

LEHTIKUVA
Mäkynen: Aluevaaleista tulossa keskustan vallankaappaus maakuntiin
Kansanedustaja Jukka Mäkynen varoittaa aluevaalien seurauksista maakuntien vallan uudelleenjakoon. Aluevaalien myötä niihin syntyvät valtuustoryhmät saavat piilopuoluetukea valtuustoryhmän koon perusteella. – Vaikka virallinen nimitys tälle piilopuoluetuelle onkin demokratiaraha, todellisuudessa se tulee hyödyttämään maakunnissa erityisesti keskusta puoluetta, jolla perinteisesti ollut vahva kannatus maakunnissa.
– Keskustalla on edelleen vahva ote maakuntien asioihin. Moni on ihmetellyt, miksi keskusta on väkisin roikkunut mukana Sanna Marinin vihervasemmistohallituksessa. Todellinen syy saattaa olla se, että tulevien aluevaalien myötä keskusta saa vihdoin vuosia odottamansa maakuntahallinnon Suomeen, Jukka Mäkynen toteaa.
– Piilopuoluetuen myötä keskusta keskittää valtaa itselleen. Tällä hetkellä maaseudun kunnissa istuu paljon keskustalaisia virkamiehiä kuntien palkkalistoilla. Aluevaalien myötä keskusta yrittää miehittää myös maakuntavaltuustojen virkamiestehtävät omilla puoluetovereillaan.
Ei näytä hyvältä demokratian kannalta
Mäkynen uskoo, että kansallisella tasolla keskusta valtaa useimmat maakuntavaltuustot, mutta hänen kotiseudullaan Pohjanmaalla RKP tulee kahmimaan vallan itselleen.
– Pohjanmaalla RKP:n valta vain lisääntyy, miten tulee käymään suomenkielisten asemalle Pohjanmaalla?
– Jokainen terveellä maalaisjärjellä varustettu kansalainen ymmärtää, mitä tämä tarkoittaa demokratian kannalta. Kun yksi puolue hallitsee kunnissa ja maakunnissa, on sen myös muita puolueita helpompi saada enemmän kansanedustajia, Mäkynen sanoo.
Hillotolpat rahoitetaan lisäveroilla
Mäkynen on huolestunut maakuntien verotusoikeudesta, joka hänen mukaansa tulee johtamaan kansalaisten ryöstöverotukseen nykyisten verojen päälle.
– Kun mikään ei riitä, tarvitaan vielä lisää veroja. Jollainhan tavalla tulevien maakuntien hillotolpat on rahoitettava. Kyllähän palveluita on pystytty kuntalaisille järjestämään jo ennen näitä aluevaalejakin, Mäkynen huomauttaa.
– Kysymys onkin siitä, että entinen mahtipuolue keskusta haluaa palauttaa itsensä maakuntien hallitsijoiksi aluevaalien kautta.
Äänestyprosentti jäämässä matalaksi
Mäkynen muistuttaa, että monien asiantuntijoiden mukaan tulevissa aluevaaleissa tulee olemaan poikkeuksellisen matala äänestysprosentti. Moni kansalainen ei edes tiedä, mistä maakunnissa päätetään.
– Matala äänestysprosentti on keskustan etu maakunnissa. Moni liikkuva äänestäjä jää nukkumaan aluevaaleissa ja lopputulos tulee olemaan keskustan voitto aluevaaleissa.
– Tällä tulee olemaan kauaskantoiset vaikutukset maakuntien asioihin, kun yksi puolue hallitsee maaseutujen ihmisten elämää kaikilla tasoilla, Mäkynen varoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- aluevaalit äänestysprosentti vallankäyttö maakuntavero veronmaksajat kustannukset sosiaali- ja terveyspalvelut Jukka Mäkynen Demokratia RKP Hallinto Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset kyselytunnilla: Sote-uudistus vie palvelut kauemmas ja uhkaa demokratian toteutumista

PS: Verovarojen käyttö tärkeysjärjestykseen – leikkauksia menoihin, jotka eivät ilahduta kansaa tai vaurastuta Suomea

Keskusta hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa – perussuomalaisten Mäkelältä tyrmäys: ”Suomen tulee suojella omia työmarkkinoitaan”

Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”

Aluevaltuustoille siirtyy miljardeja sekä vastuu hengestäsi – Lulu Ranne: ”Suomalaisille on kerrottava selkeästi, mistä aluevaaleissa on kyse”

Tavio ehdolle aluevaaleihin: ”Päättäjien tulee säilyttää talousmaltti ja katkaista velkaantumiskierre”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää