista” koskevista neuvotteluista, kun pöydällä olevassa kokonaisuudessa ei ole ainuttakaan bensan tai dieselin hintaan vaikuttavaa toimea.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista
Oikeusministeri Leena Meren johdolla perussuomalaiset on uudistanut Suomen kriminaalipolitiikkaa tiukempaan suuntaan. Puolue on koventanut rangaistuksia ja kiristänyt rikosvastuuta. Samalla perussuomalaiset on nostanut kansalaisten turvallisuuden ja rikosten uhrien oikeudet politiikan keskiöön. Tavoitteena on, että rikoksista seuraa oikeudenmukainen rangaistus ja uhrien asema vahvistuu.

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Miko Bergbom ja kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ajautuivat sanasotaan sosiaalisessa mediassa polttoaineiden jakeluvelvoitteen alentamisesta. Bergbom arvostelee Kaumaa harhaanjohtavasta viestinnästä ja keskustelun siirtämisestä perusteettomiin syytöksiin ilmastonmuutoksen kiistämisestä.

Ilmastokiihko ja maahanmuuttointoilu sivussa VM:n virkapuheenvuorossa – Purra kiittää realismista
Valtiovarainministeriön tuoreessa virkapuheenvuorossa kyseenalaistetaan Suomen pyrkimys olla ilmastopolitiikan edelläkävijä ja toppuutellaan liiallista kunnianhimoa. Maahanmuuton osalta vain korkeasti koulutetun työvoiman tarve mainitaan. Valtiovarainministeri Riikka Purra kiittää virkamiesten realistista otetta.

Ranskan kaaos levisi Belgiaan – autot tulessa ja poliisit kivisateessa Brysselin mellakoissa
Palava skuuttikasa, tuhoutuneet bussit ja kivisateessa kyyristelevät poliisit jäivät muistoksi Belgian protestiviikosta. Perjantaina poliisi otti kiinni 110 ihmistä epäiltynä mielenosoitusten yhteydessä tehdyistä väkivaltaisuuksista. Syytenimikkeistä löytyy muun muassa tuhopolttoja, vahingontekoja ja jopa aseellinen vastarinta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














