

PS ARKISTO
Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”
Maailmanennätystason ”kunnianhimo” ilmastopolitiikassa kurittaa autoilijaa tuntuvasti. Lisää hintaa pumpulle on tulossa kymmeniä senttejä litralta. Jotkut arviot puhuvat jopa 40 sentin korotuksista, varoittaa perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.
Hallituksen ilmastopaketti on täydentynyt esityksellä kansallisesta liikenteen päästökaupasta. Tämä tarkoittaa kylmää kyytiä suomalaisille autoilijoille.
– Julkinen liikenne, polkupyörä tai kävely palvelevat pientä osaa suuresta maasta. Ne eivät ole vaihtoehtoja suurelle osalle ihmisistä, pois lukien vihreät itse. Harva yrityskään toimii ihan vain jalkapatikalla tai helkamalla, Riikka Purra muistuttaa.
– Autoilun hinnan korottamisella ei autoilu juuri vähene. Kansalaisten rahat vähenevät – ja siihen se jääkin.
Hallituksen ”uskottava ilmastopaketti” tarkoittaa mahdollisimman paljon lisää kustannuksia ja taakkaa veronmaksajalle.
– Keskustakin oli tämän taas yhtäkkiä ymmärtänyt. Odotamme jännittyneinä, näkyykö tuo ymmärrys riihen lopputuloksissa.
Budjetista tuli ilmastoneuvottelu
Pääministeri Sanna Marin poistui budjettineuvotteluista kesken kaiken ja jätti vihreät vääntämään muodollisesti kättä nyökyttelevän keskustan kanssa.
– Olemme juuri avautumassa koronan jäljiltä, velkakäyrä sojottaa punaisena, kehykset kadotettu, alijäämät jatkuvia – ja nämä käyvät ilmastoneuvotteluja. Ennen vanhaan neuvotteluissa päätettiin valtion tulevan vuoden budjetti. Nyt niissä väännetään 0,2 megatonnista hiilidioksidia, Purra hämmästelee.
Kunnianhimo käy kalliiksi
Hallitus pohtii kuumeisesti kuinka paljon lisätään hintaa autoilijalle, paljonko suomalaisia verotetaan enemmän ja miten Suomi voisi vielä vähentää 0,1 prosentin globaalista päästöosuudestaan. Esitykset ovat jälleen raippaa suomalaisille veronmaksajille.
– Yllätyksettömästi budjettiesitys tiivistyy muun muassa sen ympärille, onko karmean velkatilanteen ja pahenevan kestävyysvajeen keskellä riihessä enemmän kyse ilmastosta vai pakolaisista.
– Lopputulos saattaa toki olla, että valintaa ei voida tehdä, vaan molemmissa vaaditaan yhtä suurta ”kunnianhimoa”. Sen jäljiltä suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin, Purra sanoo.
Lisää taakkaa veronmaksajille
Purran mukaan hallituksen vaihtoehtoistaloustieteen edustajat ovat viime päivinä tehneet kaikkensa vakuuttaakseen äänestäjät siitä, että velan määrällä ei ole väliä ja että parasta on jatkaa kestävyysvajeen kasvattamista.
– Jos taikurin hattu tyhjenee, keskustelun voi aina siirtää ihmisoikeuksiin ja hiilineutraaliuteen.
– ”Uskottava ilmastopaketti”, jota vihervasemmisto nyt vaatii, tarkoittanee yksinkertaisesti mahdollisimman paljon lisää kustannuksia ja taakkaa veronmaksajalle. Autoilun ja asumisen hinta, ruoan hinta, muun liikkumisen hinta, yrittämisen hinta, teollisuuden hinta – kaikki ylös, Purra listaa.
Tekopyhää itsekorostusta
Purra muistuttaa, että kaiken taustalla vaanii vielä EU:n ilmastopaketti, joka mahdollistaa suomalaisten rahan ryöväämisen muiden maiden asukkaiden hyväksi.
– Toissijaista ”uskottavassa ilmastopaketissa” on se, onko toimilla minkäänlaista vaikutusta itse ilmastonmuutokseen.
Koska eihän niillä ole.
– Ja oikeastaan ihan sama juttu pakolaisten kanssa. Kiva esitellä lukuja ja esiintyä hyväntekijänä. Mikään ongelma ei tosin ratkea, mutta uusia saadaan vauhdilla aikaiseksi. Siksi me kutsummekin moista toimintaa poseeraamiseksi. Se on tekopyhää ja itsekorostusta. Todellisuudesta vieraantunutta ja niin kovin tyypillistä politiikassa, Purra kirjoittaa Facebookissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastokiihkoilu polttoaineveron korotus rahankäyttö asuminen ja liikkuminen valtion budjetti veronmaksajat kustannukset suomalaiset Riikka Purra Sanna Marin pakolaiset vihreät hallitus talous Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”

”Suomen velkaantuminen on yksinkertaisesti mahdottomalla uralla”

Sisäministeriössä leikataan maahanmuuttomenojen sijasta poliisilta – Antikainen: ”Vihreiden suunnitelmat vaarantavat Suomen sisäisen turvallisuuden”

Perussuomalaiset: Velanotto jatkuu eikä säästöjä näy – budjettiesitys jatkaa vihervasemmistolaista löysää rahankäyttöä ja leväperäistä suhtautumista velkaantumiseen

Ministerit Marin ja Saarikko intoilivat ilmastotoimista ja työperäisestä maahanmuutosta – Purra: ”Hallitus on vihreän varauman vanki”

Hallituksesta väläytetään pakolaiskiintiön kymmenkertaistamista, veronmaksajia uhkaa miljardien lisälasku – ”Kaikki auttamistyö tehdään velkarahalla”

Tavio: Maahanmuuttajia hyysätään kuin lapsia – kotouttamispolitiikka rakentuu suojatyöpaikkoihin ja bisneksen tekoon

Sähkökriisi runtelee maita pitkin Eurooppaa – komissio on huolissaan ilmastopakettinsa kannatuksesta

Työpaikan parkkiruutu ehkä verolle – Ari Koponen: ”Hallitus ruoskii jälleen työssäkäyviä”
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.

Rydman kyselytunnilla: Leipäjonot täyttyvät ulkomaalaisista opiskelijahuijauksen uhreista – kiitos edellisen hallituksen
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman totesi eduskunnan kyselytunnilla, että tämän päivän Suomessa leipäjonot täyttyvät ulkomaalaistaustaisista opiskelijoista, jotka on houkuteltu Suomeen täysin epärealistisilla odotuksilla. Kiitos tästä kuuluu täysin edelliselle hallitukselle, joka mahdollisti tämän opiskelijahuijauksen.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu vaatii itärajan avaamista – Seppänen: Yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttolinja on todellisuudesta irtautunut
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on ehdottanut itärajan avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevien turvapaikanhakijoiden oikeus hakea turvapaikkaa ei vaarantuisi. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää yhdenvertaisuusvaltuutetun maahanmuuttoa koskevaa linjaa todellisuudesta irtautuneena.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Säätiövalta, yhdistykset, julkinen raha ja RKP – näin suomenruotsalainen verkosto kietoutuu yhteen
Ruotsalaisen kansanpuolueen poliittinen vaikutusvalta on selvästi suurempi kuin sen valtakunnallisesta kannatuksesta voisi päätellä. Suomenruotsalaiset valvovat etujaan paitsi eduskunnassa, myös säätiöiden, yhdistysten ja julkisesti rahoitettujen järjestöjen kautta.

Purra: Hallitus tekee enemmän kuin kukaan vuosikymmeniin – demarit vain vastustavat
Perussuomalaisten puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Riikka Purra arvosteli demareita Ylen Kohti vaaleja -tentissä eilisiltana. Purra muistutti, että nykyhallitus on tehnyt enemmän kasvutoimia kuin yksikään hallitus vuosikymmeniin, ja kritisoi oppositiota heidän jatkuvasta vastustuksestaan.














