

Valuuttakursseja. Kuvituskuvaa, / LEHTIKUVA
Reuters: Paine rinnakkaisvaluutan käyttöönottoon kasvaa Italiassa
Italian kolme suurta puoluetta neljästä suhtatuu hyvin penseästi yhteisvaluutta euroon. Viiden tähden liike, Pohjoisen liitto ja ex-pääministeri Silvio Berlusconin luotsaama Forza Italia (”Anna palaa, Italia”) ehdottavat Italialle rinnakkaisvaluuttaa euron rinnalle. Uusi valuutta piristäisi heidän mukaansa talouskasvua ja loisi työpaikkoja. Asiasta kertoi Reuters.
Pohjoisen liiton talousasiain tiedottaja Claudio Borghin mukaan Italian tulee olla valmis euron romahdukseen. Hän uskoo euron hajoavan, asian ollen vain ajan kysymys.
Uudella rinnakkaisvaluutalla voisi hoitaa maksuja, joissa toisena osapuolena on julkinen sektori. Valuutalla voisi siten suorittaa esimerkiksi verot ja valtio-omisteisten yhtiöiden palvelumaksut. Laaja käyttökelpoisuus voisi viriä laajemmalle. Se voisi taata myös yksityisten yritysten hyväksynnän rinnakkaisvaluutalle.
Talousprofessori Roberto Perotti kertoo, ettei rinnakkaisvaluutan käytöllä ole laillisia esteitä, kunhan yritykset ja kansalaiset eivät ole velvoitettuja hyväksymään maksuja ja vaihtorahoja rinnakkaisvaluutassa. Hän arvelee, että Italialle näytetään ovea ja pakotetaan euroeroon, mikäli rinnakkaisvaluutasta tulee menestys.
Rinnakkaisvaluuttaa kannattavat ekonomistit myöntävät sen johtavan Italian velkakuorman kasvuun, mutta valuutan myötä viriävä piristys talouteen ylittää velkahuolet.
Uuden rinnakkaisvaluutan käyttöönotto olisi haasteellinen tehtävä. Uutta valuuttaa kannattavat puolueet ovat eri mieltä monesta muusta asiakohdasta. Osa Viiden tähden liikkeen ja Pohjoisen liiton nokkamiehistä haluavat EU-maiden talouskuriin höllennyksiä. He uskovat saavansa asiansa helpommin perille rinnakkaisvaluuttauhan alla.
Kaikkein eurovastaisimmat politiikot arvelevat rinnakkaisvaluutan johtavan lopulta Italian euroeroon. Euron kannatus on Italiassa veitsen terällä. Ja vain 17 prosenttia italialaisista uskoo EU:n etenevän oikeaan suuntaan.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.













