

LEHTIKUVA/ARKISTO
Petteri Orpo intoili halpatyövoimasta: ”Tuhansia ja tuhansia työperäisesti maahan tulevia” – Purra ihmetteli kokoomuspomon ylenkatsetta suomalaisia hoitajia kohtaan
Suomessa on korkea rakenteellinen työttömyys ja monet ovat vajaatyöllistettyjä. Kokoomuksen puheenjohtajalta Petteri Orpolta ei kuitenkaan tänään kuultu vastauksia siihen, millä keinoilla Suomessa jo oleville työttömille löydettäisiin töitä. Perussuomalaisten Riikka Purra kehotti kokoomuspomoa kiinnittämään huomiota palkkatasoon ja työn kuormittavuuteen. – Hoiva-alalta pakenee ihmisiä, koska he eivät jaksa tehdä sitä työtä, Purra sanoi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra ja kokoomuksen Petteri Orpo kohtasivat tiistaiaamuna politiikan toimittajien yhdistyksen debatissa. Tilaisuudessa Orpo pääsi puhumaan lempiaiheestaan eli EU:n ulkopuolisen halpatyövoiman tuonnista Suomeen, vaikka Suomessa taloutta rasittaa korkea rakenteellinen työttömyys. Työtä vailla olevia ihmisiä on satojatuhansia. Monet ovat myös vajaatyöllistettyjä.
Orpon linja on sama kuin ennenkin: ei sanaakaan suomalaisten työttömien tai muuten työtä vailla olevien tilanteen parantamiseksi ja työllistymisen helpottamiseksi. Sen sijaan kokoomusjohtaja mielihyvin täyttäisi avoimet työpaikat Suomen rajojen ulkopuolelta saapuvalla halpatyövoimalla.
– Kokoomus tekee työtä maahanmuuttokysymyksissä, siinä että miten me saadaan Suomeen tuhansia ja tuhansia työperäisesti maahan tulevia. Me tarvitaan kansainvälisyyttä, että Suomi pärjää, Orpo sanoi ja esitti pienenä myönnytyksenä, että toisinaan maahanmuuttoon liittyy myös ”haasteita.”
”Mistä luulet, että työvoimapula johtuu?”
Orpo väitti myös, että Suomessa olisi ”huutava työvoimapula”, mistä syystä kansainvälinen rekrytointi Suomeen on välttämätöntä. Esimerkkinä Orpo nosti esille hoiva-alan ja niin sanotun ”hoitajapulan”.
Purra kysyi kollegaltaan Orpolta, mistä syystä tämä kuvittelee hoiva-alan työvoimapulan johtuvan.
– Suomalaisia hoitajia kohtaan on karmeaa ylenkatsetta väittää, että työvoimapula johtuisi siitä, että suomalaiset eivät haluaisi enää tehdä näitä töitä. Oletko kuullut siitä, että palkkatasossa ja työn kuormittavuudessa on ongelmia? Hoiva-alalta pakenee ihmisiä, koska he eivät jaksa tehdä työtä, Purra sanoi.
Iltalehti uutisoi äskettäin, miten rekrytointiyritys ratkaisi hoitajapulan yksinkertaisella keinolla: maksamalla kunnon palkkaa.
Purra ohjeisti Orpoa, että työvoimapulan syitä on tarkasteltava sektorikohtaisesti.
– Esimerkiksi hoitoalan työvoimapulan syy ei ole se, että meillä ei olisi hoitajia, vaan se, että koulutetut hoitajat eivät viihdy omalla alallaan, Purra sanoi.
Kokoomus tarjoaa pienituloisille keppiä
Orpo väitti tunnistavansa ongelmat, jotka hoiva- ja sosiaalialalla liittyvät työn kuormittavuuteen
– Mutta silti te korjaisitte ne ongelmat tuomalla ihmisiä ulkomailta, Purra ihmetteli.
Orpo pitää edelleen kiinni siitä, että Suomeen tarvittaisiin lisää työperäistä maahanmuuttoa.
– Työperäinen maahanmuutto on välttämätöntä, Orpo sanoi.
Hänen mukaansa kokoomus olisi työllisyystoimena valmis myös työttömyysturvan porrastamiseen.
Purra kuittasi takaisin:
– Jos kokoomus esittää, että pienituloisia ja heikompiosaisia pitää työmarkkinoilla kepittää ja samaan aikaan rajat vuotavat niin, että sieltä tulee koko ajan kilpailevaa työntekijäpopulaatiota matalapalkka-aloille, niin se kokonaisuus ei vaan toimi, Purra sanoi.
Perussuomalaiset keventäisi työn verotusta
Perussuomalaisten ratkaisu työvoimapulaan ei ole sosiaaliturvan leikkaaminen. Sen sijaan perussuomalaiset keventäisi työn verotusta, jolloin työn tekemisestä tulisi kannattavampaa.
– Perussuomalaiset haluaa huolehtia suomalaisten työllisyydestä, niin ettei suomalaista työtä poljeta alaspäin. Työn veron alennuksilla ihmisten käteen jäävät rahat kasvavat. Se kannustaa vastaanottamaan työtä, varsinkin matalapalkka-aloilla, joilla sosiaaliturvan taso kilpailee työn kanssa, Purra sanoi.
Hän korosti, että ensisijaisesti olennaisinta on huolehtia siitä, että yrityksillä on mahdollisuus investoida ja palkata ihmisiä.
– Tänne täytyy myös olla mahdollisuus syntyä uusia yrityksiä, joihin tulee uusia työpaikkoja.
Purra huomautti, että yleisestikin Suomen kokonaisveroaste on huomattavan korkea.
– Työn verotusta on laskettava kaikilta osin koko työtulokentälle, mutta erityisesti alemmilla palkkatasoilla, missä työn kannustimet ovat heikkoja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palkkataso työperäinen maaahanmuutto toimeentulo hoiva-ala työpaikat hoitajat halpatyövoima Yritykset Riikka Purra Petteri Orpo Sosiaaliturva perussuomalaiset Työvoimapula työllisyys Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”

Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”

Perussuomalaiset: Hallituksen esitys ulkomaisen työvoiman hyväksikäytön ehkäisemiseksi johtaa sosiaalietuusmenojen lisääntymiseen ja halpatyövoiman kasvuun

Halla-aho esittää työllisyyden vahvistamiseksi veronalennuksia sekä vientiä ja kauppaa tukevia uudistuksia: ”Oleellista on se, että työpaikkoja syntyy yksityissektorille”

Halla-aho: Perussuomalaiset ajaa kaikilla sektoreilla politiikkaa, jolla Suomeen syntyy yksityissektorin työpaikkoja ja että ihmisille jää omista tuloista enemmän käteen

Tavio: Maahanmuuttajia hyysätään kuin lapsia – kotouttamispolitiikka rakentuu suojatyöpaikkoihin ja bisneksen tekoon

Wihonen: Mitkä ovat ulkomaisen työvoiman kustannukset ja vaikutukset yhteiskunnalle?

Perussuomalaiset Naiset: Hoitoalan palkat kuntoon – ”Kuka meitä pian enää hoitaa?”

Juvonen: Suomen on vahvistettava omia hoitajaresurssejaan – tarvitaan hoitajareservi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.
Uusimmat

Puisto: Euroopan krooninen huolenaihe on liian heikko kilpailukyky

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











