

MATTI MATIKAINEN
Ronkainen jätti lakialoitteen vakuutuslääkärijärjestelmän muuttamiseksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen on tänään jättänyt aloitteen lain muuttamiseksi siten, että vakuutusyhtiöiden korvaus- ja eläkepäätökset tehtäisiin lähtökohtaisesti vakuutetun oman lääkärin diagnoosin pohjalta.
Vakuutusyhtiöiden lääkäreillä ei pidä olla mahdollisuutta potilasta näkemättä evätä korvauksia, elleivät he kykene lääketieteellisin perustein todistamaan korvaushakemusta olennaisilta osin virheelliseksi.
Lausunto voi määritellä loppuelämän
Lisäksi aloitteessa vakuutuslääkäreille tulisi samat velvoitteet laatia tekemänsä asiakirjat ”kunnian ja omantunnon kautta” kuin muulla terveydenhuollon ammattihenkilöstöllä.
– On käsittämätöntä, että vakuutuslääkärit voivat laatia lausuntojaan, joilla joissain tapauksissa määritellään koko potilaan loppuelämää, ilman että heidän täytyy käyttää kaikkia muita lääkäreitä koskevia muotovaatimuksia, Ronkainen ihmettelee.
Aloitteeseen nimiä kaikista puolueista
Lakialoite sai kannatusta koko puoluekentän laajuudelta, sillä 60 allekirjoittajan joukossa oli nimiä kaikista eduskuntapuolueista.
Aloitteesta käydään lähetekeskustelu eduskunnan täysistunnossa marras-joulukuun aikana. Lähetekeskustelun jälkeen lakialoite siirtyy käsiteltäväksi eduskunnan määrittelemään valiokuntaan, joka päättää aloitteen jatkosta.
– Asian tärkeydestä kertoo se, että aloitteen allekirjoittajia tuli kaikista puolueista. Vuodesta 2004 lähtien kaikki eduskuntapuolueet ovat tehneet erilaisia valtiopäivätoimia asian tiimoilta hallitus-oppositioasetelmasta riippumatta.
– Vuoden 2016 alussa lakiin tehtiin marginaalisia muutoksia, jotka eivät vaikuttaneet vakuutuslääkärien kohtuuttomaan valtaan kiistää hoitavien lääkärien diagnoosit sekä tapaturmien ja vammojen väliset syysuhteet potilaita näkemättä, Ronkainen kertaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Jari Ronkainen A-talkissa: vakuutuslääkärinkin pitäisi vakuuttaa lausuntonsa oikeiksi kunniansa ja omatuntonsa kautta

Ronkainen laittaisi vakuutuslääkärijärjestelmän uusiksi: ”Hoitavien lääkärien lausunnot eivät vakuutusyhtiöiden vaakakupissa paina”

Työssä vammautunut Saara nukkuu yli puolet vuorokaudesta, muisti ja tuntoaisti ovat osittain mennyttä – ”Vakuutusyhtiön mukaan olen työkykyinen”

Juvonen: Merkittävät laki- ja kansalaisaloitteet pölyttyvät ministeriöiden hyllyillä – ”Missä viipyvät vastaukset?”

Ryhmänjohtaja Leena Meri vakuutuslääkäriasiasta: ”Asiat jäävät silleen ja ihminen jää tyhjän päälle”, ratkaisuksi käännetty todistustaakka

Ronkaisen lakialoitteelle tukea kaikista puolueista: Lääkäri ei saisi päättää vakuutetun loppuelämästä tapaamatta potilasta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.















