

Pekka Haaviston mukaan Afganistanista on tullut Suomeen noin 8 000 avunpyyntöä. Kuvassa Kabulista jo Suomeen evakuoituja afgaaneja ja maassa oleskelleita Suomen kansalaisia. / LEHTIKUVA
Vihreät vievät tolkun Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallituskumppanit vaikenevat – ”Demareilta ja keskustalta ei ainuttakaan vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa”
Vihreät on lähtenyt ulkoministeri Pekka Haaviston johdolla aivan omille teilleen suomalaisessa maahanmuuttopolitiikassa. Puolueen pyrkimyksenä on hivuttamalla alleviivata suomalaisten veronmaksajien jatkuvaa auttamisvelvollisuutta. Samalla vihreät pyrkivät monin tavoin helpottamaan maahanmuuttoa. – Onko tämä hallituksen kanta? perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kysyy.
Suomen päättynyt Afganistanin evakuointioperaatio, jossa piti tuoda alun perin 170 henkilöä, ei riittänyt hallitukselle.
– Henkilöitä tuotiin median tietojen mukaan 414. Sittemmin vaatimukset tuoda enemmän ja nostaa pakolaiskiintiötä ovat lisääntyneet. Kuten jo elokuussa arvelin, evakuointipäätöksestä muodostui hallitukselle avoin sekki eikä henkilömäärää ollut tarkoituskaan jättää siihen, mitä alun perin eduskunnalle kerrottiin, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo.
Viikonloppuna vihreä ulkoministeri Pekka Haavisto antoi Helsingin Sanomille haastattelun, jossa hän kertoi Suomen vastaanottaneen 8 000 avunpyyntöä Afganistanista. Purra on todennut, että Haaviston lausunnot lähinnä jättävät olon hämmentyneeksi.
Tunteisiin vetoavaa vaikuttamista
Helsingin Sanomien jutussa ministeri Haavisto pyrkii tunteisiin vetoavilla lauseilla vaikuttamaan suomalaisten ajatteluun muun muassa kertomalla Suomen ”velvollisuuksista” sekä saamistaan ”avunpyynnöistä”.
– Ministerin mukaan Suomen pitää nyt pohtia, kuinka laajat velvollisuudet Suomella on afganistanilaisten auttamiseksi. Tietenkin luulisi, että tämä määritettiin jo evakuointipäätöksen yhteydessä. Avoin sekki kuitenkin joustaa, moneenkin suuntaan.
– Samassa yhteydessä Haavisto kertoi, että hallitus pyrkii löytämään kaikki mahdolliset keinot perheenyhdistämisten helpottamiseksi. Näin myös tapahtuu. Vihreän sisäministerin johdolla perheenyhdistämistä ollaan merkittävästi helpottamassa, siis kaikkien osalta, ei vain afganistanilaisten. Samalla muualle turvapaikkapolitiikkaan halutaan helpotuksia, Purra sanoo.
Haaviston mukaan Suomi lähettää Pakistaniin konsuleita ja Maahanmuuttoviraston virkailijoita, jotka viettävät maassa viikkoja ja käsittelevät Afganistanista tulevien perheenyhdistämishakemuksia.
– Samalla toisella kädellä vaaditaan Migriin lisää virkailijoita, jotta ruuhkaksi väitetty huippuosaajien jono saataisiin käsiteltyä.
Mistä johtuu demarien ja keskustan hiljaisuus?
Vihreät ovatkin hallituksessa jo lähteneet maahanmuuttohankkeidensa kanssa omille teilleen.
– Vihreillä on aivan oma menonsa suomalaisessa maahanmuuttopolitiikassa ja sen viimeisenkin tolkun purkamisessa. Yhtä ainutta näihin vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa en ole kuullut sosiaalidemokraateilta tai keskustalta. Onko tämä hallituksen kanta? Purra kysyy.
Perussuomalaiset uusi puoluejohtonsa elokuussa Seinäjoen puoluekokouksessa. Purra kertoo, että reilun kuukauden istunut johto on jo aloittanut Suomen kiertämisen.
– Olemme vaaleihin saakka tavattavissa jokaisena viikonloppuna eri puolilla Suomea. Kuulemme siellä suomalaisten avunpyyntöjä, suomalaisten huolta rahattomuudesta ja elämisen kustannusten kasvusta, terveydenhuollon ja vanhustenhoidon ongelmista, joita uusi hallinnontaso ei tule korjaamaan, siitä, kun ei pääse hoitoon, siitä, kun saa taistella omien oikeuksiensa eteen, siitä, kun tuntuu, että on toisen luokan kansalainen, tässä maassa, jossa liian monen päättäjän tärkeysjärjestys on todella pahasti pielessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veronmaksajat maailman parantaminen kustannukset Maahanmuuttopolitiikka Riikka Purra Perheenyhdistäminen Pekka Haavisto Turvapaikanhakijat Afganistan vihreät perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Keitä Afganistanista ollaan hakemassa? – ”Suomella ei ollut aiemminkaan tapana hakea lomailijoita – ei ainakaan sotilasoperaation avulla”

Haavisto kertoi Afganistanista tulleista avunpyynnöistä – Purra: ”Minäkin sain teltoilla tänään monta avunpyyntöä suomalaisilta”

Perussuomalaiset haluavat vastuun kotoutumisesta maahanmuuttajalle sanktioiden uhalla: ”Emme halua Suomen luisuvan Ruotsin tielle”

Suuret EU-maat siirtyivät nopeasti perussuomalaisten linjalle – Purra: ”Jäsenmaissa ymmärretään, ettei uusi siirtolaisvyöry ole enää mahdollinen”

PS-kansanedustajat laajamittaisen maahanmuuton lakiluonnoksesta: ”Jatkaa hallituksen kehnosti valmistelemien lakihankkeiden sarjaa”

Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”

Afganistanista saattaa lähteä vuoden loppuun mennessä puoli miljoonaa pakolaista ja moni heistä suuntaa kohti Eurooppaa

Perussuomalaiset tekee välikysymyksen maahanmuuttopolitiikasta ja taloudesta – suomalaisten hyvinvointi etusijalle

Kristilliset ja kokoomus eivät lähteneet mukaan välikysymykseen taloudesta ja maahanmuuttopolitiikasta – Tavio: Puolueiden syy poisjäämiseen poliittinen strategia
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











