Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ronkainen vaatii yritysten lupakorttikuorman keventämistä

10.09.2025 |09:00

Kansanedustaja Jari Ronkainen nostaa esiin sekä yrittäjiä että työntekijöitä hankaloittavan byrokratian, erityisesti paisuneen lupakorttijärjestelmän. Ronkaisen mielestä yritysten toimintaedellytyksiä on nyt parannettava, ja on tullut aika arvioida, mitkä korttivaatimukset todella parantavat työturvallisuutta ja mitkä vain luovat turhaa byrokratiaa.

Hallituksen tavoitteena on parantaa yritysten toimintaedellytyksiä ja helpottaa työntekijöiden palkkaamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen pitää tärkeänä, että turhia esteitä yrittämisen tieltä onkin poistettu mutta paljon on vielä tehtävää.

– Resursseja kuluu kohtuuttomasti turhaan byrokratiaan. Paperin pyöritykseen uppoaa enemmän aikaa kuin varsinaiseen työntekoon ja innovaatioiden kehittämiseen, Ronkainen toteaa.

Ylimääräisiä kustannuksia ilman hyötyä

Ronkaisen mukaan yrityksiltä ja työntekijöiltä vaaditaan liikaa erilaisia lupakortteja ja todistuksia, joita on uusittava säännöllisesti. Tämä aiheuttaa ylimääräisiä kustannuksia ilman selkeää hyötyä.

Entisenä rakennusalan yrittäjänä Ronkainen tuntee ongelman käytännössä.

– Lupakorttikurssi maksaa vähintään satasen, ja työntekijä on poissa rivistä kurssipäivän ajan. Työt eivät etene, jos väki istuu koulutuksissa, hän painottaa.

Turhat kulut ja poissaolot töistä syövät kilpailukykyä

Ronkainen kritisoi järjestelmän paisumista raskaaksi ja kalliiksi. Hänen mukaansa lyhyet peruskurssit, kuten kuljetusalan kuormansidontakurssit, eivät juuri lisää osaamista, kun työntekijät kehittävät taitojaan päivittäisessä työssään.

– Onko järkeä käydä viiden vuoden välein samat kurssit, vaikka työntekijä tekee sidontaa päivittäin ja toisinaan öisinkin, Ronkainen ihmettelee.

Kansanedustajan mielestä on aika arvioida, mitkä korttivaatimukset todella parantavat työturvallisuutta ja mitkä vain pyörittävät koulutusbisnestä luoden turhaa byrokratiaa. Yrityksille aiheutuvat kulut ja työntekijöiden poissaolot syövät kilpailukykyä ilman todellista hyötyä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Jaana Strandman haluaa Suomeen julkishallinnon siivoustalkoot: Suomen on kyettävä keventämään sääntelyä ja byrokratiaa yritysten ja investointien houkuttelemiseksi

21.02.2025 |16:43

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
9.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
10.
Suomen uutiset logo

Huhtasaari kyseenalaistaa Ylen toimitusjohtajan palkan: ”Presidenttikin saa vähemmän”

18.03.2026 |16:13

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää