

Ruotsin vihreät haluavat päästä vaikuttamaan uutislähetysten sisältöihin – vartti ympäristön hätätilaa jokaiseen ajankohtaislähetykseen
Ruotsin valtiollisen televisio SVT:n tulisi lisätä jokaiseen ajankohtaislähetykseen tuhti annos ilmastokriisiä. Ympäristön hätätilauutisten kesto olisi 15 minuuttia ja ne veisivät puolet ajankohtaisohjelmien ohjelma-ajasta. Käytännössä vihreiden ehdotus tarkoittaisi sitä, että poliitikot päättäisivät julkisen palvelun uutissisällöistä.
Ympäristöpuolue vihreiden puoluekokouksessa 30 edustajaa esitti julkilausuman, jonka mukaan puolet SVT:n Aktuellt ja Rapport -ajankohtaislähetyksistä pitäisi sisältää ilmastopainotteisia uutisia. Myös Ruotsin radion jokaisesta uutislähetyksestä pitäisi pyhittää joitakin minuutteja pelkästään ympäristöaiheille.
Puoluejohto toki halusi lisätä kommunikeaan loppukaneetin, jonka mukaan ”politiikka ei vaikuta siihen, miten media asiaa käsittelee”.
Paluu lähtöruutuun
Valtiopäiväedustaja sekä vihreiden luonnon monimuotoisuuden asiantuntija Rebecka Le Moine kannatti aluksi ehdotusta, mutta Svenska Dagbladetin kysyessä asiasta käänsi kelkkansa. Ruotsin politiikan koukerot muistuttavat etäisesti elämään lahden tällä puolen.
– Olen edelleen sitä mieltä, että kansakunnan on saatava enemmän tietoa ilmasto- ja ympäristökriisistä, jonka keskellä elämme. Ehdotus voitaisiin kuitenkin tulkita siten, että politiikka ohjaisi mediaa. Politiikan tarkoitus ei ole ohjailla julkista mediaa ja siksi vedän tukeni pois aloitteelta.
SVT:n toimitusjohtaja Hanna Stjärne kommentoi vihreiden ehdotusta sanoen olevansa ”ällikällä lyöty”. Hänen mukaansa poliitikkojen ”tulee pitää näppinsä irti SVT:n journalismista”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mediaan vaikuttaminen riippumaton uutisointi Hanna Stjärne Rebecka Le Moine uutissisällöt radiouutiset ajankohtaislähetykset Rapport Aktuellt ilmastokriisi Ruotsin yleisradio uutiset SVT Ympäristöpuolue vihreät Ympäristönsuojelu Journalismi vihreät
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vihreät buustaisi kuntataloutta tuulimyllyillä, perussuomalaiset priorisoisi kuntien tehtävät – tärkeimpiä turvallisuuteen ja hyvinvointiin liittyvät palvelut

Vihreät vievät tolkun Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallituskumppanit vaikenevat – ”Demareilta ja keskustalta ei ainuttakaan vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa”

Purra: Seuraava yhteisvastuullinen, tulonsiirtoihin ja velkaan perustuva EU-paketti syötetään ilmastonmuutoksen vastaisen taistelun teemalla – ”Suomalaisten tehtävä on maksaa”

Ministeri Ohisalo haluaa Suomeen Euroopan liberaaleimman ulkomaalaislain: ”Nyt eletään tämän hallituskauden politiikkaa”

Vihreät eivät suostu kertomaan, kuinka paljon humanitaarinen maahanmuutto saa maksaa – Purra: ”Olen kysynyt monta kertaa, missä on raja”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Euroopan outo kuolema – tietokirjaklassikko ennustaa eurooppalaisten jäävän vähemmistöksi omalla mantereellaan
Brittiläisen Douglas Murrayn kirja maalaa lohduttoman muotokuvan Euroopan mantereesta, joka suorittaa itsemurhaa maahanmuutolla. Ellei politiikan suunta muutu, nykynuoret tulevat viettämään eläkepäivänsä muukalaisina kotimaissaan.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa
Saksan vaihtoehtopuolueen AfD:n Sachsen-Anhaltin vaalien kärkiehdokkaan Ulrich Siegmundin mukaan ehdottoman enemmistön saaneen puolueen on kyettävä näyttämään jo sadan ensimmäisen hallituspäivänsä aikana konkreettisella tavalla, mihin suuntaan se on matkalla. Vastaansa AfD on saanut kirkot, ammattiyhdistysliikkeen, Antifan ja suuren joukon kampanjoita. Puolueen menestys heijastuu vahvalla tavalla koko Saksan politiikkaan.

Venäläistaustainen mies ajoi väkijoukkoon Ranskassa – kaksi kuoli, useita kriittisessä tilassa
Venäjällä syntynyt 26-vuotias mies ajoi keskiviikkoiltana väkijoukkoon Caenin kaupungissa Ranskan luoteisosassa. Tapahtumapaikalla kuoli kaksi ihmistä ja 10 loukkaantui, heistä 7 sai kriittisiä vammoja. Polisi otti kuljettajan kiinni 20 kilometrin päässä Ouistrehamissa.

Marinin hallituksen aikaan tehty rahoitussopimus päättyy – UNRWA ei saa tukea enää Suomelta
Suomen ja palestiinalaispakolaisjärjestö UNRWA:n välillä Marinin hallituksen aikaan tehty monivuotinen rahoitussopimus päättyy, ja ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kertoo, että uutta tukisopimusta ei tehdä.

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio kävi eilen läpi ulkomaankaupan ja kehityspolitiikan tuloksia. Hän kertoi, että kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävä lakkautetaan. Se tuo 280 000 euron vuosittaiset säästöt ulkoministeriön ylimmästä virkamiesjohdosta. Ministeri arvosteli ankarasti myös SDP:n uutta avausta veronkorotuksista, jota Tavio pitää hyökkäyksenä kansankapitalismia vastaan.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Keskisarja uutuuskirjassaan: ”Kansanedustajat eivät ole enkeleitä eivätkä piruja vaan inhimillisiä ihmisiä”
Teemu Keskisarja avaa tuoreessa Elämäni eduskunnassa -kirjassa kansanedustajan työtään, kokemuksiaan ja tarinoita kohujen taustalla.

Demarihallitus aikoo levittää turvapaikanhakijat ympäri saarivaltakuntaa – lisärahaa majoituksen tarjoajille
Maahantulijoiden tulva on pakottanut Britannian tuoreen pääministerin tositoimiin hallitsemattoman kansainvaelluksen seurausten lievittämiseksi. Demarihallitus aikookin helpottaa paikallista painetta jakamalla oleskelulupaa odottavat tasaisemmin ympäri saarivaltakuntaa. Sisäministeriö on samaan syssyyn julkaissut toisesta kulttuurista tulijoille ohjekirjasen länsimaassa soveliaasta käytöksestä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












